21 червня – День йоги. Йога – поєднання фізичного і духовного

Йога відноситься до тих рідкісних практик, які збереглися з глибокої давнини до наших днів, не втративши з часом свого значення. Санскритський термін “йога” перекладається як “поєднання”. Тобто поєднання створеного зі своїм творцем.
У переддень відзначення в Україні, як і в усьому світі, Дня йоги, я спілкувалася із тренером з хатха-йоги та медитації Андрієм Дроботіним з приводу того, чому, на його думку, йога здобула таку популярність серед людей різних країн і віросповідувань, і з часом не втрачає своїх позицій.

– Чому Ви почали займатися саме хатха-йогою?
– Хатха-йога – це влада над тілом та фізичною природою людини. Правильне осягнення хатхи-йоги наділяє людину міцним здоров’ям та продовжує життя, надає нові сили та можливості. Основна ціль хатхи – здорове тіло, яке не заважає духовному розвитку людини, а лише допомагає цьому процесу. Погодьтеся, це цікаво, дає нескінченні можливості в сфері самопізнання.
Тренуватися я почав у 19 років. До цього серйозно захоплювався футболом, я – колишній арбітр з футболу. Коли зрозумів, що цей вид спорту не для мене (надто багато стресових ситуацій довелося пережити), вирішив підібрати для себе більш спокійне заняття. Ще у 2004 році я побачив об’яву – набирали групу для заняття йогою. Мене це зацікавило, я пішов на заняття, але з першого разу, як кажуть, не зачепило. Пізніше натрапив ще на одне оголошення, знову пішов на заняття, і ось цього разу зрозумів, що це саме те, чим би хотілося займатися.
Я цікавився різними школами йоги, адже їх є багато. Навчання мої тривали 4 роки. І хоча я практикую йогу в цілому, на заняттях перевагу віддаю хатха-йозі. Наразі маю кілька сертифікатів і з 2008 року серйозно зайнявся викладацькою діяльністю. Зазначу, що в цьому ж році я одружився. Моя дружина також викладає хатха-йогу, займається тайським масажем, тож у нас в цьому сенсі повне взаєморозуміння.
Вважають, що є 12 причин для хвороби нашого організму. Найперша з них – стрес. Далі йдуть харчування, брак води в організмі, екологія тощо. Однією з дванадцяти причин також є відсутність руху. В нашому організмі відбувається застій лімфи і крові. Лише коли проблеми зі здоров’ям даються взнаки, людина починає займатися оздоровчою фізкультурою, як, до речі, радять і лікарі. Особливо це актуально для жінок після 40-а років. Хатха-його – той «інструмент», за допомогою якого можна підтримувати або ж повернути організм у хорошу форму.
На сьогодні існує три стадії здоров’я: абсолютне здоров’я, проміжний стан і стан хвороби. Ми, в основній своїй масі, знаходимося на проміжній стадії, бо ж не розуміємо, що таке абсолютне здоров’я (мало хто з нас відчував цей стан), а живемо за принципом «аби не захворіти». Хатха-йога – це культура, яка допомагає вести здоровий спосіб життя. А я – людина, яка навчає інших вести здоровий спосіб життя, виводить з проміжного стану в стан абсолютного здоров’я. Але я не лікар і не займаюся лікуванням.
– А чому не динаміка, чому, приміром, не фітнес? Це ж теж рух, це теж здоров’я.
– Тіло людини – це сукупність глибоких та поверхневих м’язів. Під час занять хатха-йогою ми працюємо з глибокими м’язами, які тримають наш хребет. Фітнес – це теж дуже добре для м’язів, дихання, для розігрівання. Але щоб привести людину до реального балансу між психічним і фізичним тілом, потрібно навчитися тримати довготривалі статичні пози – асани (фізичні вправи) тримаються довго. Таким чином вправи впливають і на фізичний стан м’язів, і на внутрішні органи, насичуючи їх кров’ю, а значить – киснем. Кров і без нашої допомоги рухається тілом – її рухає серце. А лімфа рухається тілом лише завдяки фізичним вправам, завдяки скороченню м’язів – у неї немає «насоса», як у крові. Останнім часом люди ведуть малорухливий спосіб життя, і в організмі відбувається застій рідин. Тому хатха-йога – це, перш за все, здоров’я.
Що стосується психологічного аспекту, то ми зараз живемо у час хаосу і високого темпу. Величезний потік інформації тисне на людину, а за допомогою хатха-йоги, статичних поз ми заспокоюємося.
До того ж, є дихальні вправи, які заспокійливо діють на свідомість, насичують організм киснем.
Я переконаний: не можна працювати лише із фізичним тілом. Ми – духовна особистість всередині цього тіла, тож ігнорувати духовні потреби не можна, так само, як і матеріальні. Щоб було зрозуміло: водій не може лише заправляти автомобіль, щоб на ньому їздити, – йому самому треба їсти.
Необхідно пізнавати себе на рівні душі, працювати з собою, бо гармонія йде з середини. А це – медитація, яка дозволяє заглибитися в свою підсвідомість, забезпечує спокій розуму. Напевно, всі знають про таку практику, як мантра «ОМ». Ми, як правило, це робимо на завершення заняття: вдихаючи, промовляємо мантру про себе, а видихаючи – вголос. Звукові вібрацію позитивно впливають на наш фізичний і емоційний стан.
– За яким здоров’ям, духовним, ментальним чи фізичним, до Вас приходять люди?
– У різних людей різні цілі. Моя мета – поширювати хатха-йогу серед мас. Я, окрім Світловодська, працюю в Полтаві, у Кременчуці; в мене є велике бажання навчити людей допомагати іншим. Якщо людина зацікавилася лише фізичною йогою і не хоче чи не може через брак часу займатися вивченням філософії йоги, після першого заняття дивується, що в місті більше такого ніде немає. Люди відчувають єднання самих з собою, заспокоюються, відчувають психологічну рівновагу і обов’язково приходять вдруге, проходять навчання на курсах. Основний вік людей, які вивчають йогу – 30-45 років. В основному це жінки. Чоловіки, які займаюся йогою, – велика рідкість.
– Як люди у Світловодську прийняли йогу?
– Я дуже задоволений Світловодськом. Зазвичай, влітку в усіх країнах світу школи йоги закриваються, бо немає відвідувачів. Світловодськ – єдине місто в моїй практиці, де ми займаємося ввесь рік – влітку групи працюють. А літом займатися дуже добре, бо тіло завжди розігріте і добре відгукується на різні асани; літом в йозі досягаються найвищі результати. Тож дорогі світловодчани: і ті, хто вже закохався в йогу, і ті, у кого ця любов ще попереду! Я вітаю вас із Днем йоги – святом здоров’я тіла і духу.

Розмову записала Світлана Калугіна.