Аріф Різаєв: “Попереду багато роботи, але я вірю – нам все вдасться”

Уже відомі результати виборів-2020, принаймні, ми напевно знаємо, хто очолив дві громади Світловодщини. З чого розпочнеться робота у Великоандрусівській сільській громаді, розповідає новообраний голова Аріф Різаєв.

– Аріфе Тофіковичу, на посаді сільського голови Ви пропрацювали 20 років, тож ця робота для Вас не нова. Але бути головою сільської ради і об’єднаної громади – не одне й те ж. З чого починатимете?
– Перш за все, я хочу щиро подякувати усім, хто підтримав мене на виборах, усім, хто допомагав безпосередньо. Мені люди повірили, і не лише жителі Глинська, а й інших сіл, які ввійшли до Великоандрусівської громади. Я усвідомлюю свою відповідальність перед громадою, тому буду працювати на її розвиток.
Починатиму свою роботу, звісно, зі знайомст­ва з депутатами Великоандрусівської сільської ради. До складу ради ввійшли представники майже усіх сіл громади, тож на першій сесії ми обговоримо проблеми кожного села і визначимося з першочерговими заходами. Попереду – прийняття бюджету. І це, я вважаю, – найвідповідальніший процес. Враховуючи, що формування бюджету, у зв’язку із територіально-адміністративною реформою, буде відрізнятися від минулих років, важливо буде все врахувати.
Окрім цього, я особисто відвідаю кожне село, поспілкуюся з людьми, ближче познайомлюсь. Територія Великоандрусівської громади велика, і проблем теж вистачає. Звичайно, об’єм роботи збільшиться, але я до цього готовий.
– Але ж Ви не охопите все. Чи плануєте вибори сільських старост?
– Вибори старост – це клопіт конкретної громади. Чому клопіт? Бо фінансово вибори ляжуть на місцевий бюджет. Я вважаю, що краще кошти використати на розвиток громади, а старост у кожному селі можна призначити, і це буде в рамках чинного законодавства України. Я впевнений, депутати зі мною погодяться. Сьогодні я вже працюю над тим, аби запропонувати на затвердження депутатам кандидатури старост по кожній колишній сільській раді, які, в свою чергу, обов’язково ввійдуть до складу виконавчого комітету Великоандрусівської сільської ради. Ці кандидатури мені пропонують самі жителі сіл, я до їх думки дослухаюся.
Окрім старост, у кожній колишній сільській раді працюватиме представник Центру надання адміністративних послуг. Тож не буде ніяких незручностей, будь-яке питання вирішуватиметься на місці, за тією чи іншою довідкою не треба буде нікуди їхати.
– Коли утворювали Великоандрусівську громаду, об’єднувалися лише дві сільські ради. Тоді великої різниці не було, яке село стане центральною садибою – визначили село Велику Андрусівку. Сьогодні вийшло так, що центр громади знаходиться на окраїні. Все так і залишиться?
– Я вважаю, що для наших жителів це не буде визначальним. У кожному селі будуть розташовані окремі соціально значущі заклади. Так, до прикладу, у Глинську буде працювати пожежна команда; у Григорівці – секретаріат, відділ кадрів тощо; у Микільському – Центр освітніх послуг; у Подорожньому – територіальний центр, у Великій Андрусівці – Центр культури, молоді та спорту і так далі. Це залежатиме від наявних фахівців та відповідних приміщень. Щодо центру громади, то я вважаю, що це треба обговорити з людьми у кожному селі і прийняти спільне рішення. Як на мене, центр громади має бути у тому селі, куди, за потреби, найлегше дістатися. У Великоандрусівській громаді це село Григорівка. Таку думку підтримує й переважна більшість жителів інших сіл. Не Велика Андрусівка – максимально віддалена від Іванівки, Захарівки, Федірок; і не Глинськ, де я проживаю і пропрацював 20 років. Вважаю, це буде правильно і справедливо по відношенню до всіх жителів Великоандрусівської громади. Головне не те, де буде центр громади. Наше завдання – покращити якість життя громадян.
– Ви скористаєтеся досвідом роботи уже створених ОТГ, чи плануєте іти своїм шляхом?
– Я обов’язково скористаюся досвід роботи уже існуючих ОТГ, особливо, якщо він успішний. Для цього планую разом із представниками виконкому, депутатського корпусу відвідати такі громади. Першою, я думаю, буде Приютівська. Вони вже працюють рік, тож зможуть поділитися досвідом, як вирішували, приміром, кадрові питання. Я розумію, що попереду – розробка Стратегії розвитку території, інвестиційні програми, робота з молоддю та вразливими верствами населення, організація роботи місцевої поліції тощо. Раніше ці повноваження виконували відповідні відділи та управління, підрозділи районної державної адміністрації. Нині – це наша робота, яку треба вивчати.
– На території Великоандрусівської громади багато установ соціальної сфери: шкіл, дитячих садків, закладів охорони здоров’я та культури… Сьогодні їх кількість виправдана?
– Хочете запитати, чи планую я закривати школи, дитячі садки?… Ні, не планую. Своє завдання вбачаю в тому, щоб розбудовувати громаду, створювати комфортні умови для проживання наших людей. А людина буде почуватися комфортно, коли знатиме, що поки вона на роботі, за її дитиною доглянуть у дитячому садку; що в селі працює школа, де вчителі дають якісні знання, що коли вона захворіє, то отримає медичну допомогу… Не можна розвивати громаду, знищуючи її інфраструктуру.
А ще я розраховую на активну гро­мадсь­ку позицію наших жителів, сільгоспвиробників та підприємців, бо всі ключові питання планую обговорювати на загальних зборах. Пора усвідомити, що нам ніхто нічого не дасть, ніхто за нас не буде вирішувати наші проблеми. Рішення мають прийматися, як у родині, – спільно. Ми приймемо бюджет, грамотно розподілимо видатки, щоб коштів вистачило на все: і на утримання вже існуючих установ, і на розвиток території.
– До речі, про розвиток. В чому, на Ваш погляд, він полягає?
– Розвиток – це покращення. В першу чергу – фінансове, бо, як не крути, – все від цього залежить. Нам треба працювати над залученням на нашу територію інвестицій, над тим, щоб якомога більше наших жителів мали роботу на території громади – все це сприятиме збільшенню місцевого бюджету.
Також треба провести інвентаризацію проєктів по кожній колишній сільській раді. Наприклад, у Глинсь­ку є кілька проєктів, які слід поновити і з нового бюджетного року можна розпочинати їх реалізацію. Переконаний, такі проєкти є й по інших селах. Ось коли ми проаналізуємо їх, визначимося з першочерговими, можна розпочинати роботу.
Вважаю, доречним буде створення в громаді фермерського фонду. За ці кошти можна буде і житло для молодих спеціалістів відремонтувати, і фінансово заохочувати їх до роботи у сільсь­кій місцевості тощо. А будуть у нашій громаді молоді спеціалісти, буде і розвиток.
Розпоряджатиметься цими коштами Рада фермерів. Бажаючі отримати кошти з цього фонду повинні будуть захищати свої ідеї перед фермерською радою.
Попереду багато роботи, але я вірю – нам все вдасться.
Розмову вела Світлана Калугіна.