ХВОРІ ЧЕКАЮТЬ НА БЕЗКОШТОВНИЙ ІНСУЛІН

На Світловодщині цього року склалася непроста ситуація із централізованим забезпеченням інсулінами хворих на цукровий діабет. При місячній потребі 326 тис. грн.,  за два місяці надійшло лише 177 тис. грн. – цільові кошти із державного бюджету. Місцева влада з вирішенням цієї проблеми не надто квапиться.  Аби з’ясувати, чому в аптеці перестали «діабетикам» безкоштовно видавати інсуліни, я звернулася до заступника головного лікаря Світловодської Центральної районної лікарні з поліклінічного розділу роботи Майї Помазан.

– Майя Миколаївна, скільки хворих на Світловодщині потребують інсулінів?

– Перш за все зазначу, що таке цукровий діабет. Цукровий діабет – це ендокринна патологія, яка полягає у абсолютній або відносній недостатності гормону інсуліну, основна дія якого полягає в зниженні концентрації глюкози в крові. В результаті цього спостерігається хронічне підвищення рівня глюкози в крові.

Кількість хворих на цукровий діабет з кожним роком зростає, масштаб захворюваності у Світі на цю хворобу наближається до епідемії.  Так, наразі в Україні налічується 1,5 млн. хворих на цукровий діабет. Та це не точна цифра, адже багато хто не звертається до лікаря, бо до певного часу навіть і не підозрює, що хворий.

За останні п’ять років на Світловодщині кількість хворих на цукровий діабет, які отримують інсулін, зросла до майже 340 осіб, з них 14 дітей (10 – у Світловодську, 4 – у Світловодському районі). Хочу зазначити, що не всі хворі на цукровий діабет отримують інсулін – його отримують лише хворі на цукровий діабет першого і другого типу, в організмі яких цей гормон взагалі не виробляється або ж не засвоюється. Інсулінозалежні хворі знаходяться під особливим наглядом лікаря-ендокринолога.

– Коли хворі на цукровий діабет почали отримувати інсуліни безкоштовно?

– У кожному регіоні по-різному. На Світловодщині хворі забезпечуються безкоштовним інсуліном із червня 2014 року. Саме тоді ми перейшли на нову систему забезпечення цими ліками шляхом виділення коштів із державного, обласного та місцевих бюджетів, які є цільовими. Вони поступають на рахунок ЦРЛ, а ми перераховуємо їх на аптеки, з якими у нас складений відповідний договір,  згідно з їх відомостями про отримання інсулінів.  В аптеці видають ліки за нашими рецептами. З 2016 року в Україні існує єдиний реєстр інсулінозалежних хворих. Це означає, що рецепт на отримання інсуліну може отримати лише той хворий, який стоїть на обліку у ЦРЛ і за власною згодою внесений до загального реєстру. Саме за даними цього реєстру ми подаємо заявку на потребу коштів, які необхідні для закупки інсулінів.

– Скільки коштів надходить з державного бюджету?

– Якщо говорити про 2017, 2018 роки, то приблизно 30% від необхідних коштів надходить із державного бюджету, решта – з обласного та місцевого бюджетів. Розпорядником цих коштів є органи місцевого самоврядування.

Усі кошти, виділені на інсуліни, розподіляються пропорційно на 12 місяців, тож наші хворі, які стоять на обліку у ЦРЛ і внесені до єдиного реєстру, завжди забезпечувалися безкоштовними інсулінами у повному обсязі. Так було до 2019 року. У 2019 році ЦРЛ отримала кошти з Державного бюджету в розмірі 88,5 тис. грн. на місяць (це 27,1% від обрахованої потреби). А коштів з місцевого бюджету, які мали б бути виділені під час прийняття міського бюджету, немає. Ось і виходить, що недофінансування цієї програми становить більш як 72%. За січень і лютий наші хворі в аптеці стовідсотково отримували інсулін, та на сьогодні виник досить великий борг. Далі відпускати інсуліни в борг аптеки відмовляються.

– Чи є надія на те, що кошти, все ж, будуть виділені з місцевого бюджету?

– Наприкінці минулого року, 28 рудня, з державного бюджету на ЦРЛ прийшла медична субвенція з Державного бюджету на заробітну плату в розмірі 500 тис. грн. Розуміючи, що ми її не встигнемо використати, адміністрація лікарні вирішила їх спрямувати на закупівлю інсулінів хворим на цукровий діабет у 2019 році. 500 тисяч – ті кошти, які вже у нас є, залишилося, щоб депутати на сесії прийняли відповідне рішення і спрямували їх на придбання інсулінів. Це б частково вирішило проблему, принаймні, була б можливість забезпечити безкоштовними інсулінами хворих протягом І кварталу. Але у лютому, коли приймався бюджет, у Світловодській міській раді навіть не голосували за це питання. Субвенція в розмірі 88,5 тис. грн., яка прийде в березні, буде зарахована до аптек в рахунок боргу, тож якщо найближчим часом ситуація не зміниться, у березні наші хворі змушені будуть купувати інсуліни за власний кошт.

Ситуація може змінитися лише за умови, що найближчим часом відбудеться сесія міської ради і депутати, все ж, проголосують за виділення коштів на забезпечення хворих на цукровий діабет безкоштовними інсулінами. Адміністрація Центральної районної лікарні, зі свого боку, робить все можливе для цього. Ми надіслала листи-звернення і до міської влади, і до обласної, та на сьогодні, на жаль, все вирішується на місцевому рівні: якщо на найближчій сесії міської ради депутати проголосують за виділення коштів на ці цілі, інсулінозалежні хворі зможуть і надалі отримати необхідні ліки безкоштовно.

З відповідними листами-зверненнями адміністрація ЦРЛ звернулася і до голови Світловодської районної державної адміністрації Сергія Сергійовича Твердовського, до керівництва Великоандрусівської сільської ради. Районна влада  разом із депутатським корпусом готові виділити із районного бюджету необхідні кошти, аби протягом року хворі на цукровий діабет, які проживають у сільській місцевості, були забезпечені безкоштовними інсулінами, але розпорядником коштів є орган місцевого самоврядування м. Світловодськ, тож, наголошую, все залежить від того, чи проголосують за це міські депутати. Зазначу, що такої ситуації, як цього року, у нас жодного разу не було (із 2014 року). Приміром, у минулому році тільки з місцевого бюджету було виділено  1 млн. 250 тис. грн., усі хворі на цукровий діабет були забезпечені ліками.

Я не хочу давати оцінку ситуації, що склалася, але твердо переконана: люди, які хворіють на таку важку недугу, не мають страждати від неузгодженості дій влади. Особисто я відчуваю себе як на лаві підсудних, хоч і ні в чому не винна. Соромно перед хворими, та навіть якщо я попрошу вибачення, їм це мало допоможе, адже інсулінозалежні хворі за місць в середньому витрачають близько 1 тис. грн., а якщо це інсуліни іноземного виробництва, то і до 2 тисяч. Уявіть, якщо хворий – пенсіонер…

На сесії районної ради, яка відбулася 12 березня, головний лікар ЦРЛ Юрій Котенко повідомив, що наразі є домовленості з депутатами міської ради та членами виконкому  щодо виділення коштів з міського бюджету на інсуліни для хворих, які проживають на Світловодщині.

 

Світлана Калугіна.

Поширити
"Вісті Світловодщини"