Інфаркту міокарда можна уникнути

  29 вересня – Всесвітній день серця

  464
  Всесвітній день серця

  Серцево-судинні захворювання – найпоширеніша причина смертності. Щороку у світі від інфаркту чи інсульту помирає більше 17,2 мільйона людей, в Україні — 160 тисяч хворих. За І півріччя 2017 року по Світловодську та Світловодському району від ішемічної хвороби серця (ІХС) померло 332 мешканця, що становить 62,9% серед основних причин смертності населення.

  Всесвітній день серця

  За оцінками фахівців, здоров’я на 50% залежить від власного вибору людини – способу життя, на 20% – від стану зовнішнього середовища, на 20% – від соціально-економічних факторів, на 10% – від організації медичної допомоги.
  Інфаркт міокарду є гострою формою ішемічної хвороби серця. Це важке захворювання, яке характеризується некрозом (омертвінням) ділянки серцевого м’язу, що викликане порушенням кровопостачання, у результаті чого виникає дисбаланс між потребою міокарду в кисні та його доставкою по коронарним артеріям.

  Група ризику інфаркту є достатньо широкою. Основний, так би мовити, «інфаркт­ний вік» – це люди віком від 40 до 60 років, але при тяжких стресах та супутніх захворюваннях інфаркт може статися і в осіб значно молодшого віку, навіть у дітей.

  Діабет, артеріальна гіпертензія, атеросклероз, запальні захворювання серця та кровоносних судин, гіпертрофія серцевого м’язу збільшують вірогідність виникнення інфаркту міокарду. До факторів ризику розвитку інфаркту відносяться шкідливі звички – зловживання алкоголем, тютюнопаління (у тому числі і пасивне), ожиріння, малорухливий спосіб життя, чоловіча стать, умови праці, пов’язані із нервовою та фізичною напругою. Збільшує ризик захворювання і спадковий чинник. Отож є природнім те, що профілактика ішемічної хвороби серця полягає, головним чином, у попередженні та подоланні перерахованих факторів ризику.

  Відмова від паління

  Ступінь серцево-судинного ризику чітко пов’язаний із кількістю викурених сигарет. Для інфаркту міокарду – це пряма залежність (при викурюванні 5-6 сигарет на добу ризик інфаркту міокарду у курця, в порівнянні з тим, хто не курить, збільшується приблизно у два рази; при викурюванні однієї пачки – у 5-6 разів). Наявність фільтрів, а також використання «легких» табачних виробів, практично не впливає на вказаний ступінь підвищення серцево-судинного ризику. У хворих з ішемічною хворобою серця повна відмова від тютюну знижує ризик раптової серцевої смертності на 30%.

  Обмеження вживання кухонної солі

  Доведеним фактом є зв’язок між надмірним змістом кухонної солі в раціоні та ризиком підвищення артеріального тиску, прогресуванням артеріальної гіпертензії, виникнення церебро-васкулярних катастроф, прогресуванням хронічної серцевої недостатності. Згідно з усіма міжнародними та вітчизняними рекомендаціями, дотримання норм вживання солі має бути у межах при артеріальній гіпертензії менше 5-6 грамів на добу, при серцевій недостатності – ще меншою.

  Контроль маси тіла

  Загальноприйнятою на сьогоднішній день є думка про те, що рівень індексу маси тіла (відношення маси тіла людини в кілограмах до квадрату зросту в метрах) більше 30 кг/м2 збільшує серцево-судинні ризики. Безперечні переваги серед заходів, спрямованих на зниження маси тіла, має немедикаментозний підхід (дієта, збільшення рухової активності, психологічна допомога).

  Обмеження вживання алкоголю

  При відсутності супутніх паренхіматозних захворювань печінки вживання менше 20 г на добу алкоголю (абсолютного алкоголю, тобто чистого спирту у відповідному алкогольному напої) для дорослих чоловіків та менше 10г на добу для дорослих невагітних жінок не асоціюється зі збільшенням серцево-судинного ризику і навіть може його зменшувати. Вживання більших кількостей алкоголю веде до погіршення прогнозу.

  Фізична активність

  Індивідуально підібрані та контрольовані фізичні навантаження мають позитивний вплив на стан нервової системи, судинного русла, серця, периферичних м’язів, нейрогуморального статусу, сприяють покращенню толерантності до глюкози і зниженню глікемії, а також здійснюють антидепресивний вплив.

  Рівень фізичної активності має бути збалансованим: враховується швидкість ходьби та підйому по сходах, підіймання тяжких предметів, робота в саду, керування автомобілем, домашня робота, професійна діяльність. У світових Рекомендаціях корисним вважають фізичне навантаження на свіжому повітрі 45-60 хвилин на добу не менше, ніж 5 разів на тиждень, а краще – щоденно, можливе їх виконання не підряд, а частинами. Корисно відмовитися від користування ліфтом на користь ходіння сходами.

  Контроль емоційного стану

  Емоції різного характеру (особливо негативні) здатні збільшити серцево-судинний ризик у хронічних кардіологічних хворих. Наприклад, перегляд напруженого футбольного матчу більше ніж у два рази збільшує ризик розвитку гострого коронарного синдрому у чоловіків із хронічною ішемічною хворобою серця; вшанування дат трагічних подій у родині можуть підвищувати частоту раптової смерті. Вважається, що перед подібними ситуаціями необхідно застосовувати профілактичні заходи, спрямовані на емоційну протекцію (адекватна седативна терапія), а також на посилення кардіопротекції (подвоєння дозування окремих лікарських засобів, якими користується хворий).

  Аби не потрапити в сумну статистику захворюваності на ішемічну хворобу серця, бажано виконувати всі профілактичні заходи, а при виникненні будь-яких відхилень варто обов’язково звернутися до лікаря-кардіолога.

  Юрій Петренко, лікар-кардіолог Світловодської ЦРЛ.