ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ЄВРОНОМЕРІВ. ДО ЧОГО ГОТУВАТИСЬ ВЛАСНИКАМ НЕРОЗМИТНЕНИХ АВТО?

Листопад пройшов під знаком авто на єврономерах. На початку місяця депутати нарешті поставили крапку у питанні їхньої легалізації і остаточно ухвалили два важливі документи, 23 листопада їх підписав Президент.  Закони №8487 і №8488 – це зміни до податкового та митного кодексів. Перший визначив вартість акцизу на розмитнення, а другий – посилив відповідальність за порушення термінів перебування нерозмитненого авто в Україні.  Центр громадського моніторингу та контролю зібрав головні законодавчі новації.

Математика розмитнення

Як було передбачено ще у першому читанні, акцизний податок на імпортні авто розраховуватиметься за сталою формулою. Загальна сума дорівнюватиме базовій ставці, помноженій на коефіцієнт об’єму двигуна та коефіцієнт віку. Базова ставка для авто з бензиновим двигуном до 3 000 см3 становитиме 50 євро, для авто на дизелі – 75 євро. Якщо об’єм двигуна перевищує 3000 см3, то базова ставка буде вищою: для бензину – 100 євро, дизелю – 150 євро.

Важливо знати, що порівняно з попередньою версією законопроекту нардепи знизили граничний коефіцієнт віку до 15 років. Тобто навіть у разі розмитнення старшого авто до нього буде застосовуватись граничний коефіцієнт 15. Так, наприклад, акциз на двадцятирічне авто з дизельним двигуном об’ємом 1600 см3 коштуватиме 1800 євро. Таким чином, 75 євро х 1,6 (1600 см3/1000) х 15 років = 1800 євро.

«Євробляхобізнесмени для завезення одної бляхи беруть з людей від 1000 до 1500 євро. Людина краще заплатить ці 700 євро в бюджет за автівку, а не 1000 євро посереднику», – зауважує генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко.

Попри те, що коефіцієнт віку був знижений, в організації «Авто Євро Сила», яка представляє інтереси власників автомобілів на європейських номерах, розкритикували ухвалені закони. За словами лідера організації Олега Ярошевича, вони виступали за повне скасування коефіцієнту віку в розрахунку вартості акцизу.

Зі свого боку автори законопроекту пояснюють, що формула розрахунку має своє економічне обґрунтування, тому просто скасувати один із показників не можна. За словами голови профільного комітету Ніни Южаніної, закономірно, що акциз на старші та потужніші авто буде вищий. Але у водіїв таких авто буде можливість зекономити, адже закон передбачає строки для пільгового розмитнення. Так, протягом 90 днів після набуття чинності закону власники авто зможуть розмитнити його з 50% знижкою.

«Власників закликаю у передбачений законом термін скористатися пільговим порядком розмитнення і утриматися від акцій протесту. Без податків не буває армії, без податків не буває доріг, без податків не буває освіти. І державу будують не президенти, не уряди, не депутати, а платники податків. Це має стати аксіомою, і підписання зазначених законів – крок у тому напрямку», – підкреслив Петро Порошенко після підписання законів.

Згідно із законом, усі кошти, отримані від розмитнення авто, повинні надійти до Пенсійного фонду. За попередніми розрахунками уряду, ця сума може сягнути 1 млрд грн.

Розмитнюй або відповідай

Окрім нових акцизів, ухвалені закони регламентують терміни, протягом яких нерозмитнені авто можуть перебувати в Україні. Ввезення авто з іноземною реєстрацією для комерційної діяльності допускається терміном до 10 діб, для особистих потреб – до 30 діб. Якщо авто на єврономерах перебуває на території держави більше ніж місяць, воно підлягає державній реєстрації, інакше на власників чекає адміністративне покарання.

Відповідно до нових правил, поліція отримає доступ до інформації митників і зможе зупиняти порушників за кермом «євроблях». Закон передбачає великі штрафи за перевищення термінів транзиту. За один день прострочення з порушника буде стягнуто 170 гривень штрафу, а за 10 днів – вже 3 400 гривень. Зайвий місяць перебування такого авто в Україні коштуватиме порушнику 170 000 грн. Також за перевищення терміну на 30 днів машину можуть конфіскувати за рішенням суду.

