Ми робимо все, аби внести свій вклад у розбудову нашої держави

612

За доброю традицією напередодні державних свят – Дня прапора та Дня незалежності України, журналісти зустрічаються з керівництвом району для того, аби обговорити соціально-економічну ситуацію, що склалася у Світловодському районі. Цього разу з представниками місцевих ЗМІ спілкувалися голова районної державної адміністрації Сергій Твердовський та голова районної ради Роман Домбровський.

прес-конференція

Першим питанням, на яке журналісти хотіли отримати відповідь, було: чи змінився економічний стан Світловодщини протягом другого півріччя 2016 року та першого 2017?

– Перш за все хочу подякувати журналістам за спілкування, за увагу, яку вони приділяють роботі районної влади, а також за можливість через ЗМІ інформувати жителів Світловодщини про соціально-економічний розвиток нашої території, – сказав голова райдерж­адміністрації Сергій Твердовський. – Означений час для Світловодського району був досить напруженим. Нині Україна знаходиться в стані активного впровадження цілої низки реформ, а районні державні адміністрації і є тими ланками, які втілюють ці реформи безпосередньо на місцях.

Нині ми стоїмо на шляху євроінтеграції, а це, в першу чергу, реформи, які не завжди є приємними і не завжди відразу сприймають громадяни. Але, незважаючи на це, працювати в цьому напрямку треба. Треба змінювати стиль роботи, стиль керівництва, а головне – свідомість людей, аби досягти успіху на цьому шляху. А розуміння і прийняття реформ прийде тоді, коли люди переконаються у їх ефективності. Світловодський район – це маленька часточка України, але ми робимо все для того, аби внести свій вклад у розбудову нашої прекрасної держави.

За той час, який минув, ми досягли непоганих результатів, про які вже сьогодні можна говорити як про здобутки, – продовжує Сергій Сергійович. Так, за 2016 рік Світловодський район посів п’яте місце серед районів Кіровоградщини за показниками соціально-економічного розвитку. І у першому півріччі 2017 року нам вдалося втримати цю позицію. І це незважаючи на те, що Світловодський район налічував близько 12 тисяч населення, а через створення на території району Великоандрусівської об’єднаної громади чисельність району зменшилася до близько 8 тисяч. Та ми достойно представляємо нашу територію і в економічному, і в соціальному секторах на рівні області. І надалі ми спільно працюватимемо над покращенням цих показників.

Якщо говорити про досягнення, то у 2016 році районній державній адміністрації спільно із районною радою, органами місцевого самоврядування, обласною державною адміністрацією та за допомогою депутата Верховної ради України Олеся Довгого вдалося досягти значних зрушень. По-перше, ми збільшили обсяг власних надходжень району на 45%, що дало нам можливість у співфінансуванні реалізувати кілька проектів. Це капітальний ремонт Подорожненського НВК (загальна сума – близько 6 млн.), будівництво водогону у с. Озера (загальна сума – понад 2 млн.), заміна системи опалення у Григорівській школі, ремонт декількох медамбулаторій тощо.

Сьогодні медичні заклади району, а це лише первинна ланка, забезпечені і медичним обладнанням, і медикаментами у повному обсязі. Ми також маємо можливість підняти рівень заробітної плати, у тому числі і медичним працівникам. 2016 рік ми завершили без будь-яких затримок чи порушень термінів виплати заробітних плат.

Більше того, ми по максимуму виплачували усі доплати і надбавки педагогічним працівникам. Це 20% окладу – за престижність професії, 50% окладу молодим спеціалістам, що має стимулювати випускників педагогічних вишів іти працювати у сільські школи нашого району; щорічну винагороду тощо. За перше півріччя 2017 року ми перевиконали свій бюджет на 35%. Це дало можливість нам повністю передбачити видатки на заробітну плату до кінця року – у нас немає фінансової незабезпеченості. Ми змогли закласти кошти на проведення всіх ремонтних і будівельних робіт, які були заплановані з початку року (повністю замінили систему опалення в Іванівській школі, проводимо будівництво двох дитячих садків – Великоскельовського і Захарівського; капітальний ремонт Микільської медамбулаторії тощо).

З другого півріччя ми почали працювати над акумулюванням коштів, які плануємо витратити у наступному, 2018 році для реалізації деяких районних програм, для розвитку сільської інфраструктури та покращення матеріально-технічної бази освітніх і медичних закладів, а також на здійснення соціальних виплат на території нашого району. Хочу також сказати, що за даний період цього року Світловодський район посів друге місце в області за таким показником як реалізація промислової продукції на душу населення. Це означає, що наш район поступово виходить із числа дотаційних територій. Більше того, ми вже вносимо свою, хай невеличку, частку до бюджету держави для підтримки інших, менш економічно успішних територій. Це дає можливість нам розраховувати на те, що держава і надалі буде допомагати громаді Світловодського району у розвитку інфраструктури, бо ж у цьому є пряма зацікавленість – в територію вкладаються кошти, а через певний час ця територія кошти віддає. Ми стали тією територією, яка має економічне майбутнє.

