Філія «Кременчуцька ГЕС» – курс на розвиток

Моя зустріч із директором філії «Кременчуцька ГЕС» ПАТ «Укргідроенерго» Сергієм Яременком не була заздалегідь запланована, але, я так зрозуміла, йому не потрібно готуватися до спілкування з журналістами, бо завжди є про що говорити.
Так, «Кременчуцька ГЕС» – це історія нашого міста, це установлені десятиліттями традиції, це підприємство, де кожен із жителів Світловодська вважав за честь працювати. Ці традиції не порушуються і сьогодні – філія «Кременчуцька ГЕС» – одне із найпотужніших підприємств Світловодщини, яке є бюджетоутворюючим, яке забезпечує роботою сотні наших жителів.
– Усі завдання, які ставить перед нами Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, філія «Кременчуцька ГЕС» виконує у повному обсязі – станція стабільно працює в єдиній енергосистемі України, – говорить Сергій Яременко. – Котрий рік поспіль у нас тривають роботи по реконструкції гідроагрегатів. Наразі відбувся тендер, триває процедура визначення виконавця робіт і реконструкція продовжиться. Ця робота триватиме до 2024 року – планується повністю встановити нове гідрообладнання, що дасть можливість збільшити потужність ГЕС на 10%.
Все інше обладнання на Кременчуцькій ГЕС надійне і не потребує заміни, – стверджує керівник. – Ми провели повне обстеження гідроспоруди, яка, за висновками експертів, знаходиться у задовільному стані і не викликає ніяких зауважень чи застережень щодо безпеки її експлуатації. Але є ряд проблем, які на сьогодні слід вирішувати. Перш за все, необхідний ремонт дорожнього покриття дороги, яка проходить через греблю Кременчуцької ГЕС. Це дорога державного значення і знаходиться на балансі у Служби автомобільних доріг. Керівництво області та району сьогодні вживає всіх заходів, аби винайти кошти на ремонт вказаного відрізку дороги, і ми сподіваємося, що ця робота буде виконана, бо в інакшому випадку доведеться обмежити рух вантажного транспорту через греблю Кременчуцької ГЕС.
– Гостро сьогодні для нашої організації постало і кадрове питання, – продовжує Сергій Олександрович. Через недостатню заробітну плату розраховуються найбільш кваліфіковані працівники, більшість з них їде працювати за кордон. Це, переважно, молоді, перспективні робітники, які вже мають певний досвід та знають свою роботу. Їдуть вони до Польщі, Чехії, Німеччини – туди, де є попит на висококваліфікованих спеціалістів і де є достойна заробітна плата. Дехто їде тимчасово, а дехто забирає свої сім’ї, розраховуючи залишитися там якомога довше. І це незважаючи на те, що у нас працівники забезпечені повним соціальним пакетом, медичним страхуванням, на підприємстві організоване дешеве харчування. Зазначу, що наші працівники безкоштовно проходять медичні огляди чи обстеження; наразі підписано договір з Інститутом серця, який, за потреби, надає висококваліфіковану медичну допомогу нашим фахівцям. Уявіть, якщо у людини виникає потреба операції на серці, скільки це буде коштувати… Для наших працівників ця операція буде безкоштовною. Та навіть такі умови не можуть втримати спеціалістів – людям потрібна конкурентоспроможна заробітна плата. Саме над цим ми і працюємо, намагаючись підвищити соціальні стандарти до тих, які працівник може отримати, приміром, у Польщі.
– Від’їзд молоді за кордон ще зумовлено і тим, що в Україні не працює програма кредитування молодих сімей під житло, – переконаний Сергій Яременко. – Молодь створює сім’ї, а заробити на житло в Україні вкрай важко, бо і трудового досвіду немає, і зарплата невелика, і доплата за стаж чи за розряд відсутня. Тому і їдуть люди за кордон на заробітки, аби придбати житло, та не всі повертаються. А як і повертаються, то час вже втрачено. А для того, аби «виростити» спеціаліста, який би міг у нас самостійно працювати, знадобиться не менше п’яти років. Це пов’язано зі специфікою роботи. Та я сподіваюся, що наш уряд вживатиме рішучих заходів, аби ситуація з відтоком кадрів в Україні змінилася на краще. А завдання керівників підприємств різних форм власності – робити все можливе, аби підняти рівень життя наших робітників до європейських стандартів, – стверджує директор філії «Кременчуцька ГЕС».
Та незважаючи ні на що, підприємство стабільно працює і розвивається. Як зазначив начальник з виробничо-технічного сектору філії «Кременчуцька ГЕС» ПАТ «Укргідроенерго» Ігор Ясененко, нині тривають вишукувальні роботи, пов’язані із будівництвом сонячної електростанції на території Кременчуцької ГЕС – планують будувати сонячну електростанцію потужністю 5 МВт. Вже тривають технічні роботи по підготовці відповідної документації, і в наступному році, є сподівання, розпочнеться будівництво. Це дасть можливість збільшити потужність відновлювальної електроенергії. А з проведенням реконструкції гідрообладнання Кременчуцька ГЕС готова прийняти додаткову потужність. Так, це затратний проект, але він досить швидко окупиться, враховуючи, що за «зеленим тарифом» вартість електроенергії вища від добутої традиційним шляхом.
А ще, з метою оновлення автопарку, на філії «Кременчуцька ГЕС» закуповують новий автотранспорт. Цього року придбано два автомобіля МАЗ, екскаватор, автомобіль для перевезення пасажирів. І на цьому не планують зупинятися – автотехніку і надалі закуповуватимуть, аби покращити роботу свого підприємства.
Світлана Калугіна.