«Передусім скасовано норму, яка дозволяла порушувати митні правила протягом року, але бути притягненим за це до відповідальності лише один раз. Крім нині чинного штрафу – в розмірі 8500 гривень за порушення митних правил у термін більше ніж десять діб – введено нові санкції. Заборонено використовувати таке авто у підприємницькій діяльності. Тож таксиста на «євробляхах» мають штрафувати на 34 000 гривень», – розповідає керівник юридичної компанії «Автопоміч» Дмитро Малех.

Експерти зауважують, що не варто сприймати підвищення штрафів як «полювання на відьом». Адже штрафи не застосовуватимуться до авто під час пільгового періоду розмитнення, тобто протягом 180 днів після набуття законом чинності. Тож власники авто на єврономерах матимуть півроку, щоб розмитнити авто або вивезти його за кордон.

На сайті Auto24 ми знайшли найбільш поширені питання та відповіді ДФС щодо розмитнення автомобілів на єврономерах.

Наводимо їх повністю.

формлення імпорту авто, ввезених в Україну з Литви, Польщі, Болгарії, Німеччини: на автомобілі, ввезенні в режимі тимчасового ввезення;  на автомобілі, ввезені в режимі транзиту; на автомобілі, в яких транзит прострочений; на автомобілі, в яких транзит не прострочений; на автомобілі, які будуть ввозитись з Європи, згідно нового закону?

В усіх перелічених випадках разом з митною декларацією для оформлення в режим “імпорт” автомобіля подаються такі документи: реєстраційні (технічні) документи на транспортний засіб (як правило, це технічний паспорт); документ, що підтверджує право власності особи на транспортний засіб (як правило, це договір купівлі-продажу) або право ним розпоряджатися та вчиняти дів по декларуванню як правило, це довіреність); рахунок-фактуру (інвойс) або інший документ, який визначає вартість товару (можливо, це буде один і той же документ, що підтверджує право власності, наприклад, договір купівлі-продажу.

  1. Чи потрібен документ про зняття авто з реєстрації за кордоном?

Так, але це не обов’язково технічний паспорт, може бути й витяг з того чи іншого реєстру. Наприклад, литовська влада направила в Мінфін України офіційний лист, що перевірити, чи знаходиться авто на реєстрації в компетентних органах Литви можна в електронному ресурсі, відомості з якого є офіційним джерелом інформації.

  1. Чи потрібен переклад іноземних документів українською мовою?

Переклад не обов’язковий. У випадку крайньої необхідності митний брокер може забезпечити його здійснення.

  1. В якому місці та в якій митниці я можу розмитнити транспортний засіб, який вже є в Україні? Який я тільки планую ввезти в Україну?

Митне оформлення авто можна здійснити у будь-якій митниці України. Адреси та реквізити конкретних місць оформлення можна знайти на сайті митниці або на сайті ДФС.

5.Чи можу я не виїжджати з України, а здійснити митне оформлення в митниці свого регіону?

Виїжджати за межі України не обов’язково; якщо документи, необхідні для митного оформлення авто є у наявності, то можна подати необхідні документи і пред’явити транспортний засіб у будь-яку митницю (зокрема, у найближчу).

  1. Чи може бути авто заявлене в режим “імпорт” особою, яка не перетинала на даному авто кордон?

Авто може бути заявлене до митного оформлення в режим «імпорт» особою, яка не перетинала митний кордон, за умови подання документів, що підтверджують право власності цієї особи на транспортний засіб або право ним розпоряджатися та декларувати (довіреність).

  1. Чи може скористатися знижкою протягом 90 днів людина, яка вже розмитнила таке авто?

Ні, знижка протягом 90 днів (тобто, коефіцієнт 0,5 при сплаті акцизного податку) може бути застосована при оформленні громадянином лише одного легкового транспортного засобу. Один транспортний засіб може бути оформлений тільки один раз. Якщо автомобіль вже був оформлений митницею раніше та сплачені платежі, то оформити цей же автомобіль ще раз і скористатись знижкою (коефіцієнт 0,5) неможливо.