– Як Вам вдалося вивести Світловодський район у п’ятірку кращих?

– Хочу ще раз наголосити, що це стало можливим лише завдяки кропіткій роботі всієї команди Світловодського району. Це і апарат та структурні підрозділи районної державної адміністрації, апарат і депутати районної ради, органи місцевого самоврядування – сільські ради та сільські депутатські корпуси, сільгосптоваровиробники, приватні підприємці та інші. Це результат співпраці та підтримки обласної державної адміністрації і нашого депутата Верховної Ради. Не було б конструктивної командної роботи, не було б таких досягнень.

– Поясніть читацькому загалу, що це таке – рейтинг території?

– Рейтинг території – це показник, результат роботи влади на місцях і показник розвитку території, показник рівня населення території. Своєрідний рейтинговий зріз робиться по всіх областях України, аби влада держави могла відслідковувати і контролювати розвиток окремо взятих територій і, відповідно, надавати допомогу тим територіям, яким необхідна ця допомога. Це необхідно для того, аби усі громадяни України мали рівні умови і можливості. Кожна область проводить аналіз своїх територіальних громад за багатьма показниками і визначає рейтингове місце кожної з них. Рейтингові місця визначаються окремо серед районів, серед міст обласного значення та серед об’єднаних територіальних громад. Тож, зважаючи на 5-те рейтингове місце, особисто я вважаю, що у Світловодського району є перспектива розвитку, і ми над цим всі разом будемо активно працювати. Ми маємо потужні промислові підприємства, аграрно-промисловий сектор, є перспектива і визначені шляхи подальшого розвитку. А головне – є кадровий потенціал і бажання працювати в команді для досягнення поставленої мети.

– Я хочу доповнити Сергія Сергійовича, – долучився до розмови голова районної ради Роман Домбровський. Я хочу наголосити, що органи влади в районі і в місті обласного значення вибудовані дещо по-різному. Влада Світловодська – це орган місцевого самоврядування, який обирається. Громада міста обирає міського голову, депутатський корпус, секретаря ради, які, у свою чергу, формують виконавчий орган – виконком. В районі є орган, який обирається – районна рада. Це представницький орган, який прий­має програми соціально-економічного розвитку, слідкує за наповненням бюджету тощо. Виконавчий орган влади – районна державна адміністрація, яка є державним органом влади. Голова районної ради і голова районної державної адміністрації приходять на свої посади у різний період – голова районної ради обирається, голова райдержадміністрації призначається Президентом України на неозначений термін.

Так, Сергій Сергійович перебуває на своїй посаді третій рік, я, як голова районної ради, обраний менше двох років тому. Я не скажу, що нам легко знаходити спільну мову у тому чи іншому питанні. Але ми розуміємо, що є однією командою і працюємо на розвиток нашої території. Сьогодні у районній раді 26 депутатів і жодного разу за цю каденцію не ставилося питання політики. Всі ми обиралися по партійних списках, але розуміємо, що першочергове наше завдання – покращення рівня життя наших жителів. Тому і працюємо як одна команда. Ми жодного разу не перенесли сесію на інший день, не «завалили» жодного питання. Така тісна співпраця нас лише зміцнила. І це дало певні позитивні результати – ми опинилися в першій п’ятірці районів області за показниками економічного та соціального розвитку. І це незважаючи на те, що третина землі нашої території знаходиться під водним плесом і на ній ми не можемо здійснювати господарську діяльність. Але і це ми використали на розвиток – нині на Світловодщині впевнено розвивається туристична галузь. З якого б боку ви не заїжджали на територію Світловодського району, скрізь встановлені дороговкази із переліком туристичних об’єктів та туристичних маршрутів. У нас фактично працює дві зелені садиби, які користуються попитом серед туристів. Все це стало можливим завдяки впорядкованій співпраці усіх гілок влади, соціально орієнтованого бізнесу та великій підтримці обласної державної адміністрації і народного депутата України Олеся Довгого.

– Як планується покращити надання в районі освітніх послуг, адже заробітні плати у педагогічних працівників, як ви зазначали, високі, але цього року в районі не було жодного медаліста.

– Так, ми провели глибокий аналіз роботи наших освітніх закладів і намітили перспективний план дій, який має виправити ситуацію. Перш за все, я повторюся, ми плануємо значно покращити матеріально-технічну базу освітніх закладів району. Відбулися і кадрові зміни у керівництві відділом освіти, проводяться реформаційні процеси. Так, на території району створені навчально-виховні об’єднання, визначені опорні школи і саме вони отримають нове обладнання, що дасть учням змогу на більш високому рівні опановувати навчальні дисципліни. У батьків і в учнів буде можливість, навчаючись у випускних класах опорних шкіл, якісно підготуватися до ЗНО і втупити до вишів на державну форму навчання. Принаймні, ми маємо нашим випускникам надати таку можливість і ми це зробимо.
Але це не означає, що можуть закритися деякі школи. Наше завдання – зберегти мережу освітніх закладів району, бо село існує доти, доки в ньому є школа, і ми це розуміємо.

