ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ – ШЛЯХ ДО РОЗВИТКУ

Нещодавно у рамках програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) журналісти Дніпропетровщини, Кіровоградщини та Харківщини побували у Тернопільській області, де знайомилися з досвідом роботи кращих об’єднаних територіальних громад цього краю – Вишнівецькою та Теребовлянською. Тут для журналістів було на що подивитися, адже у кожної із громад свій шлях розвитку і становлення.

Із головою Вишнівецької ОТГ Володимиром Кравцем та його заступниками Сергієм Волохатим і Віталієм Рисьом ми зустрілися на території місцевої пожежної частини, яка знаходиться на місцевому фінансуванні. Вони показали техніку, яка вже придбана за кошти місцевого бюджету, розповіли про подальші плани розвитку території та про наміри створити на її базі місцевий Центр безпеки: зібрати в одному місці пожежну команду, поліцейську станцію та швидку допомогу.

До складу Вишнівецької громади, яка налічує більш 8000 мешканців, увійшли 9 населених пунктів; її загальна площа становить близько 75 км2. Аби успішно розвивати свою територію, керівництво громади розробляє програму розвитку та активізації сільського зеленого туризму, туристичні маршрути, вивчає нові можливості розвитку території. На меті – відкрити ЦНАП, розвивати культосвітні заклади тощо. Також серед пріоритетних напрямків діяльності – благоустрій, ремонт доріг та покращення соціальної інфраструктури. Слід наголосити, що тут до роботи активно долучається молодь, у якої свій, можливо в дечому неординарний, погляд на облаштування та розвиток свого краю. Та й заступники у голови молоді, одному з них немає і тридцяти років.

Керівництво ОТГ показало реконструйований сквер у центрі смт. Вишнівець, сучасний стадіон, який вважається одним із найкращих в Україні, Старовишнівецьку школу, а також знамениту культурно-історичну пам’ятку – Вишнівецький палац.

У розмові з головою ОТГ Володимиром Кравцем стало відомо, що він прийшов до влади із бізнесу. Пан Володимир не отримує зарплати від роботи на посаді голови ОТГ, а на вибори пішов, бо хоче вивести територію Вешнівецької ОТГ на якісно вищий рівень.

– За короткий період ми показали, що можна ефективно працювати, якщо кошти вкладати в конкретні справи, – підкреслив голова Вишнівецької ОТГ. – Сьогодні ми виконуємо одне важливе завдання – вчимо людей громади працювати чесно, аби до бюджету йшли реальні податки на розвиток.

У одній із шкіл громади – Старовишнівецькій – навчається 230 учнів. За рік тут замінили 65 вікон із 105, перекрили дах будівлі, відремонтували спортивну та актову зали. На меті – відремонтувати та оновити їдальню.

Одне з головних місць, яким пишається громада – оновлений місцевий стадіон із дитячим майданчиком. У 2015 році тут був звичайний стадіон. Зі слів Володимира Кравця, його реконструкцію з нуля профінансувало агропромислове підприємство його родини «Добрий самарянин». Зараз це сучасний стадіон європейського зразка, який обійшовся інвестору у 5 млн. грн.

Основною родзинкою знайомства з цією територією стала екскурсія історичним центром громади – Вишнівецьким замком-палацом, який є культурно-історичною пам’яткою XVIII століття. Окрім самого палацу наша делегація оглянула й багато інших споруд, ставок та розкішний парк, загальна площа якого складає 8 гектарів.

Захоплюючою була екскурсія і Збаризьким замком – одним із найвідоміших в Україні.

Наступний день перебування журналістів на Тернопільщині розпочався із відвідування Теребовлянської ОТГ. Специфіка розвитку цієї території полягає у широкому залученні закордонних інвестицій. Вперше вибори у статусі ОТГ тут пройшли 25 жовтня 2015 року. Теребовлянська міська об’єднана територіальна громада стала найбільшою в Україні. Керівництво громади взялося за внутрішню децентралізацію усіх сфер – кожна школа чи будь-який інший заклад повинен самостійно відповідати за свої потреби і вміти налагоджувати внутрішні механізми роботи. Тут будують міцну систему успішності громади.

– Ми не думаємо про те, чи нас оберуть на наступний термін. Ми просто знаємо свою роботу і маємо її виконувати, – каже голова громади Сергій Поперечний. Це громада, де зарплату нараховують відповідно до оцінок. Тут всі повинні заробляти хоча б гривню.

Учасники туру відвідали Центр культури та дозвілля, яких на території громади створено п’ять, туристично-інформаційний центр, який мало не щодня приймає гостей.

У рамках культурної програми журналісти відвідали Теребовлянський замок та дізналися багато історичних фактів про славетне минуле цієї території.

Робота в Програмі DOBRE – це можливість мандрувати Україною, знайомитися з новими людьми, вивчати успішний досвід реформ місцевого самоврядування. А на Тернопільщині і справді є чому повчитися.

Окремо висловлюю вдячність координатору проекту на території Кіровоградщини Оксані Якуніній та голові обласної спілки журналістів Петру Мельнику за можливість побувати на Тернопільщині, наочно переконатися, що процес децентралізації дійсно необхідний в Україні, бо це шлях до розвитку.

Світлана КАЛУГІНА.