Дій активно! Живи позитивно! «Дніпро Світ» завжди на хвилі!

   В рамках освітньої реформи на території Світловодського району замість 10 загальноосвітніх шкіл з’явилося два навчально-виховні об’єднання та один ліцей «Надія». Глинське та Павлівське НВО створені фактично в один час, і за цей період дещо змінилися форми та методи роботи з учнями. Про новації, які нині впроваджуються в життя у КЗ «Павлівське НВО», розповів його директор Микола Середенко.

Шлях до мети

– Пане Миколо, як директор найбільшого освітнього закладу району, які цілі, насамперед, ставите перед собою та очолюваним Вами педагогічним колективом?
– Перш за все переді мною стояло завдання створити єдиний цілісний механізм нового утворення. Структура Павлівського НВО досить розгалужена, до його структури входить Миронівська школа, Озерський, Великоскельовський та Павлівський НВК. Це підрозділи, різні за ступенями освіти, за напрямками надання освітніх послуг (шкільна та дошкільна). Враховуючи, що вони географічно розташовані один від одного на досить віддалених відстанях, основним нашим завданням є об’єднання їх в єдину структуру, проведення планування роботи так, аби вона була узгодженою і цілісною.
Важливим моментом в об’єднанні наших підрозділів було створення спільної символіки. Сьогодні КЗ «Павлівсь­ке НВО» має свій логотип, гасло і віднедавна вже має свій прапор, який стане незмінним учасником всіх шкільних заходів.
У травні ми плануємо започаткувати наше свято – День «Дніпро Світу». Цей захід хочемо провести у вигляді туристичного фестивалю на околиці села Велика Скельова в лісі. Якщо в ньому візьмуть участь лише учні та педагоги нашого закладу, то це буде більше 600 осіб. Нам потрібно познайомитися, поспілкуватися між собою, потоваришувати. Тому проведемо його на свіжому повітрі. Це буде фестиваль творчості із спортивними змаганнями, туристичними квестами тощо. Взагалі, вважаю, що в теплу пору року всі масові заходи слід проводити на свіжому повітрі, в активному русі і з користю для здоров’я.

Найбільша освітня структура району

– У Павлівському НВО працює близько 150 працівників, які надають освітні послуги більш як 500-ам вихованцям. Загалом кількість учасників навчально-виховного процесу складає більше двох тисяч, адже батьки наших вихованців беруть активну і безпосередню участь у навчанні та вихованні дітей. З метою об’єднання колективу у нас започатковано цілу низку масових адміністративних та пізнавально-виховних заходів. Серед них – спільні розширені педагогічні наради при директорі у кожному підрозділі з метою глибокого вивчення ситуації, ознайомлення з роботою різних ланок навчально-виховного процесу. Це дає можливість вчителям вивчати кращий досвід своїх колег, вирішувати проблемні питання тощо.
Важливим для нашого НВО є питання кадрового забезпечення, і ми його вирішуємо досить вдало. Керівна ланка закладу повністю сформована: працюють директор, заступники директора. Куратором навчального процесу є Тетяна Горєва; виховна та методична робота забезпечується молодими фахівцями. Вони у своїй діяльності намагаються використовувати новітні форми і методи роботи з учнями.

