Краще утриматися від небезпечної їжі

Станом на 1 червня 2019 року в Україні зареєстровано 40 випадків захворювання на ботулізм з 46 постраждалих три особи померли (в 2018 році – 81 випадок, внаслідок чого постраждали 92 особи, 7 – померли).

На Кіровоградщині випадків ботулізму не зареєстровано. В 2018 році на Кіровоградщині було зареєстровано 3 випадки захворювання на ботулізм з 4 потерпілими, один хворий помер (36-річний житель с. Червона Поляна Маловисківського району).
Ботулізм — гостре інфекційне захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, що містять токсин ботулізму. Цей токсин виробляється бактеріями ботулізму, які призводять до паралічу мускулатури. Токсин ботулізму — сама токсична отрута, він в 375 000 разів небезпечніше отрути гримучої змії. Ботулізм виникає у людини при вживанні в їжу продуктів рослинного і тваринного походження без достатньої термічної обробки, заражених бактеріями ботулізму. Найчастіше виявляється ботулізм в консервах, а також продуктах тривалого зберігання: шинці, ковбасах, в’яленої і солоної риби. При цьому запах, смак і зовнішній вигляд продуктів не змінюється. Особливе занепокоєння викликає збільшення кількості захворювань, пов’язаних із вживанням в’яленої риби. Перші ознаки ботулізму проявляються вже через кілька годин, рідше через пару діб після зараження, все залежить від кількості токсинів, що проникли в організм людини. Ботулізм починається, як правило, раптово.
Симптоми ботулізму: порушення близького зору: ви не можете читати текст, але добре бачите предмети, сильно виражена сухість у роті, важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає), підвищена стомлюваність, м’язова слабкість, запаморочення, короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп), ураження м’язів шиї та кінцівок.
Лікування ботулізму: усі хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків – введення ботулінічного антитоксину (синоніми: сироватка, імуноглобулін). Пам’ятаємо, що в останні роки на Україні не було зареєстрованої сироватки проти ботулізму, але тепер, за інформацією МОЗ України, в червні 2019 року 203 флакони сироватки канадського виробництва розвезено по регіонам, в т.ч. 9 – в Кіровоградську область.
З метою профілактики ботулізму рекомендую в першу чергу утриматися від вживання в’яленої, соленої та консервованої риби, консервів з м’яса домашнього виготовлення. А у випадку появи симптомів захворювання не займайтеся самолікуванням та терміново звертайтеся за медичною допомогою.
Олександр Лаптєв, лікар-інфекціоніст Світловодської ЦРЛ.