31 травня – Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням

День боротьби з такою непростою залежністю, як паління, є ще однією нагодою для усвідомлення небезпеки, яку несе здоров’ю суспільства тютюнопаління, допомоги людям, які бажають позбутися цієї шкідливої звички та пересторога для тих, хто ще не спробував курити, адже хворіти – це на сьогоднішній день занадто дороге задоволення, і в прямому, і в переносному сенсі слова.

Потрібно усвідомити, що паління – це не просто погана звичка, це те, що вбиває. В Україні від хвороб, пов’язаних із тютюнопалінням, щороку помирає близько 120 тис. осіб, зокрема – 50% цих смертей спричинено проблемами серцево-судинної системи, 30% – онкопатологією, близько 20% – хронічними захворюваннями дихальної системи. Адже досліджений факт, що в курців уп’ятеро частіше виникає інфаркт міокарда, вчетверо частіше – інсульт, у 16 разів – захворювання судин ніг.

В Україні щоденно курить 45 % дорослих чоловіків і 9 % дорослих жінок; серед молоді курить 45 % юнаків і 35 % дівчат. Всього в країні нараховується близько 7 мільйонів активних курців, що складають третину всього працездатного населення країни. Ми займаємо 17 місце у світі за кількістю курців. Особливо сумна статистика серед молоді: маємо друге місце у світі, де у віці 13-15 років курить більше 30% юнаків і дівчат. За кількістю викурених сигарет на одного громадянина (2500 – в рік, 7 – на день) Україна займає теж друге місце.

Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм, особливо у розвитку ракових хвороб. Здійснюється паління вдиханням різних тліючих рослинних продуктів. Тютюновий дим містить канцерогенні речовини. Він містить нікотин, чадний газ, аміак, синильну кислоту, ціанистий водень, ацетон і т. д.

Тютюн – найголовніший і найглобальніший вбивця. Тобто кожних 8 секунд на земній кулі помирає людина з цієї причини. Якщо відношення до тютюнопаління не зміниться, то за прогнозами експертів у 2030 році з цієї причини буде помирати понад 10млн. чоловік.

Достатньо перерахувати лише деякі факти, щоб розумна людина переконалася в необхідності відмови від паління. По-перше, приблизно 25% курців помирають від раку, серцево-судинних захворювань чи інсульту. По-друге, паління може стати причиною таких захворювань, як атеросклероз, гіпертонічна хвороба, гастрит, гастроентероколіт, міокардіодистрофія, рак легенів, хронічний бронхіт, емфізема легенів, коронарна хвороба серця. По-третє, на 20% збільшується ризик виникнення раку у жінок, які палять, одночасно приймаючи протизаплідні таблетки. Вагітні жінки, які палять, тим самим на 20% підвищують можливість викидня і піддають своє дитя ризику мати захворювання нервової системи.

Крім того, люди які живуть разом з тим, хто палить, стають пасивними курцями і піддають власне здоров’я не меншій небезпеці, аніж сам курець. Серед пасивних курців на 30% більше спостерігається схильність до раку легенів, ніж серед тих, хто не палить. Особливо страждають діти. В родині, де хтось палить, на 20% підвищується ризик захворювання дітей на бронхіальну астму, бронхіт і запалення легенів.

Відмова від паління одразу ж позитивно впливає на здоров’я людини. Дуже скоро починає знижуватися схильність до серйозних хвороб, пов’язаних з палінням, різноманітних інфекцій та нападів кашлю. Поліпшується подих. Відмова від паління дійсно є однією з найважливіших змін у житті курців. Рекомендувати кинути палити варто навіть тоді, коли здається, що сам курець не зацікавлений в цьому. Головне, змінити ставлення пацієнта до паління, допомогти усвідомити йому, що воно справді дуже шкодить його здоров’ю.

Серед молоді побутує думка, що палити – це модно і якось по-дорослому. Хлопці чомусь впевнені в тому, що дівчатам подобається, коли парубок палить, хоча звідки взялась така впевненість – невідомо. А щодо моди, то слід сказати, що в розвинутих країнах навпаки чимдалі більше молодих людей не палять. Про престижність взагалі не варто й говорити, бо тютюнопаління в світі вважається ознакою якраз бідних верств населення…

Щоб покинути згубну звичку палити, знадобиться багато сил і волі. А головне – бажання впоратися з цією ситуацією. Але натомість ви отримаєте набагато більше – здоров’я, відмінний зовнішній вигляд, свіжий подих, нові захоплення і економію фінансів. Пам’ятайте, що своїм прикладом ви можете вплинути і на підлітків з вашого оточення, так як саме вони знаходяться в зоні ризику через несформоване мислення і схильності піддаватися впливу.

Тому цей день – привід ще раз задуматись, що для кожного з нас важливіше: здоров’я чи сумнівне задоволення. І якщо у когось із людей, що курять десь глибоко дозрівало бажання розпрощатись з тютюном, то чому б не зробити це саме сьогодні?

Тетяна ЧЕРНИШОВА,
районний нарколог
Світловодської ЦРЛ.

Поширити
"Вісті Світловодщини"