ХАРЧУВАННЯ І АНТИБІОТИКИ: 7 ПРАВИЛ

Антибіотики швидко і ефективно борються з бактеріальною інфекцією. Однак це одні з найбільш «конфліктних» препаратів, і від правил їх прийому залежить ефективність лікування.

1. Запивати тільки водою
Цитрусові соки, особливо грейпфрутовий, впливають на хімічний склад антибіотика і збільшують всмоктування ліки з кишківника, що може викликати передозування з усіма послідуючими наслідками. Найкраще запивати антибіотик звичайною водою без газу кімнатної температури. Бажано випити з антибіотиком 200 мл води (майже стакан), щоб зменшити ризик виникнення нудоти і інших неприємностей з боку шлунка.
2. Кефір і йогурт через 3 години
Ряд продуктів, навпаки, перешкоджають засвоєнню ліків, роблячи їх прийом марним або малоефективним. Це стосується молока і молочних продуктів: кальцій, що міститься в них, вступає в реакцію з багатьма препаратами, утворюючи нерозчинні в воді солі. Таким чином, антибіотик всмоктується тільки на 50%. Однак не варто повністю відмовлятися від молочних продуктів, їх можна вживати за 3 години до або після прийому ліків.
3. Жири і білки обмежити
Жирна їжа, що містить насичені жирні кислоти, затримують антибіотик в шлунку, в деякій мірі видозмінюючи його склад. Потрапляючи в кишківник, він вже не володіє необхідним терапевтичним ефектом. Їжа, що містить білок, не тільки пов’язує лікарські препарати, але і надмірно навантажує печінку і нирки. Але зниження кількості білка в раціоні також знижує ефективність лікування. Вихід – помірне споживання жирної і білкової їжі. Також варто врахувати, що деякі антибіотики необхідно приймати тільки на порожній шлунок, а інші – тільки на повний. Це зазначено в інструкції до препарату, про це повинен попередити лікар.
4. Алкоголь пити можна, але не потрібно
Теоретично випити можна, але небагато – помірне вживання спиртних напоїв не заважає більшості антибіотиків боротися з хвороботворними бактеріями. Однак алкоголь здатен підсилити побічні ефекти антибіотиків. Клітини печінки першими отримають подвійний удар – і з боку алкоголю, і з боку антибіотиків. Також можна відчути сильний головний біль, вірогідні спазми шлунку і блювота, надмірне потовиділення, прискорене серцебиття, підвищення кров’яного тиску. Спиртне припустимо вживати тільки через 3 дні після курсу антибіотиків.
5. Продукти для відновлення мікрофлори
Основне завдання антибіотиків – вбивати хвороботворні бактерії. Але під роздачу часто потрапляють і корисні бактерії кишківника – баланс мікроорганізмів порушується і з’являються такі симптоми, як діарея, здуття живота, метеоризм. Для підтримання мікрофлори кишківника лікарі, зазвичай, призначають пробіотики. Вони також містяться в ферментованих продуктах харчування, які допоможуть поліпшити стан кишківника під час і після терапії антибіотиками. Це квашена капуста, соління (без додавання оцту), японський суп місо, ферментоване соєве молоко, а також кисломолочні продукти – натуральний йогурт і кефір. Між прийомом антибіотика і пробіотика має проходити не менше 3 годин.
6. Вітаміни та мінерали
Антибіотикотерапія може призвести до погіршення всмоктування вітамінів, а також більш швидкому їх розкладанню. Тому в харчуванні повинні з’явитися продукти, багаті вітамінами і мінералами. Вони є в сирих овочах і фруктах. Джерела вітаміну C: зелень петрушки, червоний перець, помідори, чорна смородина, шипшина. Необхідні мікроелементи і вітаміни групи B містяться в цільнозернових злаках, які є в темному хлібі, коричневому рисі, вівсянці, макаронах з борошна грубого помелу, гречаній і ячної крупі.
7. Клітковина після лікування
Під час прийому антибіотиків уникайте продуктів, багатих на клітковину, бо вони можуть впливати на те, як шлунок поглинає ліки. Зате після терапії клітковина стимулює зростання корисних бактерій, сприяє правильному травленню. Тому налягайте на артишоки, ягоди, квасолю, броколі, сочевицю.