РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ — НАЙПОШИРЕНІШЕ ОНКОЛОГІЧНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ СЕРЕД ЖІНОК

20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози.

За 9 місяців 2018 року у Світловодській ЦРЛ зареєстровано 16 випадків вперше виявленого раку молочної залози (за 9 місяців 2017 року – 12 випадків).

Статистика ВООЗ свідчить, що рак грудей є найбільш розповсюдженим видом раку у всьому світі. Це найчастіша форма раку, що трапляється протягом життя у однієї з 9-12 жінок віком від 12 до 90 років. В Україні рак молочної залози теж посідає перше місцесеред жіночих онкологічних захворювань. За даними Інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з молочними залозами, але до лікарів звертається занадто пізно: при першому огляді у четвертої частини жінок виявляють метастатичні стадії хвороби, які лікувати надзвичайно важко. Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже на I стадії рак грудей виліковується у 95% жінок. Чому виникає рак грудей, як його виявити і що допоможе уникнути хвороби – читайте далі.

Рак грудей: причини

Науковці поки не можуть однозначно відповісти, чому виникає рак грудей. Навіть більше – ВООЗ повідомляє, що у більшості випадків не вдається виявити причини хвороби. Та все ж існує перелік факторів ризику, які збільшують ймовірність виникнення раку грудей. Тож ви у зоні ризику, якщо:

 • вік понад 40 років;
 • наявність ракумолочної залози у когось в родині (ризик збільшується у 2-3 рази);
 • раннєстатеве дозрівання;
 • порушення менструального циклу, пізнійпочаток менопаузи;
 • пізнє народження першої дитини,відсутність грудного вигодовування;
 • користування протизаплідними пігулками (пероральні контрацептиви);
 • замісна гормональна терапія (ЗГТ);
 • ендокринні захворювання;
 • вплив токсичних речовин та іонізуючого опромінення;
 • зловживання алкоголем, тютюнопаління;
 • надмірна вага (ожиріння);
 • низька фізична активність.

Однак варто пам’ятати, що наявність цих факторів не означає, що у жінки обов’язково з’явиться рак грудей. Так само, як і їх відсутність не гарантує захисту від хвороби.

Всебічний контроль раку включає профілактику, раннє виявлення, діагностику та лікування, реабілітацію та паліативну допомогу.

Як захистити себе від раку грудей: профілактика

Захистити від раку грудей допоможе увага до власного здоров’я,адже саме воно – безцінне надбання та відповідальність кожної людини, щоденна важка праця щодо його збереження, а не потреба лікарів.Спеціалісти наголошують, що в першу чергу необхідно контролювати фактори ризику раку та здійснювати профілактику неінфекційних захворювань. Тож вберегтися від раку молочної залози допоможуть такі прості правила:

 • здорова дієта: стежте за своїм раціоном;
 • фізичне навантаження: більше рухайтесь;
 • контроль споживання алкоголю: не зловживайте спиртним;
 • контроль ваги: уникайте переїдання, боріться з надмірною вагою та ожирінням;
 • самообстеження, скринінг, лікарські профілактичні огляди.

Правильне харчування, спорт, відмова від алкоголю, тютюнопаління та контроль ваги знижують ризик раку молочної залози.

Профілактика допоможе зменшити ризик, але, на жаль, не усуне загрози виникнення хвороби. Найбільше значення має рання діагностика, що може врятувати життя.

Як виявити рак грудей

Доволі важко самостійно виявити рак грудей. Симптоми з’являються частіше на більш пізніх, запущених стадіях. Про рак грудей можуть свідчити безболісні щільні утворення в молочній залозі, виділення із сосків чи деформація соска, збільшення лімфовузлів, зміна шкіри грудей (набряк, відчуття стягнення, почервоніння тощо).

На жаль, самообстеження не дозволяє виявити утворення, розмір якого менше 10 міліметрів, а саме хвороба на цій мікроінвазивній стадії найкраще піддається лікуванню.

Як свідчить статистика, на I стадії рак грудей виліковується у 95% жінок, на II стадії у 80%, а на III стадії – 50%.

Тож спеціалісти наголошують, що раз на рік кожна жінка має проходити обстеження. До 40 років – це ультразвукова діагностика, мамографія жінкам після 40 років 1 раз на 2 роки, після 50 років щорічно.

Слід зазначити, що останнім часом збільшилась кількість так званих «народних цілителів», «знахарів» та «екстрасенсів» які без елементарних медичних знань проводять псевдонаукову «діагностику та лікування» захворювань, особливоонкологічних. Проте жоден з таких шахраїву цілому світі не довів своїх «цілительських здібностей» в умовах незалежного, контрольованого, коректно поставленого наукового експерименту. До того ж ці некомпетентні та, зазвичай, непорядніаферистивільно та неконтрольовано рекламують свої послуги у засобах масової інформації, а довірливі хворі через необізнаність легко потрапляють під їхній вплив. Звернення до таких «шарлатанів» призведе лише до втрати дорогоцінного часу, коштів та здоров’я. Замість того щоб повністю вилікувати онкозахворювання на ранній стадії за допомогою невеликої операції або навіть обійтись без оперативного лікування, жертви таких «цілителів» звертаються в кінцевому результаті до лікарів на останній стадії захворювання, коли вже вилікувати пацієнта стає неможливим. Тому завжди звертайтесь тільки до фахівців з медичною освітою!

Рак грудей в Україні: статистика захворювання

За даними Національного канцер-реєстру України, на кінець 2018 року від раку грудей страждає майже 140 тисяч українців. Ранні стадії раку діагностуються у 78% випадків і майже четверть пацієнтів звертаються за медичною допомогою на запущених стадіях.

Ризик захворіти на рак молочної залози протягом життя має кожна 5-та жителька України. Найчастіше хворіють на рак молочної залози жінки працездатного віку (30-54 роки).

За останні 5 років показник захворюваності зріс майже на 7%. Разом з тим, показник смертності за той самий період зменшився на 5%. Однак смертність від раку грудей все ще переважає у структурі смертей від злоякісних пухлин (20%).

Дотримуйтесь профілатики та регулярно проводьте самообстеження, при підозрі на онкологічне захворювання своєчасно звертайтесядо лікаря-професіонала!

Лікар-хірург Світловодської ЦРЛ: Олександр Петронюк.

Поширити
"Вісті Світловодщини"