ХОЛОДНО? БАНЯ ЗІГРІЄ І ЗЦІЛИТЬ

Банька! Яке рідне та тепле слово для любителів гарячої парної і бажаючих зберегти своє здоров’я, красу і просто приємно провести час в компанії друзів. Завдяки їй банальне обмивання перетворилося в цілий ритуал, що включає в себе насолоду, спілкування і приємне проведення часу.
Сухоповітряні лазні відрізняються невисокою вологістю повітря – від 5 до 25%, і оптимальною температурою від 60 до 1000С. Головний принцип полягає в тому, що високі температури ускладнюють тепловіддачу. В результаті тепло залишається і накопичується в організмі. Це особливо корисно для людей, які перебувають на стадії одужання, хто не переносить холод і весь. Сухе повітря, в свою чергу, дозволяє волозі легко випаровуватися з поверхні шкіри, що повністю виключає ймовірність перегріву. Дане поєднання (нагрівання-випаровування) значно полегшує переносимість високих температур. А це корисно для спортсменів, а також після значних фізичних навантажень, адже сухоповітряні лазні сприяють розслабленню м’язів, швидкому виведенню продуктів метаболізму, відновлення емоційної рівноваги.
До сухоповітряних бань відносяться лазня-кам’янка і дуже популярна нині фінська сауна. До недоліків сухого тепла можна віднести пересушування верхніх дихальних шляхів і слизових. Втім, дана проблема легко вирішується. Випивши мінеральної або звичайної чистої води, ви легко і приємно подолаєте цей маленький недолік сухого тепла. Максимальний час перебування – 15 хвилин. Ідеальна для бажаючих схуднути.
Баня парна має високу вологість – від 80 до 100 відсотків, і нижчу температуру повітря – від 50 до 70 градусів. Умови сирої лазні менш щадні для організму. Але лазня на Русі відома ще з часів великого князя Володимира, і її відвідини стали улюбленим задоволенням як для знатних вельмож, так і для простого народу
Витримати умови лазні непросто. Висока вологість ускладнює випаровування вологи з шкіри, і це не дивлячись на те, що піт буде котитися з вас струмком. Але ця тепловіддача не особ­ливо ефективна. Адже піт в повній мірі з поверхні шкіри не видаляється, і тіло інтенсивно нагрівається. Це може привести до швидкого перегріву і, як наслідок, до погіршення самопочуття. Парна лазня протипоказана при серцево-судинних захворюваннях, хворобах дихальних шляхів, а також при нервових розладах. В інших же випадках це прекрасний засіб оздоровлення і гігієни, якщо тільки застосовувати ці «ліки» правильно і в обмежених кількостях.
Не варто перед банею наїдатися. Легкі закуски з овочів і фруктів будуть в самий раз. Не слід паритися після прийняття алкогольних напоїв, в стані сильного стомлення, а також перед сном. І пам’ятайте, перший пар – найсильніший. Якщо ваш організм ослаблений, не кидайтеся відразу в парильню. Обмийтеся під теплим душем. І не замотуйте голову рушником, інакше вам не уникнути теплового удару. Зайшовши в парильню, не лийте відразу багато води на камінь. Одного ковшика води або, ще краще, трав’яного відвару на перший візит вам цілком вистачить. При цьому для початку краще 5-7 хвилин посидіти внизу (там прохолодніше) і тільки потім вибиратися вище. До речі, знавці радять тим, хто в лазні вперше, уникати лежання і не паритися віником. Тривалість першого заходу – не більше 10 хвилин, потім 15-20 хвилин перерва.
Під час відпочинку непогано попити трохи квасу, мінеральної води, свіжезавареного чаю. Ніякого алкоголю. Якщо ви не новачок, спробуйте масаж віниками. Традиційно використовують березові або дубові – перші мають зволожувальний, другі – тонізуючий ефект. Крім того, корисно просто вдихати запах вологих листя –прекрасна інгаляція (за умови відсутності алергії).
І ще один секрет. Перед заходом в парильню НЕ намилюйте тіло милом. Воно змиє жировий прошарок з шкіри, що зробить вас абсолютно беззахисним перед гарячою парою. Партеся при оптимальній для вас температурі. Якщо в парильні погіршилося самопочуття, відразу ж вийдіть в прохолодне приміщення. Те, що вам стало погано, аж ніяк не означає, що лазня вам не підходить. Швидше за все, це лише наслідок вашого неправильної поведінки в лазні. Ідеально – під час застуди або просто в холодну пору року. А ще виводить токсини і шлаки з організму.
По-турецьки. Більш м’який варіант для тих, хто не хоче піддавати себе сильним навантаженням. Температура в турецькій лазні хамам традиційно нижча, але вологість також дуже висока. Головне в турецькій лазні – гаряча пара. Вона розігріває тіло, розкриває пори, розслаблює м’язи. Ідеально – для зняття стресу та релаксації в морозні зимові дні.
Водяна або японська лазня – найбільш рідкісний для нас варіант. Тут багато води. Перед тим як розпаритися, японці ретельно обмиваються. Для цього використовується дерев’яна бочка, наповнена гарячою (ледь терпимою) водою. Для більшого ефекту японці навіть накривали бочку кришкою. А ще раніше для цих цілей використовували природні термальні джерела (фуро), де обмитися вельми корисно.
Сучасний фуро – це басейн з гарячою водою. До речі, для обмивання японці використовують не тільки воду, але і рисове лушпиння, дрібний пісок, золу або кедрову тирсу. Все це нагрівають десь до 60 градусів. При зануренні шкіра людини виділяє піт і вбирає цілющі речовини. У парній теж присутні подібні незвичайності. Наприклад, можна відмінно попаритися в мішку з березовим листям або квітковим сіном.

Поширити
"Вісті Світловодщини"