Між небом і землею: працівники районного комунального закладу залишаються без зарплати

Працівники КЗ “Районний Будинок культури” через соціальні мережі звертаються до районного керівництва та до завідуючої сектором культури, молоді та спорту Світловодської районної державної адміністрації Маріанни Сталенко із вимогою вплинути на ситуацію, що склалася в колективі з невиплатою заробітної плати.
У зверненні працівники посилаються на законодавство та Конституцію України, якими і регулюються в нашій державі трудові відносини. Але на сьогодні склалася така ситуація, що цей комунальний заклад існує, люди працюють, а підстав нарахувати та виплатити їм заробітну плату немає. Все через те, що після адміністративно-територіальної реформи, коли Світловодський район зник із мапи Кіровоградської області, а разом з ним – і Світловодсь­ка районна рада, жодна із новоутворених інституцій не перебрала на себе право засновника. Законодавець, створюючи плат­форму для проведення в державі територіально-адміністративної реформи, не передбачив, що новостворені громади не захочуть вводити в свою структуру працівників усіх існуючих раніше закладів.
Вихід був. Олександрійська районна рада (територія колишньої Світловодщини нині входить до Олександрійського району) мала б прийняти відповідне рішення, вступити в права засновників і розпочати процес ліквідації цього комунального закладу. Але рішення до цього часу не прийняте. І навіть якщо таке рішення буде прийняте, то з дня попередження працівників про їхнє вивільнення Законодавець дає ще два місяці, аби вони працювали, отримували заробітну плату і паралельно підшукували собі нове місце роботи.
Слід зазначити, що на нашій території не лише КЗ “Районний Будинок культури” потрапив у таку халепу. В подібній ситуації опинилися працівники ще й районної бібліотеки та спортивно-юнацької школи. А скільки таких закладів по Україні?
За новим територіально­-ад­міністративним поділом, на те-
риторії колишньої Світ­ло­вод­щини утворено дві громади – Великоандрусівську сільсь­ку і Світловодську міську. Великоандрусівська громада взяла на свій баланс майно всіх закладів тих сільсь­ких рад, які ввійшли до її складу, і перебрала на себе права та обов’язки засновника. Світловодська міська громада вчинила так само з майном та усіма закладами, які функціювали на територіях населених пунктів, що ввійшли до її складу.
Світловодська районна державна адміністрація, завершуючи 2020-ий фінансовий рік, виконала усі фінансові зобов’язання і «віддала» фінансові залишки, розподіливши їх між бюджетами двох об’єднаних громад (Світловодською та Великоандрусівською) і районним бюджетом.
Зокрема, районний бюджет отримав майже 2,5 млн.грн. Цих коштів мало б вистачити, аби виплачувати заробітну плату працівникам вищезгаданих комунальних підприємств у процесі їх ліквідації. Та про це вчасно не подумали. А страждають не ефемерні заклади, а конкретні люди, які сьогодні залишилися без засобів для існування.
У середу, 3 лютого, на одному із телеканалів виступав Юрій Ганущак, який у 2007 році перебував на посаді директора департаменту місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою Міністерства регіонального будівництва. Саме він, разом зі своїми колегами, стояв у витоків адміністративно-територіальної реформи, був серед основних її розробників. Як і тоді, у 2007 році, так і зараз, він наполягає на тому що адміністративно-територіальна реформа в Україні була необхідна. І з цим сперечатися важко – сьогодні існують економічні розрахунки фахівців, які це підтверджують. Про результати ще говорити зарано, вони будуть лише через кілька років. А те, що на сьогодні через відсутність чіткого алгоритму дій щодо зміни засновників комунальних закладів страждають люди, – це факт.
Не можна стверджувати й те, що депутати новостворених громад байдужі до долі працівників, яких залишили сьогодні на призволяще. Вони, в першу чергу, дбають про фінансову забезпеченість своїх громад. А дбати про всіх – святий обов’язок держслужбовців та народних обранців вищих гілок влади. Тому, аби врегулювати дане питання, на мою думку, в ситуацію мають втрутитися і обласна державна адміністрація, і народний депутат від нашого регіону Олесь Довгий.
Світлана Калугіна.