Виховуємо активну людину

– Що стосується виховної роботи, то за основу ми взяли гасло «Щасливі сьогодні». Навчання – це основний напрямок усіх підрозділів, але система виховної та позашкільної роботи має дозволити дітям вже сьогодні відчувати себе потрібними, маємо пробудити у наших учнів цікавість до життя, до нових відкриттів. З цією метою ми знайомимо їх із різноманітними видами творчості як сучасників, так і класиків. У рамках реалізації цієї ідеї започатковано кілька проектів. Так, ще восени в опорному закладі ми створили арт-майданчик, облаштували літній майданчик для проведення масових заходів. В приміщені школи облаштовано виставкову залу, де в перспективі плануємо виставляти кращі роботи наших вихованців. Також започатковано щоденні виховні заходи, як-то «Музичний диван», «Літературний гарбуз», «Мистецький арт-салон» та інші. Ми хочемо бачити наших вихованців освіченими, ерудованими в різних напрямках, особливо у жанрах мистецтва. Також наші старшокласники беруть активну участь у роботі дискусійного клубу. Вони вчаться висловлювати свою думку з приводу актуальних подій сьогодення, аналізувати їх, прогнозувати розвиток подій, які нині відбуваються в Україні. І це, вважаю, дуже важливо, адже ми виховуємо особистість, якій притаманне критичне мислення.
Змінюємо ми і наш інтер’єр, адже переконані: діти мають навчатися в естетично оформлених і комфортних приміщеннях. Так, окрім вже перелічених об’єктів в опорному закладі ми працюємо над створенням релаксійної кімнати для молоді і старшокласників, оформлюємо музейну кімнату; у всіх підрозділах працюємо над створенням читальних залів та переформатуванням бібліотек на кшталт ресурсних цент­­рів. Те, що сьогодні бібліотеки більше схожі на книгосховища, вважаю є неприпустимим. Бібліотека має стати місцем, де учень буде готуватися до уроків, писатиме реферати тощо, а бібліотекар має в усьому йому допомагати.
У початковій ланці облаштовуємо дозвіллєві куточки, де є телевізор, розвиваючі ігри тощо. В опорному закладі працює шкільне радіо. Завдяки цьому кожен навчальний день розпочинається привітанням лідерів шкільного самоврядування, а впродовж дня на перервах у школі лунає музика.

Підвищуємо рівень знань

Є кілька проектів і з науково-методичної роботи. Ми постійно проводимо внутрішні семінари-практикуми методичних об’єднань НВО з метою вивчення кращого педагогічного досвіду. У нас працюють вчителі, які мають величезний багаж педагогічних надбань. Перевага навчально-виховного об’єднання в тому, що педагогічний колектив такого закладу – це близько ста працівників, що дозволяє мати в своїй структурі надзвичайно досвідчених педагогів, які можуть передати свій досвід молодим спеціалістам. Ми – абсолютно самодостатня структура і в науково-методичній роботі, і у виховній.
У цьому навчальному році наші вчителі зробили акцент на підготовку учнів до зовнішнього незалежного оцінювання. Психолог, вважаю, провів величезну роботу по тестуванню дітей щодо їхньої профорієнтації. Педагогічний колектив спільно із батьківським комітетом працюють по залученню батьків до вибору майбутньої професії їхніми дітьми. До високих результатів у навчанні ми йдемо єдиним фронтом: учителі, учні і батьки.

Профорієнтаційна робота – це цікаво

Ми свідомо на перше місце ставимо вибір професії, а потім – підготовку до ЗНО. Заступник директора з навчально-виховної роботи, завідуючі філіями та їхні заступники щодня відвідують уроки з тих предметів, що виносяться на ЗНО з метою контролю якості підготовки учнів; ми проводимо зустрічі з представниками вищих навчальних закладів різних ступенів акредитації; організовуємо для наших старшокласників поїздки до різних навчальних закладів, аби надати повну інформацію, де вони можуть отримати освіту за обраним напрямком. Також ми знайомимо старшокласників із кращими промисловими та аграрними підприємст­­вами, де вони краще дізнаються про професії, які є затребувані на ринку праці Світловодщини, та в майбутньому зможуть працевлаштуватися. Я вдячний всім керівникам підприємств, які приймали наших учнів. А побували ми в управлінні каналу річки Інгулець, у філії «Кременчуцька ГЕС», на підприємст­ві «Світ Сир», у планах – відвідування річкового терміналу, ПП «Віктор і К», газорозподільчу станцію у с. Павлівка, ФГ «Булаєнко», СС «ЛАН» та інші.
У нашому НВО потужно розвивається така навчальна дисципліна як трудове навчання і допрофесійна підготовка. В опорному закладі працюють два вчителі трудового навчання. Результатом їхньої роботи є те, що кілька років поспіль наші учні виборюють призові місця на обласній олімпіаді з цього предмету. Цьогоріч два наших, учні Назар Погрібний та Олег Тіжанін, отримали другі місця на обласній олімпіаді з трудового навчання. В майбутньому ми плануємо розвивати цей напрямок і в інших підрозділах.
На базі Павлівського НВО є два трактори із причепами, тож у планах – відновити їх роботу, щоб учні мали змогу вчитися працювати на сільськогосподарській техніці.
Не стоїть осторонь наш заклад і в забезпечені інклюзивної освіти. У нас є два школярі, які навчаються саме за цією програмою. Ми з нетерпінням чекаємо початку роботи інклюзивного центру, який уже створено, щоб активно співпрацювати із відповідними фахівцями, у тому числі і щодо різного роду корегування.

