Чи можна купити страховий стаж?

   Щоб отримати пенсію, необхідний стаж. Щоб був стаж, необхідно сплачувати внески. А якщо ви не перебуваєте у трудових відносинах з роботодавцями й не належите до платників єдиного внеску? Тоді можете самі подбати про майбутню пенсію і… докупити страховий стаж шляхом добровільної участі в системі загальнообов’язкового соціального страхування.
Існує два способи добровільної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Перший спосіб полягає в укладенні договору про добровільну участь на термін не менше одного року. Укладаючи такий договір, особа зобов’язується щомісяця сплачувати внески, оскільки страховий стаж обчислюється в місяцях. Розміри платежів обумовлюються в договорі й визначаються особою самостійно, але при цьому їх величина повинна бути не менше 22% від мінімальної заробітної плати (з 01.01.2020 – 1039,06 грн).
Другий спосіб – шляхом укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового соціального страхування особа одноразово може сплатити єдиний внесок за попередні періоди, в яких вона не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок (22%) на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2 (мінімальний страховий внесок за один місяць для одноразової сплати за попередні періоди складе 2078,12 грн). При цьому, громадяни самостійно для себе визначають період, за який мають можливість укласти договір про добровільну участь та сплатити страхові внески.
Наталія СІМОНЯН, начальник головного управління ПФУ в Кіровоградській області.