Легальне працевлаштування – соціальна захищеність у майбутньому

17 вересня у Світловодську відбулася зустріч роботодавців з начальником Управління Держпраці у Кіровоградській області Сергієм Подорожним.
На зустрічі також були присутні керівництво Світловодська та Світловодського району, начальник відділу з питань експертизи умов праці Управління Олена Хіміч, головні державні інспектори Інна Кривенко, Людмила Філоненко та Анатолій Шумейко, представники управлінь соцзахисту, начальник Світловодського відділення Олександрійської ОДПІ Андрій Лапа, начальник Світловодського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Андрій Гулий та інші.
Сергій Подорожний зазначив, що Кабінет Міністрів України ухвалив низку рішень, направлених на захист прав найманих працівників з огляду на дотримання умов праці та подальшого соціального захисту при досягненні пенсійного віку.
Тема легалізації трудових відносин – найактуальніша на даний час. Роботодавці повинні поважати працівників та забезпечувати їх не тільки заробітною платою, а й соціальним захистом сьогодні і в майбутньому.
Одним із заходів впливу до суб’єктів підприємницької діяльності, керівників, які не оформляють трудові відносини з найманими працівниками, не виплачують заробітну плату на відповідному рівні, є діяльність районної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Фахівці Управління наголосили, що для найманого працівника працювати без оформлення належним чином трудових відносин з роботодавцем ризиковано. Офіційне працевлаштування – це певна гарантія роботодавця соціальних, економічних, трудових та інших прав працівника.
Легальність найманого працівника залежить не тільки від бажання роботодавця. Непрацевлаштований співробітник повинен наполягати на оформленні трудового договору з занесенням у трудову книжку. Ця норма прописана в трудовому законодавстві України.
Також було зауважено на те, що для роботодавців існують переваги використання легальної праці: офіційно працевлаштовані працівники – це згуртований, злагоджений колектив із постійних, надійних, творчих та ініціативних особистостей, в якому всі працюючі спрямовуватимуть свої зусилля на покращення кінцевого результату роботи і збільшення прибутків; гарантія матеріальної відповідальності працівника, праця якого передбачає обслуговування грошових, товарно-матеріальних цінностей та ін.; трудова дисципліна; можливість у судовому порядку відстоювати свої порушені права та законні інтереси; можливість скористатися механізмом відшкодування державою витрат роботодавця по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за кожного офіційно працевлаштованого працівника.
За результатами інспекційних відвідувань, проведених фахівцями Управління Держпраці у Кіровоградській області, в поточному році встановлено факти використання роботодавцями найманої праці без оформлення у 48 роботодавців області відносно 142 працівників.
Мають місце непоодинокі випадки як порушення прав працівників, так і неможливості перевірити дотримання законодавства, коли інспекторів просто не допускають на підприємства (5 випадків)
Також на зустрічі наголосили, що найбільша штрафна санкція передбачена за використання праці неоформлених працівників – 30 мінімальних заробітних плат за кожного такого працівника.