Навчатися приємно у відремонтованому приміщення

– Ми працюємо, аби нашим учням було комфортно під час навчально-виховного процесу. Так, в опорному закладі та у Миронівській школі у цьому навчальному році відремонтовані роздягальні; в опорному закладі та у Великоскельовському НВК оформлюємо їдальні, наразі чекаємо нові меблі у Павлівське НВК. Також у Павлівці та у Великій Скельовій облаштовуються спортивні зали та спортивні майданчики. Ми виховуємо у наших учнів самоповагу, гордість за те, що вони навчаються саме тут, у Павлівському НВО, формуємо в них любов до батьківщини.

Вивчати рідний край – це цікаво

– Хочу зазначити, що з другої половини квітня у Павлівці на базі «зеленої садиби» «Зимівник Павлюка» стартує етнофестиваль, який ми започаткували спільно із відділом культури та туризму РДА. До реалізації цього проекту будуть активно залучатися учні усіх підрозділ Павлівського НВО, громадськість з метою популяризації народної творчості, звичаїв та традицій українців. На базі опорного закладу Павлівського НВО діє спортивна школа, куди придбано 20 комплектів туристичного спорядження. Ми плануємо його активно використовувати, проводитимемо туристично-краєзнавчі екскурсії на теренах рідного краю, України в цілому.
А ще плануємо активно розпочати краєзнавчо-етнографічно-пошукова роботу, вивчати наш край, впорядковувати унікальні місця Світловодщини.

Формування особистості – це системна робота

– Приємно, що наша робота дає результати. Зокрема, в навчальній діяльності, за підсумками районних предметних олімпіад, ми зайняли перше місце серед інших навчальних закладів; маємо перше місце і в обласних олімпіадах серед навчальних закладів Світловодського району – 6 призових місць. Це кращий результат за останні роки.
Під час пробного тестування наші випускники продемонстрували високий і достатній рівень знань, що всиляє надію на гарні результати ЗНО.
Лідерами регіону ми є і в позашкіллі. Таких результатів вдалося досягти завдяки тому, що діє система навчання і виховання учнів – дитина має розвиватися гармонійно, відповідно до своїх нахилів і здібностей. Тоді гарантовано і високий результат. Гасло Павлівського НВО – «Дніпро Світ завжди на хвилі». Ми плануємо свій кожен навчальний день так, щоб він відповідав цьому гаслу.

Плани на майбутнє

– У найближчій перспективі для Павлівського НВК є відкриття другої групи у нашому садочку, адже кількість дітей дошкільного віку по Павлівській сільській раді вдвічі більша за потужність дошкільного закладу. Є в цьому підтримка і народного депутат України Олеся Довгого, і керівництва району, депутатського корпусу, сільського голови, тож будемо працювати над цим протягом літа.
Хочу щиро подякувати людям, які підтримують наш заклад. Це, перш за все, сільські голови Павлівської, Миронівської і Великоскельовської сільських рад Микола Панасенко, Анатолій Фещенко та Сергій Могильний, сільгоспвиробники Юрій Булаєнко, Олександр Веселий, Тетяна Адактуєва, Сергій Черкавський, Сергій Шевченко, Олександр Швець, керівник УКРІ Олександр Панченко, керівник газорозподільчої станції Григорій Олійник. А втілює всі ідеї в життя, звичайно, наш колектив – творчий і талановитий, – на завершення розповіді сказав Микола Середенко.
Світлана Калугіна.

«Конкурс журналістських матеріалів «Дій активно! Живи позитивно!»
ініційований Благодійним фондом Олександра Шевченка
та Українським журналістським фондом.