Африканська чума свиней знову на Кіровоградщині

Середина квітня принесла нам невтішні новини – африканська чума свиней знову дісталася Кіровоградщини!
У лісовому урочищі «Тараново-2», Вільховатнського лісництва, Гайворонського району Кіровоградської області 13 квітня 2019 року знайдено труп одного дикого кабана, від якого було відібрано патологічний матеріал на направлено та направлено до Черкаської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби, де вже 14 квітня 2019 року підтверджено діагноз на африканську чуму свиней.
Як виглядає АЧС
і що необхідно робити при підозрі?
Інкубаційний період короткий (2-12 днів) і супроводжується лихоманкою (40-42°С) впродовж 48-ми годин перед проявом клінічних ознак (на відміну від класичної чуми свиней) та відсутністю інших симптомів в цей період. Більшість хворих тварин у цей час виглядають абсолютно здоровими й не відмовляються від корму (лише незначний відсоток – проявляє неспокій або ж, навпаки, постійно лежить).
Клінічні ознаки проявляються, коли спадає температура: тварини проявляють ознаки слабкості (хитка хода, відмова від корму, ознаки спраги), збиваються в гурти, з’являються ознаки серцевої недостатності: синюшність (ціаноз) шкіри та значні крововиливи (геморагії на шкірі та у внутрішніх органах). Порісні свиноматки, як правило, абортують, незалежно від терміну вагітності на 5–8 добу після зараження чи на 1-3 – лихоманки. На плодових оболонках і шкірі плодів часто реєструють крововиливи. Загибель хворих тварин настає внаслідок серцевої недостатності (набряк легенів внаслідок геморагічного діатезу) переважно на 7–10 добу з моменту прояву перших клінічних ознак хвороби.
В умовах складної ситуації з АЧС в Україні будь-які аномалії в поведінці свиней чи ознаки захворювання (не кажучи про випадки загибелі), слід розглядати як ймовірний спалах АЧС і терміново повідомити про це ветеринарного спеціаліста.
Підтвердження, або виключення діагнозу на АЧС завжди потребує проведення лабораторних досліджень. Проби на АЧС має відібрати лише кваліфікований фахівець. АЧС – невиліковна хвороба!
Як не занести збудника африканської чуми свиней у господарство?
Утримуйте свиней у «закритому режимі»; обслуговуйте тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар; не дозволяйте відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам; не купуйте тварин у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів; не забивайте хворих свиней та не переробляйте туші захворілих тварин; не згодовуйте свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою без попереднього проварювання; при виявленні трупу дикого кабана або свійської свині негайно сповістіть ветеринарну службу; не заходьте в приміщення, де утримуються свині, в одязі та взутті, в якому були у лісі, його необхідно продезінфікувати та випрати в гарячій воді; не приносьте у власне господарство туші диких кабанів без отримання результатів лабораторного дослідження на АЧС; не згодовуйте свиням траву чи сіно, заготовлене в лісі. Слід пам’ятати, що корми, заготовлені в лісових масивах для годівлі або підстилки, можуть бути джерелом інфекції; заготовлені дрова в лісі зберігайте подалі від свинопоголів’я. При проведенні розпилювання, коління дров не заходьте до свиней в робочому одязі, в якому проводили вказані роботи.
Нагадуємо телефони, за котрими вам необхідно звернутися в разі будь-яких аномалії в поведінці свиней чи ознак захворювання (висока температура, пригнічення, задишка, хитка хода, синюшність шкіри вух, рильця, кінцівок, черева та ін.), чи про загибель. Всі ці випадки розглядаються як ймовірний спалах АЧС.
(05236) 2-65-56 – Світловодський районний відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області; (05236) 2-25-30 – Світловодська районна державна лікарня ветеринарної медицини
Також ви можете звернутися до дільничних лікарів ветеринарної медицини в населених пунктах району: Озера, Велика Скельова, Миронівка, Велика Андрусівська, Подорожнє, Павлівка, Микільське, Григорівка, Глинськ, Федірки, Іванівка, Захарівка.
Світловодський районний відділ
Головного управління
Держпродспоживслужби
в Кіровоградській області.

Поширити
"Вісті Світловодщини"