Андрій Волощук: “Ми особисто відповідаємо за якість своєї продукції”

Коли мова йде про сільське господарство, то ми більше говоримо про тваринництво та рослинництво у вигляді вирощування на полях сільськогосподарських культур. Це тому, що на Світловодщині давно вже не займаються городництвом (вирощуванням овочевих та баштанних культур), садівництвом у тих об’ємах, як раніше, коли, щоб зібрати врожай яблук чи помідорів, на допомогу кликали студентів і навіть школярів. Та є надія, що, принаймні, тепличне госпо­дарство в нас відродиться.

ТОВ “АГРОСВІТЗБУТ” – підприємство, яке займається вирощуванням овочевих та баштанних культур. У с. Велика Скельова, яка входить до складу Світловодської міської громади, у теплицях ТОВ “АГРОСВІТЗБУТ” на площі 0,36 га розкинулися грядки помідорів та болгарського перцю, в теплицях Ревівки ростут огірки.
– Перед тим, як висадити в ґрунт першу рослину, ми мали все прорахувати і вивчити самостійно. У цьому напрямку діяльності не можна скористатися чужим досвідом. Кожна територія має свої особливості: якість ґрунту, тривалість світлового дня, температурні показники тощо. Я особисто все зважував, обмірковував, прораховував, радився зі спеціалістами, колегами, вивчав досвід інших тепличних господарств. Цікавився не лише вирощуванням овочів, а й будівництвом теплиць. Треба було обрати ту технологію, яка б давала максимальний результат. Тому ми і опалювальну систему розробляли за індивідуальним проектом, і сорти овочевих культур відбирали такі, щоб смакові якості плодів були наближеними до домашніх, – говорить засновник ТОВ “АГРОСВІТЗБУТ” Володимир Петров. – Ми живемо в аграрній країні. Земля – це справді наше багатство, і майбутнє нашої держави саме за агропромисловим сектором. Та, звичайно, до всього слід підходити виважено й по господарськи, – стверджує він.
Будівництво теплиць у Великій Скельовій розпочалося в 2018 році. Тут встановлювали вже готові каркаси виробництва Польщі, які вкривали спеціальною прозорою плівкою у два яруси, щоб між ними утворювалася так звана повітряна подушка. Таким чином довше зберігається тепло, економляться енергоресурси, а овочеві культури ростуть і приносять врожай аж до грудня.
У 2020-ому році підприємство взяло в оренду теплиці Світловодського тепличного комбінату і теж почало їх відновлювати. Наразі там вирощують огірки.
Поки що сезон збирання врожаю триває до початку грудня, та в планах керівництва підприємства – вирощувати овочі і взимку. Це стане можливим, коли буде встановлено додаткове освітлення, адже світловий день взимку дуже короткий, а рослини потребують багато світла.
Робота в теплицях триває завжди. Після збору останнього врожаю необхідно звільнити площі від рослин, провести дезінфекцію. Від шкідників тут позбуваються методом обкурювання приміщень. Тож рік для працівників ТОВ “АГРОСВІТЗБУТ” ділиться на вирощування овочевих культур і підготовку теплиць до наступного сезону.
Новий сезон розпочнеться у лютому, коли зерно відібраних сортів томатів, огірків та перцю висіють на розсаду. Також у наступному році планують на площах ревівських теплиць посадити у відкритий ґрунт ранню капусту.
Нині у Великій Скельовій ведеться будівництво ще однієї теплиці площею 0,8 га. Вже зведений каркас, монтується система опалення. Тож у наступному році площа для вирощування овочів значно збільшиться, загалом становитиме понад 3 га.
Чому вирішили розвивати тепличний бізнес саме у Великій Скельовій, розповідає директор ТОВ “АГРОСВІТЗБУТ” Андрій Волощук.
