Лісівники працюють для майбутніх поколінь

“Той, хто любить паростки кленові, хто діброви молоді ростить, той достойний людської любові, бо живе й працює для століть”. Ця знайома всім цитата із вірша Максима Рильського є, напевно, найкращим відображенням сутності любові лісівників до своєї професії.
Неодноразово, спілкуючись із ветеранами лісогосподарської галузі Світловодщини, я помічала, як вони із блиском в очах та трепетом в голосі діляться спогадами про свою трудову діяльність. Вони ще й досі живуть та тішаться тим, що бачать, які шумлять могутні ліси, створені та доглянуті їхніми руками, руками їхніх учнів.
Напередодні Дня працівників лісу я зустрілася з керівником ДП «Світловодський лісгосп» Валентиною Здебською, щоб поговорити про лісову галузь Світловодщини. Лісовому господарству вона присвятила більше 40-ка років свого життя, має звання «Заслужений лісівник України», депутат обласної ради, тож наша розмова була змістовною і цікавою.
– Пані Валентино, як Вам працюється на посаді керівника?
– У ДП «Світловодський лісгосп» я пропрацювала більше 30-ти років, тому це підприємство і колектив для мене не чужі. І хоча з 2007 по 2020 я трудилася на Онуфріївщині, повернення на Світловодщину для мене було хоч і неочікуване, але приємне. Керівником ДП «Світловодський лісгосп» мене призначили 5 місяців тому.
– І як Ви справляєтеся зі своїми обов’язками, адже доводиться керувати колективом, де працюють переважно чоловіки?
– Будь-яка робота, це, насамперед, – робота, і її слід виконувати сумлінно. Я вже маю досвід керівника – працювала директором ДП «Онуфріївський лісгосп», заступником голови Онуфріївської районної державної адміністрації, і у своїй роботі звикла дотримуватися тих принципів, яких, на мою думку, має дотримуватися кожен керівник. А це, передусім, справедливість, уважне ставлення до кожного члена колективу, вимогливість до себе і до працівників, неупередженість. Звичайно, працювати дуже важко, але, я впевнена, ми вийдемо на високий рівень показників у всіх напрямках нашої діяльності. Коли я прийшла на посаду, у підприємстві було 2 млн. боргу. Сьогодні вже його немає, успішно виконується план по реалізації продукції. На підприємстві піднявся рівень середньої заробітної плати, до Дня незалежності України всі працівники ДП «Світловодський лісгосп» отримали по 1000 грн. премії, до професійного свята премія склала 5000 грн. Я не звикла пасувати перед труднощам і знаю з власного досвіду: все можна здолати, особливо, коли є підтримка серед колективу. У першому півріччі, за рейтинговими показниками, ДП « Світловодський лісгосп» впевнено рушив вперед, і ми зробимо все, щоб за результатами 9 місяців наша робота стала ще результативнішою. На кінець року, я впевнена, підприємство буде серед п’ятірки кращих в області, – сказала Валентина Здебська.
Якщо торкнутися історії, то ДП « Світловодський лісгосп» був утворений у 1940 році, коли на базі лісів Глинського, Ново-Георгіївського, Крилівського і Онуфріївського лісництв Кременчуцького лісгоспу Харківського територіального управління лісоохорони, розташованих на правому березі річки Дніпро, було створено Ново-Георгіївський лісгосп. 18681 гектар – це площа, на якій розкинулись лісові насадження Державного підприємства «Світловодсь­ке лісове господарство», об’єднуючи чотири лісництва: Крилівське, Ново-Георгіївське, Золотарівське та Глинське.
Для створення захисних водоохоронних лісових насаджень навколо Кременчуцького водосховища були прийняті до держлісфонду під заліснення до тисячі гектарів бугристих пісків Крилівського і Ново-Георгіївсь­кого лісництва, тому значна частина лісів розкинулася якраз уздовж водосховища. Тож під час шторму можна побачити, як хвилі розбиваються об живі «стіни» верб, що підходять майже до води і захищають береги від руйнування. Потім берег укріпили очеретовими острівцями та висадили державну захисну лісосмугу, що зайняла півтори тисячі гектарів.
