«Лейкоз великої рогатої худоби — небезпека для людей»

Багато хвороб тварин можуть передаватися людям. Саме з цієї причини нам слід знати, як лейкоз проявляється у корів, і чим небезпечне захворювання для людини. До недавнього часу існували різні думки з цього питання, поки дослідження вчених не підтвердили можливість зараження від ВРХ на лейкоз.

Що являє собою лейкоз

Щоб зрозуміти причину зараження людей, слід розібратися в самому захворюванні. Справа в тому, що лейкоз ВРХ – це вірусна інфекція, яка призводить до летального результату. З цієї причини поставитися до проблеми варто з усією серйозністю.

Сам лейкоз – це вірус, який порушує будову ланцюжків РНК в організмі тварини і інфікованих людей. У хворих починає збільшуватися кількість лімфоцитів, що призводить до утворення пухлин і раку крові. А це невиліковна хвороба, як серед тварин, так і серед людей.

Небезпека захворювання в тому, що на ранніх етапах його неможливо розпізнати без лабораторних досліджень. Лейкоз ВРХ протікає повільно і дає про себе знати лише на останніх стадіях. І це — найсерйозніша проблема.

Своєчасна діагностика раку крові не допоможе вилікувати тварину, але запобігає епідемію в стаді і вбереже самих власників ВРХ від інфікування.

Шляхи зараження лейкозом?

Так як хвороба невиліковна і представляє серйозну небезпеку для людини, єдиний спосіб захисту — не допустити зараження. Як говорить народна мудрість: хто попереджений, той озброєний. Так відбувається і на практиці. Щоб не допустити потрапляння вірусу лейкозу в організм людини, слід знати шляхи зараження:

 • віруси містяться в слині тварини;
 • хвороба потрапляє в організм людини через молоко інфікованої тварини;
 • вірус лейкозу може потрапити в кров через м’ясо худоби, хворої на рак крові.

Способи боротьби з лейкозом

Не варто сумніватися в тому, чи небезпечний лейкоз для людини. Відповідь однозначна – так, небезпечний. І справа не стільки у вживанні заражених продуктів, скільки в недотриманні заходів безпеки. З метою убезпечення ваших тварин і вас від захворювання дотримуйтесь наступних правил:

 • необхідно раз в рік перевіряти тварин на наявність вірусу;
 • молодих телят варто містити в окремих стійлах;
 • загони для худоби необхідно регулярно обробляти антисептиками;
 • хворих тварин умертвляють.

Основними заходами ефективного убезпечення від лейкозу є:

 • своєчасна діагностика хвороби (особливо нових тварин, які купуються);
 • чітке знання епізоотичної ситуації щодо лейкозу в кожній череді;
 • проведення чіткого обліку (ідентифікації) тварин;
 • дотримання асептики і антисептики під час масових обробок тварин (взяття крові, вакцинація тощо);

Пам’ятайте, що лейкоз – це не просто вірусна інфекція, а смертельне захворювання. Слідкуйте за станом своєї худоби, аби вчасно діагностувати хворобу.

Світловодський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Поширити
"Вісті Світловодщини"