Майбутнє газет – про це говоримо сьогодні

У вересні, в рамках Другого журналістського фестивалю “Буковель Натхнення”, який проходив на базі всім відомого карпатського курортного комплексу «Буковель», організаторами якого виступили благодійний фонд Олександра Шевченка, журналістський фонд України та Національна спілка журналістів України (НСЖУ), відбулася зустріч з головою НСЖУ Сергієм Томіленком.


Її метою було обговорити перспективи розвитку місцевих газет в Україні на тлі агресивної політики “Укрпошти”. Відбулася предметна розмова про конкретні проблеми, з якими сьогодні стикаються газетярі. І найголовніша з них – постійне зростання поштових тарифів на доставку періодичної преси в той час, коли доставка газет передплатникам відбувається на вкрай низькому рівні. Як наслідок, тиражі друкованих видань падають, а ті передплатники, які, попри все, передплачують газети, не отримують послуги від «Укрпошти», хоч за них і оплачують наперед.
– Основна загроза для друкарської преси – неякісна доставка, – сказав керівник журналістської організації, сформулювавши головну тезу дискусії. З паном Томіленком погодилися усі, присутні на зустрічі, журналісти.
Втім, ПАТ “Укрпошта” – це державне підприємство, і воно є частиною механізму проведення державою інформаційної політики. Для цього створене ціле міністерство. Та якихось змін чи системних дій у проведенні інформаційної політики не відбулося. Сергій Томіленко навів приклад: якщо на підконтрольній Україні території Луганщини газети виходять сумарним накладом близько 100 тисяч екземплярів, то в так званій ЛНР – більше одного мільйона.
Голова НСЖУ зазначив, що при колишньому керівництві країни неодноразово збирали “круглі столи”, писали листи і звернення, проводили акції протесту тощо, та це не принесло бодай якихось результатів. Тепер доведеться починати все спочатку – пояснювати представникам вже нової владі, яку важливу роль в проведенні державної інформаційної політики відіграють друкарські видання.
Днями стало відомо, що гендиректор “Укрпошти” Ігор Смелянський запропонував новоствореному уряду провести приватизацію поштового відомства. При цьому Ігор Смелянський завірив, що відомство продовжить виконувати свої зобов’язання по доставці кореспонденції як член Всесвітнього поштового союзу. Але “продовжити” виконувати можна лише те, що виконувалося в минулому. А свої зобов’язання ПАТ “Укрпошта” вже давно не виконує.
Світлана Калугіна.