Монетизація пільг на проїзд: скільки, кому і як

681

14 березня Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про встановлення державних соціальних нормативів у сфері транспортного обслуговування”. Цією постановою Уряд дав можливість владі на місцях почати процес монетизації пільгового проїзду, тобто визначити категорії громадян, які свою пільгу отримуватимуть у вигляді готівки. Тож, зрештою, усі платитимуть за проїзд. Після доопрацювання та ухвалення цієї постанови місцеві органи самоврядування можуть прийняти свої положення та порядки монетизації пільгового проїзду.
Прийняття акту надає можливість встановити громадянам, які, відповідно до законодавства, мають пільги з оплати проїзду у міському та приміському транспорті, соціальну норму кількості поїздок на місяць за видами транспорту, з урахуванням якої пільги можуть надаватися у готівковій формі.
Тобто Уряд затвердив мінімальну соціальну норму, нижче якої місцевий орган влади не має права розраховувати монетизовану виплату пільговику.
Зазначеною постановою затверджується соціальна норма кількості пільгових поїздок, а також розподіл пільгових поїздок транспортом загального користування на міських та приміських маршрутах, що потрібно для визначення розміру щомісячної готівкової виплати”.
Після того, як цю Постанову буде офіційно оприлюднено, облдержадміністрації у 2-місячний термін повинні визначитися із розміром компенсації на території області. Потім кожен місцевий орган самоврядування повинен у місячний термін ухвалити порядок монетизації на своїй території.
Проте, слід наголосити, що запровадження монетизації пільг на проїзд не є обов’язковим для місцевих органів влади, Уряд лише надав їм таке право і визначив мінімальні соціальні нормативи. Тож навіть після остаточного ухвалення Постанови “Про встановлення державних соціальних нормативів у сфері транспортного обслуговування” лише місцеві органи влади вирішуватимуть, монетизувати пільги, чи й далі виділяти компенсації за пільговий проїзд перевізникам.
Хто зможе отримати готівкову доплату на проїзд?
Говорити про те, хто зможе отримувати готівкову доплату у якості пільгової компенсації, можна буде лише після ухвалення рішення урядовцями, а потім і місцевою владою. Згідно з проектом, монетизація пільги передбачена для 10-ти категорій громадян, серед яких пенсіонерів немає. Там є: учасники бойових дій, “чорнобильці” 1 і 2 категорій, діти з багатодітних родин, діти-сироти, та ін. Але місцева влада на власний розсуд і з урахуванням фінансових можливостей може доповнити цю категорію у перелік пільговиків у своєму місцевому рішенні.
Органам місцевої влади також надано право встановлювати будь-яку кількість поїздок для пільговиків, але не меншу, ніж затверджена Урядом мінімальна соціальна норма – 30 поїздок на місяць.
Мінімальна кількість поїздок включає в себе 22 поїздки у міському транспорті і 8 – у приміському. А міські поїздки діляться навпіл – на електро- і автотранспорт. Під час розрахунку розміру монетизованої виплати пільговикам за основу братимуть середній показник вартості проїзду у міському громадському транспорті різних видів, а компенсація тим, хто матиме право на пільгу у приміському транспорті, розраховуватиметься за формулою “+20% до середньої вартості проїзду у міському транспорті”.
Кількість пільговиків і розміри монетизованих виплат визначатимуть обласні департаменти соцзахисту. Саме вони володіють статистикою по кількості пільговиків в області і узагальнюють інформацію від районних управлінь соцзахисту.

Поширити
"Вісті Світловодщини"