Гарантії співробітникам, що проходять військову службу

Працевлаштовані особи, які проходять строкову військову службу, мобілізовані, призвані на особливий період або контрактники – на випадок національної загрози, мобілізації та введення воєнного стану мають право на збереження місця роботи та середнього заробітку в організації будь-якої форми власності. Такі гарантії передбачені у част. 2 ст. 39 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу».

Крім того, згідно з положеннями част. 3 ст. 119 КЗпП України, мобілізовані працівники мають право на отримання компенсації в межах середнього заробітку. Така компенсація обчислюється із врахуванням зарплати за останні 2 місяці, при чому, підприємство не має права не сплачувати таку компенсацію. Адже в такому разі, буде відбуватися затримказаробітної плати.

При визначенні середнього заробітку потрібно керуватись Порядком обчислення середньої заробітної плати (від 08.02.1995). Якщо ж за період служби працівника тарифи змінюються (наприклад, збільшується посадовий оклад), розмір середнього заробітку коригується з урахуванням коефіцієнту, тобто виплати прив’язані до розмірів, встановлених законодавчими змінами або внутрішніми наказами підприємства.

Окрім заробітної плати, громадяни, які проходять строкову військову службу, отримують грошову допомогу розміром в 2 мінімальні зарплати (відповідно до постанови Кабміну  від 12.08.2015 № 587). Нагадаємо, з 1 січня 2018 року мінімальна заробітна плата становить 3723 грн. Отримати допомогу можна через військові комісаріати перед початком проходження служби.

Також, варто згадати про Закон України 1769-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку проходження військової служби», прийнятий .у грудні 2016 року. Згідно з ним, особи, які проходять службу за контрактом в особливий період, можуть самі вирішити, чи будуть її продовжувати після закінчення контракту. Крім того, закон вніс зміни до ч.3 ст.119 КЗпП України, відповідно до якої тим особам, які після демобілізації вирішили продовжити військову службу за контрактом, також передбачене збереження місця роботи, посади і середнього заробітку – на період дії контракту. Виплати таким особам нараховуватимуть з Держбюджету.

Про ще один момент хочеться зазначити, що місце роботи, посада і середній заробіток зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми. Такі гарантії зберігаються до наступного дня після того, як їх взяли на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після звільнення з військової служби,  у разі закінчення ними лікування в медичних закладах, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

За порушення встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ й організацій незалежно від форми власності та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до вимог статті 265 КЗпП України недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб – підприємціву 10-ти кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушень за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Для отримання безоплатних правових консультацій звертайтеся до «Світловодського бюро правової допомоги» Олександрійського місцевого центру з надання БВПД  за адресою : м.Світловодськ вул. Павлівська 13а  тел. (05236) 2-25-35 моб. 0977858417. Робочі дні  понеділок -п’ятниця з 8 год. 00 хв.  до 17 год. 00хв.

Алла Мирошник, начальник Світловодського бюро правової допомоги.

Поширити
"Вісті Світловодщини"