Своє професійне свято працівники ДП «Світловодський лісгосп» зустрічають з високими показниками. Так, за останні 8 місяців проведено лісовідновлення на площі 35 га, на 25 га проведено доповнення; догляд за лісовими культурами здійснено на 80 га.; створено 2 га плантації новорічних ялинок, вирощено 8 тис. шт. декоративного посадкового матеріалу; в розсадниках вирощено близько 300 тис. шт. стандартних сіянців. За цей час реалізовано продукції на майже 7 млн. грн. Сплата податків до бюджетів різних рівнів складає 3,5 млн. грн. Багато працюють лісівники над покращенням фінансового стану свого підприємства: розвивають зелене живцювання, збільшують асортимент декоративного посадкового матеріалу.
Та щодня працівники лісу мають бути на сторожі. Внаслідок літньої посухи майже щороку складається вкрай високий рівень пожежної небезпеки. Траплялися пожежі лісового масиву і в цьому році. Практика доводить, що майже кожен випадок виникнення пожежі – це кинутий недопалок чи не загашене вогнище.
Лісова охорона підприємства проводить безліч профілактичних заходів, аби уберегти ліс від знищення. При Крилівському лісництві створена пожежна станція, яка повністю забезпечена всім необхідним, щоб миттєво реагувати на вогняну небезпеку.
Загалом на підприємстві трудиться 56 фахівців. Вони і свої безпосередні обов’язки виконують, і дбають про те, щоб наша молодь зростала екологічнограмотною. Так, у співпраці з ДП «Світловодський лісгосп» працює три шкільні лісництва на базі Ново-Георгіївського, Золотарівського та Крилівського лісництв, які об’єднують 48 дітей. Лісівники спільно з юними любителями природи висаджують дерева, збирають насіння лісових культур, проводять багато конкурсів та акцій на проридоохорону тематику.
Працівники ДП «Світловодський лісгосп» – це високофаховий колектив. Багато з них неодноразово нагороджені відзнаками різних рівнів. Цього року, за вагомий внесок у розвиток та підвищення ефективності лісового господарства Кіровоградщини, високу професійну майстерність та з нагоди професійного свята, Подяку голови Кіровоградської обласної державної адміністрації оголосили головному бухгалтеру ДП «Світловодський лісгосп» Вірі Боровській; Подяку Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства оголосили бухгалтеру Золотарівського лісництва Валентині Павловій.
Грамоти ДП «Світловодський лісгосп» отримали помічник лісничого Ново-Георгіївського лісництва Любов Спіріна, майстер лісу Ново-Георгіївського лісництва Іван Ангурець, тракторист Крилівського лісництва Станіслав Горохов, майстер лісу Крилівського лісництва Володимир Смішко, лісничий Золотарівського лісництва Сергій Черкавський, тракторист Золотарівського лісництва Олександр Лобода, тракторист Глинського лісництва Георгій Соломка, прибиральниця Глинського лісництва Тетяна Соломка, інженер лісових культур Віктор Ковтун та інженер лісового господарства Іван Лисенко.
Не забувають тут і ветеранів праці, бо ж це люди, які заслуговують на особливу увагу. Впродовж багатьох років вони самовіддано оберігали і примножували багатства наших лісів, створювали лісогосподарський комплекс краю. Їхня життєва мудрість, глибокі знання сприятимуть професійному зростанню ще не одного покоління лісівників. Тому ветерани – завжди бажані гості на усіх святкових заходах, які проводять на підприємстві. Їхні усміхнені, сяючі обличчя – подяка за увагу.
Я щиро вітаю вас, дбайливі господарі рідної землі, з нагоди професійного свята. Вашими знаннями і досвідом, вашими працьовитими руками твориться не лише сьогодення, а й майбутнє, примножується багатство рідного краю. Успіхів, здоров’я, добра, щастя вам і вашим родинам.

Світлана Калугіна.