Газ у побуті

190

Використання газу в побуті, при невиконанні правил безпеки, може призвести до трагічних наслідків. Нагадуємо правила безпечного користування газом.

Газ не має кольору і запаху. Для запобігання нещасних випадків у газ додають речовини зі специфічним запахом.

Газ не токсичний, але при накопиченні в приміщенні, за рахунок витиснення повітря, може викликати задуху.

Наявність у приміщенні газу та продуктів згорання можуть призвести до отруєння та задухи. Потрібно постійно слідкувати за працездатністю вентиляційних каналів та періодично їх чистити.

Газ в суміші з повітрям вибухонебезпечний. Природний газ легше за повітря в два рази, при витоку він піднімається і накопичується у верхній частині приміщення.

Забороняється:

– користуватися несправними газовими приладами при наявності витоку газу;

– залишати без нагляду працюючі газові прилади;

– застосовувати вогонь для виявлення витоку газу. В приміщенні, де відчувається запах газу, не запалювати сірників, не вмикати/вимикати електричні прилади до ліквідації витоку газу;

–  прив’язувати до газопроводу мотузок і навантажувати його;

–  сушити білизну над газовою плитою;

– закривати вентиляційні канали або захаращувати їх;

– експлуатувати газові прилади при закритій квартирці та відсутності тяги у димовому і вентиляційному каналах;

– використовувати для сну приміщення, де встановлені газові прилади;

– проводити самостійний ремонт, перенесення або установку газових приладів;

– самостійно проводити ремонт по реконструкції димових та вентиляційних каналів. Дані роботи виконуються тільки спеціалізованими підприємствами. При витоку газу необхідно негайно вимкнути газові прилади, провітрити приміщення і викликати аварійну службу газового господарства за тел. «104».

Надання першої медичної допомоги:

– потерпілого вивести із загазованого приміщення (в теплий період року – на вулицю, а взимку – в добре провітрюване приміщення). Ознаками задухи є посиніння обличчя, з’явлення червоних плям, втрата свідомості;

– при відсутності дихання у потерпілого йому необхідно проводити штучне дихання до тих пір, поки він не почне дихати самостійно;

– викликати швидку допомогу за телефоном «103».

Основні причини відсутності тяги є несправність димоходу чи вентиляційного каналу, а це: засмічення, нещільність, вологість; відсутність трикратного повітрообміну, тобто в приміщенні, де встановлені газові прилади, вікна не обладнані кватирками або віконними провітрювачами, у дверях відсутній зазор, площею 0,02м2, а у вентиляційних каналах встановлені електровентилятори, що заборонено Правилами безпеки та Державними будівельними нормами.

Згідно нових вимог правил безпечного користування газом, введено додаткові сигналізатори природного і чадного газів, які фіксують вміст цих газів у приміщенні, і при підвищенні їх концентрації до небезпечного рівня подають звуковий сигнал.

Газові прилади вітчизняного виробництва та імпортні, які сертифіковані в Україні, повинні обслуговуватися в сервісних центрах за адресами, які вказані в паспортах приладів. Тому при купівлі газових приладів вимагайте заповнення гарантійного талону.

Серед найчастіших порушень, які допускаються з боку населення під час експлуатації газових приладів – самовільна заміна газових приладів, втручання в їх конструкцію і роботу, самовільне підключення додаткових газових приладів без проектно-технічної документації.

Пам’ятайте, що через необережність і халатність можна втратити не лише майно, дах над головою, але і дорогоцінне життя.

Адміністрація СУЕГГ.