Кожен повинен робити свій вибір усвідомлено

  Щорічно в третю неділю травня відзначається Всесвітній день пам’яті померлих від СНІДу. Ця дата покликана у черговий раз нагадати людям про небезпеку цього захворювання і згадати всіх тих, хто програв у нерівному бою з ним. Метою Дня пам’яті є не тільки вшанування осіб, що померли від цієї хвороби, але, насамперед, привернення уваги суспільства до проблеми розповсюдження пандемії ВІЛ/СНІДу, дискримінації та порушення прав ВІЛ-інфікованих.

Всесвітня епідемія ВІЛ-інфекції, яка викликана вірусом імунодефіциту людини, є величезною бідою двадцятого та двадцять першого століть, яку можливо поставити у ряд з двома світовими війнами, як по кількості жертв, так і по втратам, які спричиняються суспільству.
Уже давно відомо, що інфікування ВІЛ не є ризиком, характерним для якихось певних категорій населення, як вважалося спочатку. Хвороба не обирає, тому найпершим завданням у подоланні епідемії залишається запобігання та профілактика. Нажаль, епідемія ВІЛ-інфекції вийшла у середовище загального населення за рахунок статевого шляху інфікування.
Багато дорослих людей вважають, що «ВІЛ-інфекція – це проблема молодих людей» та розплата за аморальний спосіб життя. Все це пояснює відсутність настороги в ризикованих ситуаціях, необхідності їх попередження та не бажанні обстеження на ВІЛ.
У м. Світловодську та районі офіційно зареєстровано 126 пацієнтів з ВІЛ- інфекцією, з них 3 дитини. Статевий шлях інфікування становить 59,8%. За  І квартал 2020 року взято на облік 5 осіб, померло 3 людини. На теперішній час немає препаратів, які можуть видалити вірус з організму, тому не існує повного виліковування. Лікування противірусними препаратами пожиттєве, вимагає від людини постійної внутрішньої дисципліни, що дозволяє тривалий час вести активний спосіб життя та зберігати працездатність. Антиретровірусну терапію безкоштовно отримують 102 особи (81,0%).
ВІЛ-інфекція – хронічна інфекційна хвороба, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) та характеризується прогресуючим ураженням імунної системи. Синдром набутого імунного дефіциту (СНІД) – кінцева стадія ВІЛ-інфекції, що проявляється розвитком тяжких опортуністичних інфекцій (вірусних, бактеріальних, паразитарних) і злоякісних новоутворень. При ВІЛ-інфекції повільно, але неухильно руйнуються незамінні компоненти імунної системи, і на певному етапі стає неможливим формування ефективної імунної відповіді не лише щодо ВІЛ, але й інших збудників інфекцій.
Кожна людина має право вибирати свій стиль життя та спосіб поведінки. Але краще, якщо цей вибір буде зроблений усвідомлено і на підставі правильної і повної інформації. Про безпеку варто думати до здійснення якого-небудь вчинку, адже  ціна, навіть однієї помилки, іноді буває занадто висока.
Безкоштовне консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію кожен мешканець нашого міста та району може отримати в кабінеті №80 поліклініки КНП «Світловодська ЦРЛ» СМР  (м.Світловодськ, вул. Павлова,16) в робочі дні з 8.00 до 14.00.

Галина Талалаєва, районний інфекціоніст.