Дистанційне навчання: хто навчається, діти чи батьки?

З 8 по 24 січня в Україні триватиме суровий карантин – локдаун. Серед багатьох закладів не працюють і школи. Та це не означає, що учні в цей час відпочивають – вони навчаються дистанційно, адже ЗНО вже не за горами.
Як організоване дистанційне навчання в наших громадах?
Директор Великоандрусівсь­кого НВО Сергій Скопич повідомив, що в очолюваному ним закладі учні протягом локдауну перебувають на зимових канікулах. На нараді директорів, за рекомендаціями департаменту освіти і науки ОДА, було вирішено проводити заняття в школах у післяноворічні дні – з 4 по 6 включно, що збільшило канікулярний період. Тож нині учні відпочивають.
У Великоандрусівському закладі школярі до навчання приступлять на три дні раніше від подорожненських, бо для них, з об’єктивних причин, канікули вже продовжували у 2020 році, – їм доведеться ці дні навчатися дистанційно.
Директор Глинського НВО Петро Адамов також зазначив, що учні Федірок, Захарівки та Глинська нині перебувають на зимових канікулах і до навчання приступлять 25 січня.
Така ж система роботи освітніх закладів і в Ліцеї «Надія» (Григорівка та Микільське).
У Світловодській громаді з учнями вчителі працюють по-різному. Так, у Павлівському НВО діти знаходяться на зимових канікулах, а в Світловодських школах триває дистанційне навчання.
Про це мені телефоном повідомила заступниця міського голови Юлія Орлова.
Вона, зокрема, сказала, що учні не лише вивчають шкільний матеріал самостійно, а й мають можливість працювати з учителем у прямому ефірі на різних онлайн-платформах, найчастіше – через ZOOM.
Міністерство освіти і науки України затвердило санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, який набув чинності з 1 січня 2021 року. Тривалість навчальних занять визначена ст. 10 Закону України «Про повну загальну середню освіту».
У зв’язку з посиленими протиепідемічними заходами 8-24 січня 2021 року школи працюють у форматі дистанційного навчання. Він передбачає, у тому числі, синхронну роботу вчителя та учнів під час занять. У синхронному режимі вчитель та учні одночасно перебувають в електронному освітньому середовищі або спілкуються за допомогою засобів аудіо-, відеоконференції.
Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, який діє з 1 січня 2021 року, передбачає вимоги до організації роботи з технічними засобами навчання, зокрема комп’ютерами, планшетами, іншими гаджетами.
Так, для учнів 1 класу – не більше 10 хвилин; для учнів 2-4 класів – не більше 15 хвилин; для учнів 5-7 класів – не більше 20 хвилин; для учнів 8-9 класів – 20-25 хвилин; для учнів 10-11 (12) класів на 1-й годині занять – до 30 хвилин, на 2-й годині занять – 20 хвилин; при здвоєних навчальних заняттях для учнів 10-11 (12) класів – не більше 25-30 хвилин на першому навчальному занятті та не більше 15-20 хвилин на другому навчальному занятті.
Отже, тривалість навчальних занять, визначена Законом “Про повну загальну середню освіту”, зберігається: 35 хвилин для 1 класу, 40 хвилин для 2-4 класів, 45 хвилин для 5-12 класів. Обмежується лише час безперервної роботи з комп’ютером для уникнення ризиків для здоров’я.
Наприклад, для учнів 5 класу час безперервної роботи з комп’ютером становить максимум 20 хвилин. Цей час вчитель може використовувати для синхронної взаємодії (онлайн) – для пояснення або загального огляду матеріалу навчального заняття, практичного закріплення вивченого, застосування інтерактивних прийомів навчання, перевірки результатів навчання тощо (15 хв). Решту часу навчального заняття – 20 хвилин – вчитель організовує роботу без комп’ютера. Учні можуть виконувати вправи у робочому зошиті, працювати з текстом і завданнями у підручнику, виконувати творчі завдання тощо. Наприкінці заняття вчитель може повернутися до режиму відеоконференції для закріплення нового матеріалу тощо.
Не кожне навчальне заняття обов’язково проводиться з використанням синхронного режиму взаємодії вчителя та учнів. Школа може скласти розклад занять, згідно з яким деякі заняття проходять лише асинхронно. Відповідно до Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, не менше 30% навчального часу, передбаченого освітньою програмою школи, має організовуватися в синхронному режимі.
Ця інформація більше для батьків, аби вони могли контролювати тривалість уроків своїх дітей і тривалість безпосередньої роботи дитини з учителем під час дистанційного навчання.
Світлана Калугіна.