– Перш за все, Світловодщина – наша батьківщина. Ми тут народилися, виросли, тому і бізнес почали будувати дома. А Велику Скельову обрали, тому що вона розташована неподалік від міста. Якщо говорити про земельну ділянку, то під теплицю її не так вже й легко знайти. Потрібно, щоб збіглося все: і наявність води для поливу, і зручне транспортне сполучення, і щоб робітники легко могли дістатися до роботи тощо. Все це ми знайшли у Великій Скельовій: на окраїні села викупили кілька приватних обійсть, що розташовувалися поряд, виготовили необхідну документацію, отримали дозволи і звели теплиці. Ми маємо кілька власних свердловин, є місце для розширення виробництва. За рослинами у нас доглядають місцеві жителі, а вирощену продукцію реалізуємо, переважно, на території Світловодська.
Слід зазначити, що у теплицях ТОВ “АГРОСВІТЗБУТ” вирощують екологічно чисті, безпечні для здоров’я овочі. Тут не знайдеш ніякої “хімії”: ґрунт підживлюють органічними добривами, зі шкідниками борються теж нестандартно – за допомогою комах-хижаків.
– Ми плануємо отримати всі необхідні сертифікати і заявити про себе як про підприємство, орієнтоване на вирощування екопродукції. Сьогодні це перспективний напрямок діяльності, на таку продукцію попит збільшується щороку, – говорить пан Волощук.
Органічні добрива, так звані гумати (гумінові речовини), та біогумус (результат “роботи” каліфорнійсь­ких черв’яків) виготовляють місцеві виробники. Результат їх впливу на рослини помітно відразу. Зізнаюся: якщо високі і високопродуктивні томати для мене не були новиною, то такий бол­гарсь­кий перець я бачила вперше. Рослини висотою до трьох метрів, а перчини – як два кулаки дорослого чоловіка.
Помідори в цьому році вирощували двома способами: в ґрунті і, як експеримент, в гідропоніці (вирощування рослин без ґрунту, у кокосовому маті). Експеримент дав прекрасні результати. Пан Андрій стверджує, що майбутнє тепличних господарств – за гідропонікою.
– Використовуючи ось такі мати, відпадає проблема надлишкового витрачання води та інших ресурсів і матеріалів. Рослинка росте у невеличкій ємності (маті), їй подається необхідна кількість води, добрив тощо.
Шкідники в теплицях знищують за допомогою спеціального кліща. Пакетики з ними розвішані на рослинах по всій площі. Кліщ харчується комахами, у тому числі і шкідниками овочевих культур, тому у використанні хімічних засобів немає потреби.
За якістю вирощеної продукції слідкують і за допомогою нітратоміру. Огірки, вирощені в теплицях ТОВ “АГРОСВІТЗБУТ”, на відміну від інших тепличних огірків, можна консервувати і засолювати – вони мають приємний смакові якості і відповідну хрустку структуру.
– Ми особисто відповідаємо за якість своєї продукції. І діти, і вагітні жінки можуть сміливо ласувати салатами з наших помідорів, огірків та перцю, не боячись отруєнь чи ускладнень зі здоров’ям – все якісне і безпечне. Нам тут і далі працювати, тому дбаємо про свою репутацію, – наголосив під час нашого спілкування Андрій Волощук.
Окрім овочівництва, на підприємстві планують розвивати ще один напрямок господарювання – вирощування декоративних кущів та дерев. Так, на мікрорайоні Ревівка у цьому році на площі понад гектар вже висадили більше п’яти тисяч рослин. Це різні види ялини, туї, кущі самшиту та ін. Тож через кілька років ці саджанці обов’язково з’являться на присадибних ділянках наших мешканців.
А якщо хтось зацікавився овочами ТОВ “АГРОСВІТЗБУТ”, то їх можна придбати у Світ­ловодсь­ку – в овочевому кіоску в районі “Дитячого Світу”, в торговому центрі “Всесвіт” (колишній “Дитячий Світ”).
В найближчій перспективі ТОВ “АГРОСВІТЗБУТ” планує поставити у Світловодську три кіоски, де реалізовуватиме свою продукцію. Відповідно, і ціни на овочі будуть дещо нижчі, як кажуть – від виробника. А далі, коли збільшаться об’єми виробництва, у підприємства є всі шанси вийти і на європейський ринок.

Світлана Калугіна.