  1. Чи можна згідно з новими законами в’їжджати на територію України з підготовленою ПД без сплати “заставних” платежів, якщо авто заявлене в режим “імпорт”?

У випадку якщо Ви тільки ввозите авто (код 8703 за УКТ ЗЕД) з-закордону (або виїхали закордон на авто на іноземній реєстрації, наприклад за документами та будете заїжджати в режимі імпорт), то подання попередньої митної декларації та гарантування сплати митних платежів є обов’язковими. Тобто якщо особа вже знає на кордоні, що буде заявляти авто в режим “імпорт”, то платежі все одно візьмуться як гарантійний платіж, але потім ці гроші підуть для оплати митних платежів при розмитнені. Два рази їх платити не треба.
При цьому, оскільки попередня декларація подається при ввезені авто на територію України, відповідно якщо авто вже ввезене і знаходиться в Україні – подання ПД не потрібне і особа має одразу звертатися до митниці у своєму регіоні.

  1. Чи може людина сама звернутися на митницю та подати документи для імпорту авто, чи для цього потрібен спеціальний митний брокер. Якщо потрібен – де взяти перелік брокерських фірм, яка середня вартість брокерських послуг?

Ви можете спробувати самостійно заповнити митну декларацію та подати необхідні документи (законодавством це не забороняється). Але робити це треба в спеціальній брокерській програмі та ще й електронним підписом підписувати при відправці. Тому простіше звернутись до митного брокера, який зробить це за Вас, але це приватна фірма, тож її послуги платні. Кажуть, що орієнтовна вартість оформлення однієї митної декларації на авто становить від 600 до 2000 грн. Я пробувала самостійно розмитнити посилку з дитячим одягом, в мене це без брокерів не вийшло. Тут без коментарів, бо держава не подбала про простоту митного оформлення авто.
Інформація про митних брокерів постійно оновлюється та розміщується на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у рубриці „Реєстри”. Інформацію про вартість брокерських послуг можна дізнатись у митних брокерів (ДФС чи держава не можуть впливати на вартість їх послуг, бо це приватні фірми).

  1. Чи маю я приїхати на авто в зону митного огляду для його догляду?

Митне оформлення здійснюється у будь-якій митниці України. При цьому є обов’язковим пред’явлення митниці самого авто. Рішення, чи проводити митний огляд приймає сам митник з урахуванням вимог Митного кодексу.
Оскільки митні формальності здійснюються в зонах митного контролю, то приїжджати в зону митного контролю обов’язково.

  1. На які реквізити має сплачуватися добровільний платіж 8500 грн., та як дізнатись чи треба його платити?

Сплатити добровільні кошти (8500 грн), передбачені новим законом як підстава для звільнення від відповідальності за порушення умов транзиту та/або тимчасового ввезення, можна одночасно з митними платежами і в такому самому порядку. Реквізити депозитного рахунку, на який сплачуються кошти (митні платежі, добровільні кошти), є індивідуальними для кожної митниці.
Інформацію про реквізити депозитного рахунку митниці, в якій громадянин планує оформлювати авто, можна знайти на сайті цієї митниці, дізнатись у працівників підрозділу митниці, в якому безпосередньо буде проводитись оформлення, або в митного брокера.

  1. Хто і як визначає вартість авто, з якої платиться ПДВ та мито?

Документами, що підтверджують вартість придбаного автомобіля, можуть бути: договір купівлі-продажу; інвойс (рахунок-фактура); банківські або інші платіжні документи; експортна декларація; довідкова інформація щодо вартості аналогічних транспортних засобів у країні експорту.
У цих документах повинні бути зазначені дата продажу, номер шасі (рами), кузова (або ідентифікаційний номер), номер двигуна автомобіля, його модель, рік виготовлення, а також ім’я, та прізвище особи, якій продано автомобіль.
У разі підстав вважати, що заявлено недостовірну вартість або у разі відсутності вищевказаних документів, митниця може визначити вартість автомобіля самостійно.
Нагадаємо, що в Україні за новими правилами вже розмитнили авто на 4,6 млн гривень.
https://auto.24tv.ua/tag/zakonodavstvo_tag73.

Поширити
"Вісті Світловодщини"