5 травня – Міжнародний день акушерки

134

Поява на світ дитини – це найпрекрасніше, що може статися в житті будь-якої людини, особливо жінки. Важливу роль у здійсненні процесу безпосередньо народження дитини відіграє людина, що володіє професією акушера. Не дивно, що акушеркам присвячено свято – Міжнародний день акушерки, яке щорічно відзначається 5 травня.

Це свято існує з 1987 року. Щороку 5 травня по всій планеті, в рамках Міжнародного дня акушерки, проводять різноманітні громадські акції. У державах з високим рівнем життя і розвиненою сферою надання медичних послуг представники цієї професії здійснюють у своє свято збір коштів для нужденних колег з-за кордону. Робиться це з метою надання допомоги останнім у розвитку та вдосконаленні в трудовій сфері, адже від рівня майстерності фахівця безпосередньо залежить життя матері і малюка.

Виникнення професії акушерки відноситься до найдавнішої епохи. Про це свідчать численні документи, священні записи у різних народів, серед яких потрібно виділити євреїв, представників античного світу, єгиптян. Спочатку у сфері надання допомоги жінкам у пологах були задіяні тільки жінки. Набагато пізніше, десь в середині IV століття до н.е. прийшли в професію чоловіки.

Біля витоків розвитку і становлення акушерства як спеціалізації кермо правління перебували в «руках» природного відбору. З появою ремесел дана область знань покрокувала у ногу з медичною практикою, а арсенал допоміжних засобів поповнився ефективними прийомами і лікарськими речовинами, приготованими, як правило, на основі трав. Це було в епоху Середньовіччя, де у сфері акушерства фігурували знахарки, ченці і повитухи.

Через деякий час дана область знань вступила в закономірну пору розквіту. Сталося це завдяки одній події: король Франції запросив до пані Левальер висококласного хірурга Климента з Арея для надання кваліфікованої допомоги жінці в пологах. У зв’язку з цим лікар був призначений першим акушером при королівському дворі. Даний факт послужив поштовхом до розвитку акушерської справи, а акушерство стало розділом хірургії.

XVIII століття ознаменувалося винаходом інструменту під назвою «акушерські щипці». Тоді ж у Європі стали відкриватися характерні навчальні заклади типу акушерських клінік і повивальних шкіл. Нарешті акушерство виділили в окрему від усіх інших практик медичну галузь.

Раніше обов’язки акушерок  виконували повивальні бабки. Вони володіли багажем знань, що дозволяв їм здійснювати свою діяльність на належному рівні. Як правило, така інформація передавалася з покоління в покоління. Повитухи застосовували на практиці збори трав, замовляння, молитви, тактильні прийоми обстеження. На жаль, рівень «кваліфікації» тодішніх акушерок не можна назвати високим. Посада повитухи була при царському дворі, але, зрозуміло, коштувало це імператору великих грошей. Пізніше знатні особи могли дозволити собі найняти замість знахарок зарубіжних лікарів.

XVIII століття стало переломним моментом у розвитку вітчизняного акушерства. У 1733 році стали функціонувати лікарські, у 1754 році – спеціалізовані акушерські школи. В кінці XVIII століття запрацював Повивальный інститут, де навчали на акушерок.

У XIX столітті акушерство розвивалося в тому ж дусі: навчальних закладів ставало все більше, методи роботи акушерок удосконалювалися. Радянська епоха булла відзначена будівництвом оснащених пологових будинків, введенням обов’язкової диспансеризації вагітних.

Сьогоднішня ситуація в країні невтішна – катастрофічно низька народжуваність. Якщо все продовжиться в такому ж темпі, акушерки взагалі ризикують залишитися без роботи. Тож побажаймо їм професійних успіхів, здоров’я та вічної актуальності такої чудової спеціальності!

З професійним святом вас.

Володимир Пудич,  районний акушер-гінеколог.

Поширити
"Вісті Світловодщини"