Деформуючий артроз, клініка та профілактика

270

З віком, у випадку порушення сольового обміну та нестачі кальцію в організмі неминуче знижується пластичність тканин, суглоби стають незграбними, хрящі втрачають свою еластичність, м’язи стають дряблими і поступово форма створеного природою сполучення кісток втрачає гармонію і красу. В суглобах розвивається деформуючий артроз.

Найчастіше ураженню підлягають великі суглоби – колінні, гомілково-ступневі, культові, ліктьові та плечові. При цьому в суглобових хрящах можуть з’явитися множинні тріщини і через руйнування хрящової тканини кінці кісток зближаються, близько торкаючись «шліфуються», а в подальшому на них з’являються кісткові розростання.

Великі затвердіння відбуваються в капсулі суглоба, вона зморщується, внутрішня оболонка її атрофується. Такі зміни одразу виникають в одному-двох великих суглобах, поступово розповсюджуються і на інші суглоби.

Першими клінічними проявами деформуючого артрозу є болі в суглобах, спочатку невеликі при значному фізичному навантаженні, які проходять в спокійному стані, потім поступове наростання інтенсивності болю при ходьбі, при незначному фізичному навантаженні, особливо при спусканні вниз по сходах, також характерна біль при довгому стоянні на одному місці.

З’являється хрускіт в суглобах при рухах, суглоби поступово деформуються за рахунок потовщення синовіальної оболонки і капсули, розвитку крайових остеофітів, руйнування хряща та кістки. В результаті деформації суглобів та болів обмежена їх рухливість, у людини змінюється хода, з’являється кульгавість, може бути укорочення нижньої чи верхньої кінцівки.

Особливо тяжко протікає артроз у гладких людей. При ожирінні між м’язовими пучками накопичується жир, що призводить до розшарування, і в зв’язку з цим відбувається зниження м’язової сили і рухової активності. Це ще один фактор, який негативно діє на кістково-суглобовий апарат.

В той же час багаторічні спостереження показують, що люди, які все своє життя займаються фізичною працею, фізкультурою, менше хворіють суглобами, бо активна мускульна діяльність допомагає організму протидіяти старінню та ожирінню, і підтримує кістково-суглобовий апарат.

Окрім регулярної ранкової фіззарядки, бажано проводити самомасаж – це погладжування та легке розтирання суглобів рук та ніг від периферії до центру. Під дією масажу підвищується кровообіг та окислювальні процеси в тканях суглобів, знімаються больові відчуття. Ніщо так не руйнує суглоби, як фізична бездіяльність та повнота. Зайві кілограми – це зайве навантаження на суглоби нижніх кінцівок.

Скорочуючи калорійність раціону, обов’язково включайте в меню овочі, зелень, сир, кисломолочні продукти та яблука. Ці продукти вміщують особливі харчові речовини, які затримують процеси старіння в організмі і саме завдяки цьому зберігаються наші суглоби.

Наталія Мунтян, лікар-ревматолог Світловодської ЦРЛ.

Поширити
"Вісті Світловодщини"