4 червня – День працівників водного господарства України

Кожен рік у першу неділю червня в нашій державі відзначають День працівників водного господарства України. У країні є водосховища, ставки і канали для розподілу води. За це відповідає служба водного господарства, в обов’язки якої входить все, що пов’язано зі збереженням і розподілом природних водних ресурсів, захистом від паводків і руйнувань. Координує цю роботу Державне агентство водних ресурсів України.

Враховуючи вагомий внесок працівників водогосподарсько-меліоративного комплексу у розвиток водного господарства і меліорації земель, задоволення потреб населення та галузей національної економіки у водних ресурсах, високо оцінюючи важливість роботи тих, хто трудиться в цій сфері, президент України Леонід Данилович Кучма у березні 2003 року підписав указ «Про день працівників водного господарства України».

На працівників водогосподарської галузі покладено відповідальне завдання – на високому професійному рівні забезпечити реалізацію державної політики у сфері охорони, раціонального використання і відтворення водних ресурсів країни. Маючи потужний кадровий і науково-технічний потенціал, тисячі працівників галузі щодня дбають про забезпечення населення і галузей економіки водними ресурсами, розвиток меліорації земель, забезпечують захист населених пунктів та земель від шкідливої дії вод і ліквідації її наслідків, проводять моніторинг вод, міжбасейновий перерозподіл водних ресурсів. Саме у цьому перерозподілі, серед інших, працює і канал Дніпро-Інгулець.

Головна насосна станція забирає дніпровську воду з Кременчуцького водосховища, що у Світловодському районі. Піднявшись на висоту 45 метрів, вода з напірних трубопроводів виходить у відкрите русло каналу. Через 9 кілометрів друга насосна станція підіймає її ще на 10,5 метрів. Подальший шлях води пролягає в Олександрійське водосховище, що на річці Інгулець. Потім по руслу Інгульця дніпровська вода плине до Іскрівського водосховища, що в Петрівському районі. З цього водосховища частина води забирається насосною станцією Східного ГЗК до міс­та Жовті Води.

Пройшовши через мальовничий водоскид Іск­рівського водосховища, вода прямує до Карачу­нівського, що знаходиться в Кривому Розі. Звідси частина води забирається на очисні споруди державного підприємства Крив­баспромводопостачання, що напуває жителів цього великого міста, а частину забирають гірничорудні підприємства на технологічні потреби.

Решта води, пройшовши через водоскид, тече по руслу річки Інгулець вниз до Миколаївської області, поліпшуючи її екологічний стан. Біля міста Снігурівка вода забирається насосними станціями Управління каналів Інгулецької зрошувальної системи на поливи сільськогосподарських угідь Миколаївської та Херсонської областей.

Довідково: Криворізький залізорудний басейн – найбільший в Україні та в світі басейн з покладами залізних руд, розташований на території Дніпропетровської області. Видобуток та переробка залізної руди супроводжується значними обсягами використання водних ресурсів. У хвостосховищах гірничих підприємств Кривбасу накопичується значний об’єм зворотних вод, які призводять до їх переповнення, при цьому виникає загроза створення аварійної ситуації.

Враховуючи, що стоку річки Інгулець недостатньо для розбавлення стічних вод до дозволених граничних щорічно у весняний період здійснюється її промивка дніпровською водою через Карачунівське водосховище, яке наповнюється каналом Дніпро-Інгулець у визначені Регламентом терміни.

Для покращення екологічної ситуації у басейні, починаючи з 2011 року, Держводагентство здійснює подачу води каналом Дніпро-Інгулець у Карачунівське водосховище протягом усього вегетаційного періоду обсягом 120-130 млн. м3.

Під час виконання Регламенту здійснюється водообмін у Карачунівському водосховищі – основному джерелі питного водопостачання м. Кривий Ріг. Під час виконання заходів з промивки та екологічного оздоровлення р. Інгулець здійснюється моніторинг за якістю води у створах с. Андріївка Дніпропетровської області, головної насосної станції Інгулецької зрошувальної системи в м. Снігурівка Миколаївської області та почащений – в с. Дар’ївка і гирлова частина р. Інгулець у с. Садове Херсонської області.

Промивка р. Інгулець каналом Дніпро-Інгулець дає можливість виштовхнути з русла Інгульця призму високомінералізованих вод; оздоровити водні ресурси басейну річки Інгулець; покращити умови існування водних живих ресурсів; покращити якість води у Карачунівському водосховищі; зменшити затрати на доочистку питної води до нормативної якості комунальними підприємствами; покращити якість води на водозаборі Інгулецької зрошувальної системи для зрошення сільгоспугідь у Миколаївській та Херсонській областях.

Як уже повідомлялось, у цьому році канал Дніпро-Інгулець розпочав подачу дніпровської води 4 квітня витратою 11 кубометрів за секунду. Станом на 27 травня був поданий 50-ти мільйонний кубометр. А плановий обсяг подачі води у 2017 році становить 120 мільйонів кубометрів.

На кошти землевласників та інвесторів повним ходом будуються системи краплинного зрошення. Тобто аграрна галузь має всі перспективи для стрімкого розвиту. Адже високі врожаї – це зростання поголів’я худоби, робота переробних підприємств, виробницт­во продуктів харчування тощо.

24 квітня наша вода дійшла до м. Снігурівка, що на Миколаївщині. Там були включені в роботу насосні станції Інгулецької і Явкінської зрошувальних систем. Розпочато поливи земель в південних областях України. А 31 травня в управлінні каналу відбулося засідання робочої групи Міжвідомчої комісії басейну р. Інгулець з метою перевірки дотримання Регламенту та якості промивки і оздоровлення Інгульця. Висновки комісії підтвердили позитивні результати всього комплексу цих робіт.

Уряд високо оцінює роботу працівників галузі і зокрема нашого управління каналу. Цього року до Дня працівників водного господарства Грамотою Кабінету Міністрів України нагороджений головний фахівець з охорони праці Віталій Платонович Яровий. Державне агентство водних ресурсів України нагородило Грамотою начальника ремонтно-будівельної дільниці Петра Андрійовича Билину, та оголосило Подяку провідному інженеру-електрику насосної станції другого підйому Олександру Сергійовичу Гонтаренку.

Також Грамотами Президії обласного комітету профспілки працівників агропромислового комплексу нагороджені: електромонтер головної насосної станції Іван Скринько, машиніст насосних установок насосної станції другого підйому Іван Микуланинець, слюсар-ремонтник ремонтно-механічної дільниці Сергій Швець та електрогазозварник рембуддільниці Юрій Кінічук.

Вітаючи колективи Управління каналу Дніпро-Інгулець, Кіровоградського обласного управління водних ресурсів і його підрозділів, проектного філіалу «Укрводпроект», ПМК-68, ветеранів галузі з професійним святом, не можу не зазначити, що всі громадяни України щодня відчувають результати вашої праці, споживаючи воду. Кожна галузь економіки потребує надійного водопостачання та належного функціонування водогосподарських об’єктів. Ваша робота є життєво необхідною для забезпечення населення високоякісною питною водою і для живлення української ниви вологою заради високих та щедрих врожаїв.

 

Олександр Панченко, в.о. начальника управління каналу Дніпро-Інгулець.

Поширити
"Вісті Світловодщини"