Аграрні розписки як новий механізм залучення ресурсів в аграрний сектор

21 лютого на Світловодщині пройшов семінар-тренінг, де присутнім місцевим сільгоспвиробникам та сільським головам розповіли про аграрні розписки як про новий механізм залучення ресурсів в аграрний сектор області.

У семінарі-тренінгу взяли участь голова Світловодської районної ради Роман Домбровський, заступник голови Світловодської РДА Володимир Похілов, заступник директора департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Марія Чорна, координатор проекту «Аграрні розписки в Україні» по Кіровоградській області Олександр Масленко, представники ряду банківських структур та інші.

Розпочинаючи роботу, заступник директора департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Марія Чорна коротко проаналізувала стан сільськогосподарської галузі Кіровоградщини, зокрема і Світловодського району. У своїй промові вона наголосила, що одним із механізмів розвитку сільськогосподарських підприємств є «Аграрні розписки» – проект, в якому цього року бере учать наша область.

Після цього начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Володимир Маліцький ознайомив присутніх з підсумками роботи агропромислового комплексу району у 2017 році та вказав на основні напрямками аграрної політики на 2018 рік. Він зазначив, що за підсумками роботи за минулий рік по галузі рослинництва Світловодщина виконала заплановане на 94,5%.

Загальне виробництво зернових і зернобобових культур (включаючи кукурудзу на зерно) в порівнянні з попереднім роком збільшено у 4 господарств району. Найбільший приріст по виробництву зернових і зернобобових культур – у ПП «Олдер» (на 39,2%), ФГ «Павлівське плюс» (на 3,2%) та СФГ «Зуєнко» (на 7,2%).

По врожайності зернових і зернобобових культур СС «Лан» посів перше місце серед сільгосппідприємств, воно одержало 82,6 ц/га. Висока врожайність також відзначається в СФГ «Гвіса». По сільськогосподарських підприємствах району проведений посів озимих культур на зерно на площі 3256 га.

За підсумками року у всіх категоріях господарств зафіксовано падіння поголів’я худоби. Обсяги виробництва молока у 2017 році склали 1929,4 тонни. За поточний рік господарствами району реалізоване на забій у живій вазі 2039,6 тонн худоби. За 2017 рік індекс виробництва тваринницької продукції становить 85,9%.
Важливе місце в роботі займає своєчасна виплата заробітної плати й плати за оренду земельних паїв. У 2017 році рівень заробітної плати склав 5633,42 грн.
Станом на 01.01.2018 загальний розмір орендної плати по договорах оренди склав 735829,2 тис. грн. За оренду земельних ділянок (паїв), відповідно до укладених договорів, оренди сільськогосподарські підприємства району розрахувалися повністю. У порівнянні з попереднім роком досягнуте збільшення середнього розміру плати за 1 гектар орендованої землі на 77%. Нині цей показник – 2919,54 грн.(в 2016 році – 1652,7 грн.). Розмір плати за оренду земельних часток (паїв) за 2017 рік в середньому по району становить 11% від вартості земельної ділянки.

За 2017 рік сільськогосподарськими підприємствами було придбано 12 тракторів на суму 28,18 млн. грн., 1 комбайн – 5,8 млн. грн., 4 одиниці іншої с/г техніки – 3,2 млн. грн. різних видів і марок на 37,18 млн. грн.

Першочерговим завданням сільськогосподарської галузі району на 2018 рік є виконання основних показників, затверджених Програмою економічного й соціального розвитку. Необхідно приділити максимальну увагу заходам по підготовці підприємств до проведення весняно-польових робіт: необхідно врахувати стан перезимівлі озимих культур, провести роботу по підготовці посівного матеріалу для посіву ранніх зернових культур. Також слід активізувати роботу зі створення в кожнім господарстві необхідного запасу насіння ярих зернових культур і доведення їх до відповідних посівних кондицій.
Володимир Маліцький наголосив на недопущенні посівів сортами й гібридами, які не внесені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
Керівник управління агропромислового розвитку РДА звернувся до присутні аграріїв з проханням врахувати при формуванні прогнозованої структури посівних площ рекомендації Міністерства аграрної політики й продовольства України щодо збільшення площі посіву гречки й цукрового буряка.

Однієї з основних завдань у тваринництві управління вбачає у сприянні сільгоспвиробникам впроваджувати у їхнє виробництво сучасних автоматизованих технологій, а також прогресивних технологій годівлі та утримання худоби.
– Необхідно взяти під контроль чисельність продуктивної худоби, всебічно сприяти її стабілізації й наступному збільшенню, а також продовжувати посилену роботу із запобігання занесення на територію району збудника африканської чуми свиней, беззаперечно виконуючи всі пункти протоколів засідання протиепізоотичної комісії. Необхідно разом з відділом Держпродспоживслужби в Світловодському районі місцевими органами влади реалізувати профілактичні заходи з метою недопущення цієї хвороби, – на завершення сказав Володимир Маліцький.

Після виступу слово надали координатору проекту «Аграрні розписки в Україні» по Кіровоградській області Олександр Масленку, який, із використанням наочних матеріалів, розповів керівникам сільгосппідприємств про переваги аграрних розписок у порівнянні із іншими видами кредитування.

Світлана Калугіна

Поширити
Редактор газети «Вісті Світловодщини», журналіст.