ЛЕГАЛІЗОВУЮЧИ ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ ТА ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ

Питання легалізації заробітної плати, зайнятості населення, додержання законодавства про оплату праці та забезпечення соціальних гарантій працюючих є одним із ключових напрямків роботи районної державної адміністрації. Ці важливі питання розглядаються на засіданнях створеної при районній державній адміністрації районної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. До складу робочої групи входять керівники територіальних органів Держпраці, ДФС, Пенсійного фонду, служби зайнятості, Національної поліції України, структурних підрозділів райдержадміністрації. Очолює робочу групу перший заступник голови районної державної адміністрації Наталія ГАВРИЛЮК.

На засіданнях робочої групи заслуховуються керівники підприємств, установ, фізичні особи-підприємці, які відобразили нараховану заробітну плату найманим працівникам на рівні або менше законодавчо встановленого мінімуму, не забезпечили протягом року підвищення заробітної плати, уклали з працівниками переважну кількість договорів цивільно-правового характеру та запроваджують для працівників неповний робочий час або скорочують чисельність працівників. Членами робочої групи аналізуються причини, у зв’язку з якими склалася така ситуація. Звертається увага запрошених керівників на важливість прозорого провадження підприємницької діяльності, легалізації трудових відносин,вжиття заходів щодо забезпечення підвищення середньої заробітної плати до рівня не нижче ніж 8000 грн., надаються інші рекомендації та роз’яснення стосовно диференціації заробітної плати, правильності заповнення звітності, сплати ЄСВ тощо.

Також на районну робочу групу покладаються завдання щодо проведення обстежень з питань виявлення нелегальних трудових відносин та виплати неофіційної заробітної плати на суб’єктах господарської діяльності. З початку року проведено 54 таких обстеження, виявлено 17 «тіньових» робочих місць, з них легалізовано – 16 (одним роботодавцем у зв’язку з повним припиненням підприємницької діяльності ліквідовано 1 робоче місце).

Окрім контролюючих функцій робочої групи дуже важливим є проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи, яка здійснюється при особистих зустрічах з роботодавцями та під час обстежень підприємств. З метою попередження випадків порушення законодавства з початку року в засобах масової інформації району розміщено 11 статей з питань законодавства у сфері праці та зайнятості населення.

Спільна з керівниками підприємств робота принесла свої позитивні результати. У травні середня заробітна плата по району становила 7640 грн., або 115,3% до травня 2017 року, середньомісячна заробітна плата за січень-травень 2018 року – 7143 грн., або 118,3% до січня-травня 2017 року.

Підвищується рівень соціальної відповідальності роботодавців перед своїми працівниками. Вже в І кварталі 2018 року в районі зросла кількість роботодавців, які інвестують фінансові ресурси у створення нових робочих місць на своїх підприємствах.

За даними обласного головного управління Державної фіскальної служби України за січень-березень 2018 року в районі працевлаштовано на нові робочі місця 42 особи, що становить 64,6% річного завдання (середньообласний показник – 27,8%) та більше ніж у 8 разів в порівнянні з кількістю працевлаштованих працівників на нові робочі місця у січні-березні 2017 року.

За декілька місяців поточного року найбільша кількість працівників працевлаштована на нові робочі місця на підприємствах ТМ «СВІТ-СИР» (керівник – Медяник О.Г.) – 6 осіб, у ФГ «Шевченко В.» (керівник – Шевченко В.О.) – 4 особи.

Соціальна відповідальність бізнесу – це найбільша потреба часу. Дотримання роботодавцями району принципів соціальної відповідальності сприятиме удосконаленню та розвитку соціальної захищеності населення, збереженню робочої сили на селі, покращенню демографічної ситуації.

Сподіваємось, що всі керівники підприємств, господарств району докладуть максимум зусиль для забезпечення виплати своїм працівникам гідної заробітної плати, щоб унеможливити відтік активної частини населення на заробітки в інші країни та міста України.

Ми звертаємося до роботодавців, які ще використовують роботу працівників без належно оформлених трудових відносин!

Миттєвий результат від такої «схеми» роботи в порівнянні з коштами, які доведеться витратити на штрафи є мінімальним. Виплата заробітної плати у «конверті» обкрадає людей і державу, послаблює соціальний захист працівників. Від несплати податків, внесків з «тіньових» доходів країна втрачає мільярди гривень доходів до бюджетів усіх рівнів.

Ми всі прагнемо підвищення стандартів життя в районі, в країні. Так почнемо це підвищення з повної легалізації ринку праці – першого кроку до гідного життя!

Районна робоча група
з питань легалізації виплати заробітної плати
та зайнятості населення