Чума свиней не оминула жодну область України – “Стоп АЧС”

265

В Україні за 5 років зареєстровано більш ніж 350 спалахів африканської чуми свиней (АЧС).

  • 2012 рік – 1 випадок (1 – домашні);
  • 2014 рік – 16 випадків (4 – домашні, 12 – дикі);
  • 2015 рік – 40 випадків (34 – домашні, 5 – дикі, 1 – інфікований об’єкт);
  • 2016 рік – 91 випадок (84 – домашні, 7 – дикі);
  • 2017 році – 163 випадки (119 – домашні, 38 – дикі та 6 інфікованих об’єкти)
  • 2018 році – 43 випадків (16 – домашні, 23 – дикі, 4 – інфіковані об’єкти).

Всього з 2012 року було зафіксовано 354 спалахи АЧС, із них 163 випадки виникли лише за 2017 рік. Необхідно концентрувати увагу не лише на кількості, а й на структурі спалахів АЧС. Якщо порівнювати з минулим роком, то ми бачимо що в цьому році близько половини випадків, які були виявлені – це випадки в дикій фауні.

Найбільша кількість АЧС у Полтавській та Одеській областях. А взагалі вірус не оминув жодну область.  Перший збудник АЧС було виявлено у 2012 році в селі Комишуватка Запорізької області. З п’яти свиней  загинуло три голови. До служби державної ветеринарноi медицини господар звернувся лише пiсля загибелi тpeтьoї свинi.

В цьому році  зареєстровано вже 43 спалахи АЧС (16 – домашні, 23 – дикі та 4 інфіковані об’єкти).

Слід зауважити, що в Україні зменшується поголів’я свиней, кількість цих тварин скоротилась на 8,2% – до 6,12 млн голів, одним із факторів такої ситуації стала і африканська чума свиней.

АЧС – одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, яка є  невиліковною. Для людей вірус африканської чуми свиней безпечний, випадків зараження людей цим вірусом – не зафіксовано.
Захворювання розповсюджується при прямому контакті хворих тварин і здорових, через продукти із свинини, кліщами і механічними шляхами (транспортними засобами, при переміщенні людей і тварин). Так як вакцини не існує, майже все поголів’я захворівши тварин гине. Вірус знищує винятково шляхом нагрівання до високої температури.

Лікування свиней з вірусом АЧС заборонено. Якщо виявлена хоч одна хвора тварина, то потрібно знищувати все поголів’я стада, а залишки корму, трупи тварин та приміщення спалювати.

У радіусі 3 км навкруг ферми, де знайдено вірус, встановлюють карантинну зону. У радіусі 20 км навколо населеного пункту оголошується зона нагляду. На цій території перевіряють тварин на захворюваність АЧС. Карантин продовжується 40 діб. Під час карантину в цьому районі повністю забороняють реалізовувати м’ясо.

Після виявлення вірусу карантин встановлюється, передовсім, для того, щоб заражене м’ясо не потрапило на корм здоровим тваринам. Характерні ознаки ураження м’яса – темні плями та крововиливи. Жорсткі обмеження на торгівлю м’ясною продукцією накладаються для того, щоб м’ясо не виходило з зони карантину.

Світловодська РДА, Світловодський районний відділ ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Поширити
"Вісті Світловодщини"