Моніторинговий центр Кузьменка виявив шокуючі факти по харчуванню дітей у школах

354
моніторінговій центр

Підсумовуючи минулий рік, очільник Кіровоградщини Сергій Кузьменко одним із пріоритетних напрямків своєї роботи на 2017-ий назвав ініційований ним проект «Здоров’я наших дітей». Тоді він заявив: у полі зору обласної влади – забезпечення належної медичної допомоги, фізичний розвиток підростаючого покоління та жорсткий контроль за харчуванням вихованців дитячих садків і школярів.

Обласна дитяча лікарня нині з руїни просто на очах перетворюється на європейський медичний заклад. Перший корпус уже готовий, решту – от-от завершать. Навчальні заклади отримують нові спортивні майданчики і зали, ряд ДЮСШ готуються до серйозних ремонтів... А от як харчуються діти у школах, зрозуміло було не до кінця. Керівництво регіону, як ніхто інший, розуміє, що саме ця тема є надзвичайно актуальною. У офіційних звітах умови, в яких їдять діти у садках, школах, інтернатах, та й самі харчі, чиновники називали задовільними. Втім, що стоїть за такою оцінкою?

Замість м’яса – низькосортна ковбаса. 

Нещодавно Моніторинговий центр голови облдержадміністрації С. Кузьменка здійснив перевірку навчальних закладів Кіровоградщини, аби з’ясувати, як харчуються діти у дошкільних і навчальних закладах. Результати ревізії, м’яко кажучи, вражають.

У двох районах – Бобринецькому й Олександрійському, а також у самому обласному центрі дітей годували протермінованими харчами. Ще ряд територій допускали порушення у зберіганні харчів, товарного сусідства, приймали продукти без належних документів, а у Гайворонсь­кому районі взагалі замість натурального м’яса школярам подавали до столу низькосортну ковбасу!

Ще чимало проблем перевірка встановила на самих харчоблоках. В окремих районах не вистачає холодильників, десь – взагалі немає технологічного обладнання, а подекуди воно несправне. Дітей годують із надщербленого посуду…

Наприклад, у Бобринецькому районі та й у самому місті у п’яти школах їдальні потребують поточних ремонтів. Аналогічна ситуація у навчальних закладах Компаніївського району та Новоукраїнки.

У Кіровоградському районі санітарно-гігієнічний стан приміщень харчоблоків взагалі оцінили як незадовільний.

Є питання і до самих працівників їдалень. В Олександрійському, Онуфріївському районах, Олександрії та Світловодську вони невчасно проходили медичні огляди. А в, знову ж таки, Кіровоградському районі – медичні книжки зовсім відсутні!

І це ще не повний перелік виявлених проблем! Якісне харчування дітей – запорука здорового покоління.

Фахівці недарма наголошують, що належне харчування дітей – це фундамент здорового покоління. Нині серед усіх дитячих захворювань патологія шлунково-кишкового тракту займає в Україні третє місце!

– На сьогоднішній день питання харчування дітей – надзвичайно актуальне, – зауважує обласний дитячий гастроентеролог Надія Котарєва. – Якщо ми говоримо про правильне харчування, то перш за все мова має йти про режим. Ми рекомендуємо батькам щонайменше чотири-п’ять разів на день забезпечити дитину здоровою їжею. Це продукти, які містять правильний баланс мікроелементів, жирів, білків, вуглеводів. Якщо розділити добову норму на кілька пропорцій, то 50% мають становити овочі та фрукти, по 25% – білки та вуглеводи. А тому на дитячих садках, школах, де дитина проводить більшу частину дня, лежить велика відповідальність. Харчування у навчальних закладах має бути збалансованим. В ідеалі діти мають їсти м’ясо, овочі та фрукти. Також у їхньому раціоні повинні обов’язково бути кисломолочні продукти.

Медик пояснює, що саме у шкільні роки у підростаючому організмі закладається основа подальшого функціонування органів і систем.

– У перші сім-вісім років життя людини відбувається формування і стабілізація шлунково-кишкового тракту. Тому дуже важливим є той факт, чим у цей період харчується дитина, – підкреслює Надія Котарєва. – Відбувається формування нервової системи, опорно-рухового апарату, м’язового каркасу, відтак білкова їжа сприяє правильному розподілу… Тож харчування має бути збалансованим.

Обласний дитячий гастроентеролог наголошує: щодня дитина має їсти мінімум сто грамів м’яса!

Закордонні фахівці дослідили, що від правильного харчування дитини також залежить коефіцієнт розумового розвитку. До так званих «розумних» продуктів належать м’ясо, риба, молоко, йогурти, сир, продукти, виготовлені із цільнозернових злаків та капуста броколі. Якщо головний мозок не насичений йодом, магнієм і цинком, дитина відстає не лише у розумовому розвитку, а й не може належним чином засвоювати навчальний матеріал. Особливо це позначається на вивченні іноземних мов.

– Тому вівсянка, гречка, а також помідори мають бути у раціоні дитини щодня, – підсумувала Надія Котарєва.
Незалежний контроль триватиме постійно. Запровадивши Моніторинговий центр, голова обласної державної адміністрації Сергій Кузьменко попереджав: основна його функція – незалежний контроль усіх сфер і можливість наблизити владу до громадськості. Та насамперед – питань, які стосуються здоров’я і розвитку дітей.

– Це моніторинг якості харчування у школах і дитсадках, це вдосконалення матеріальної бази для розвитку дитячої фізкультури і спорту, це повне завершення усіх робіт у дитячій обласній лікарні і початок ремонтів дитячих відділень районних лікарень, – зауважував очільник області. – Але лікування дітей – це вже остання стадія нашої ініціативи. Дуже добре, коли є гарні умови для надання медичної допомоги дітям. Однак, краще робити профілактичні дії, щоб справа не доходила до лікарень. Важливим пріоритетом є створення умов, в яких діти могли б вести здоровий спосіб життя. Саме одним із таких напрямків є забезпечення якісного харчування.

А поки школи готуватимуться до нового навчального року, їхнім керівникам, керівникам управлінь і відділів освіти на місцях, а також головам районів уже поставили ряд завдань, як виправити виявлені Моніторинговим центром проблеми. Роботи передбачається, вочевидь, чимало, але коли на кону стоїть здоров’я дітей та й майбутнє цілого покоління загалом, то жодних приводів не зробити цього, й бути не може.

Ірина Іванова.

Поширити
"Вісті Світловодщини"