День рідної мови: найцікавіші факти про українську

Чому мови – це важливо?

Тому що мова – це унікальна культурна спадщина кожної окремої національності на планеті. Чим багатша наша культурна спадщина – тим краще для всіх.
Саме такої логіки дотримувались в Організації Об’єднаних Націй з питань культури (ЮНЕСКО), коли запроваджували Міжнародний день рідної мови. Свято з’явилось із подачі Бангладеш. Там 21 лютого 1952 року пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які протестували проти урядової заборони на використання в країні їхньої рідної бенгальської мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Ця країна і звернула увагу ЮНЕСКО на мовне питання.
У ЮНЕСКО вирішили, що привернення уваги до збереження мовного розмаїття – важливо для захисту різноманіття культур. Вивчення іноземних мов та багатомовність, зрештою, є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги на всій планеті. Відтак, ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Що ми знаємо про українську мову?
Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної родини.
Вчені запевняють, що найближчою генеалогічно до української є білоруська мова. На їхнє переконання, починаючи з IX—XI століття обидві мови формувалися на спільній діалектній базі, а обидва народи до XVI століття мали спільну писемну книжну українсько-білоруську мову.
Українська мова – одна з найбільш вокальних та милозвучних мов світу. Філологи кажуть, що все це – через те, що ми маємо досить велику кількість фонем — 48.
Українська мова має свій офіційний сайт, який містить багато цікавої інформації і про історію мови, і багато корисних для справжніх гуманітаріїв практичних даних.
Українська мова має чимало говірок: Степовий говір, Слобожанський, Середньонаддніпрянський, Підляський, Західнополіський, Середньополіський, Східнополіський.
Українська мова є однією із найдавніших на нашому континенті.
Що доводить її давнє існування?
Як переконують історики – перша згадка про українські слова датована 448 роком. Візантійський історик Пріск Панійський перебував у таборі вождя гунів Аттіли на території сучасної України і записав у своєму нотатнику слова “мед” і “страва”. Наша мова виділилася із праслов’янської мови у VI — VII ст.
Українську мову офіційно визнали літературною після видання “Енеїди” Івана Котляревського. Перший український “Буквар” видав у 1574 році у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927 року в Римі. Найстарішою українською піснею вважається балада “Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?”.
Хто говорить українською?
Тут все логічно – українці.

Українська мова у цифрах
Українська – єдина державна мова в Україні, одна з трьох офіційних мов у Придністров’ї та одна з офіційних мов частини Сербії. Історично також була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.
Чи багато у світі україномовних людей?
Дослідники кажуть, що 45 мільйонів назбирається точно.
Могло би бути більше. Але до 1990-х років українська мова близько 376 років перебувала під забороною чи під утисками, піддавалася репресіям або не мала повноправного державного статусу в тих країнах, до складу яких входили українські землі. Однаковою мірою це стосується всіх імперій, які так чи інакше контролювали українські землі.
Чому важливо говорити українською?
Як мінімум – тому що це один із ключових елементів національної самоідентифікації. Що буває, коли людина має певні складнощі із сприйняттям себе представником свого народу, ми мали можливість уважно вивчити у 2014 році.
Чи є щось таке, що ми про нашу мову не знаємо?
Багато. Багато про неї ми знаємо, але забуваємо. Хоча українська мова має все для того, аби дивувати нас щодня.
Найцікавіші факти про нашу рідну українську мову.
1. Відповідно до даних Національної Академії Наук України, сучасна українська мова містить приблизно 256 тисяч слів. За лексичним запасом українська є найбільш спорідненою з білоруською – 84% спільної лексики, польською – 70% і сербською – 68% . А от з російською – 62%.
2. Не відомо точно, коли зародилася українська мова. Але однозначно раніше за російську, німецьку, турецьку та ін. За даними вченого Василя Кобилюха, українська мова сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери і походить зі санскриту.
3. Українська мова тісно пов’язана зі старослов’янською – спільною мовою предків всіх сучасних слов’ян, і так само як санскрит, є мовою, найближчою до спільної мови перших індоєвропейців (арійців). В українській мові є багато слів, які майже ідентичні словам у санскриті: “повітря”, “кохати”, “кінь”, “дерево”, “вогонь”…
4. Перша згадка про українські слова датована 448 роком. Візантійський історик Пріск Панійський перебував у таборі вождя гунів Аттіли на території сучасної України і записав у своєму нотатнику слова “мед” і “страва”.
5. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: проста, руська, русинська, козацька… Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX століття була назва “руська мова”.
6. На відміну від решти східнослов’янських мова, іменник в українській має 7 відмінків. Вирізняє нас кличний відмінок, який існує також в латині, грецькій та санскритській граматиках.
7. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”. Найменш уживана літера алфавіту – “Ф”, її вживають переважно в запозичених словах.
8. В українському алфавіті існує два варіанти букви “г”. Знак, відповідний російській букві Гг, означає “південноруське хе”. Знак у вигляді літери Ґґ означає “звичайне російське ге” (зустрічається виключно в запозичених словах). Букву Ґґ почали масово використовувати тільки в 1990-ті роки.
9. У “Короткому словнику синонімів української мови”, де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово “бити” – аж 45! Широкий синонімічний діапазон навіть в іменників. Так, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
10. В українській мові й донині збереглися назви місяців з давньослов’янського календаря – сiчень (час вирубки лісу), лютий (люті морози), березень (тут існує кілька тлумачень: починає цвісти береза; брали березовий сік; палили березу на вугілля), квітень (початок цвітіння берези), травень (зеленіє трава), червень (червоніють вишні), липень (початок цвітіння липи), серпень (від слова “серп”, що вказує на час жнив), вересень (цвітіння вересу), жовтень (жовтіє листя), листопад (опадає листя з дерев), грудень (від слова “груда” – мерзла колія на дорозі).
11. Українська мова багата на зменшувальні форми. Навіть слово “вороги” має таку форму – “вороженьки”. Пам’ятаєте слова Гімну України: “…згинуть наші вороженьки, як роса на сонці”.
12. В українській мові є три форми майбутнього часу. Наприклад: піду – проста форма, йтиму – складна і буду йти – складена.
13. Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер! Це слово “дихлордифенілтрихлорметилметан” (це хімікат для боротьби зі шкідниками).
14. З XVIII й до XIX століття в українській мові використовувалося до 50-ти різних систем письма (але не письменностей). Тому за кількістю орфографії (але не письменностей), українська мова перевершує найскладнішу – монгольську.
15. В кінці XVI – на початку ХІХ століть в Україні використовувалася особлива система письма – “козацький скоропис”, де начертання деяких букв відрізнялися від прийнятих у крилиці.
16. Перший український “Буквар” видав у 1574 року у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927-го в Римі. Зараз стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.
17. Українську мову офіційно визнали літературною після видання “Енеїди” Івана Котляревського. Відтак, Котляревського вважають основоположником нової української мови.
18. Найстарішою українською піснею вважається балада “Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?”
19. Найбільше перекладів серед українських творів має “Заповіт” Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу.
20. Найбільше псевдонімів мав поет Олександр Кониський – свої твори він підписував 141 іменами. В Івана Франка було 99 псевдонімів. Письменник Осип Маковей користувався 56 вигаданими назвами.
21. У 1918-1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.
22. За межами Європи українська мова має напівофіційний статус у США – в окрузі Кук (штату Іллінойс), в якому проживають близько 5,5 мільйонів населеня (до складу округу входить місто Чикаго разом з передмістями). Українська мова була визнана там однією з найбільш вживаних у даному районі.

За матеріалами Інтернет-видань