– Високі економічні і соціальні показники Світловодського району – це покращення рівня життя сільських жителів. За якими критеріями жителі району можуть самі переконатися, що їх рівень життя зростає?

– Покращення економічного розвитку району – це, перш за все, підвищення розміру заробітних плат, а також отримання тих соціальних послуг, які необхідні. А це залежить від районного та місцевого бюджетів, від того, як ми працюємо, щоб наповнювати ці бюджети. Якщо говорити про заробітні плати, то, наскільки мені відомо, заробітна плата складає від 7-ми до 11-ти тисяч. Це, звичайно, стосується працівників соціальної сфери, – каже Сергій Твердовський. – Так, ми по максимуму виплачуємо вчителям усі надбавки і премії, які передбачені Законом України «Про освіту». Окрім цього ще й молодим спеціалістам освітніх закладів щомісяця доплачуємо 50% їхнього окладу, аби збільшити розмір заробітної плати – для цього спеціально прийняли відповідну районну програму. Щодо медичних працівників, то у нас працює п’ять сімейних лікарів (у Світловодському районі лише первинна медицина) і їхня заробітна плата складає до 10 тис. грн. Нині немає питання щодо заборгованості по заробітній платі чи по будь-яких доплатах, немає незабезпеченості по фонду заробітної плати та інших доплатах, а також по енергоносіях, по безкоштовному харчуванню школярів молодших класів та пільгових категорій з розрахунку по 12 грн. на одну дитину в день до кінця року тощо. Більше того, деякі сільські ради виділили із своїх бюджетів кошти для того, аби забезпечити безкоштовне харчування усіх своїх учнів.

Коли влітку працювали пришкільні табори, то усі діти, які в них перебували, безкоштовно харчувалися з розрахунку по 25 грн. на дитину в день. Також цього року, як і у минулому році, спільно з депутатським корпусом ми прийняли рішення виділити з районного бюджету кошти на придбання канцтоварів для першокласників та школярів пільгових категорій.

Ми вчасно проводимо усі соціальні виплати, у тому числі і ті, які здійснюються із районного та сільських бюджетів. А це і додаткова фінансова допомога учасникам АТО (1500 тис. кожному демобілізованому, щорічна допомога до 600 грн.) та їхнім сім’ям і не лише тим, хто має статус (безкоштовне лікування, забезпечення твердим паливом), сім’ям загиблих учасників АТО (у нашому районі таких три сім’ї) тощо.

Також у нашому районі діє програма і під неї виділяються кошти для забезпечення діяльності наших депутатів. Це означає, що кожен депутат може прийняти рішення і надати фінансову допомогу людям, які опинилися у фінансовій скруті і до нього звернулися за допомогою. Був випадок, коли усі депутати акумулювали свої кошти і надали допомогу однією сумою одній із родин для лікування дитини. Вважаю, що така практика повністю себе виправдала, бо хто, як не депутат, краще знає своїх виборців і хто краще може розпорядитися цими коштами?

Також, дякуючи Олесю Станіславовичу Довгому, обласній державній адміністрації, органам місцевого самоврядування, депутатському корпусу протягом 2016 та у 2017 років нам вдалося на 70% відремонтувати медичні заклади району, забезпечити їх транспортом, закупити медичне обладнання та медикаменти. Сьогодні у нас є така мрія, і, я впевнений, ми її реалізуємо, – закупити стоматологічне обладнання для усіх медамбулаторій, щоб можна було запрошувати лікарів-стоматологів для надання відповідних послуг сільським жителям на місцях. Так, ця послуга буде платною, бо первинна медицина не передбачає надання вузькопрофільних медичних послуг, але селянам не треба буде їхати в місто, а це не так вже й мало важить.

Хочеться підняти на вищий рівень і освіту в районі. Зрозуміло, що для цього школи мають бути забезпечені відповідною матеріально-технічною базою. Ми запланували на цей і на наступний роки придбати для опорних шкіл кабінети хімії (110 тис. грн. кожен) і фізики, збудувати хоча б один стадіон із штучним покриттям. Хочу зазначити, що цього року ми спільно із приватним підприємством «Атлант» на їхній території встановили спортивний ринг і відтепер ми можемо проводити повноцінні змагання з відповідних видів спорту.

Так, дійсно, економічні показники – це, як правило, певні цифри на папері, але вони відображаються і на рівні розвитку території. Ми усвідомлюємо, що якщо в селі не буде школи, не будуть надаватися медичні послуги – село зникне. Тому ми спрямовуємо свої зусилля на те, щоб зберегти ін­фраструктуру кожного села і дати йому розвиток. Бо територія – це перш за все люди. А ми для того і працюємо, щоб наші люди відчували себе соціально захищеними, відчували покращення свого життя.

– Про те, як працює районна влада, свідчить і той факт, що на території району вдається уникнути соціальної напруги, – говорить Роман Домбровський. – У нас прийнято 38 програм, під них закладені кошти. Їх, як правило, отримують люди, які опинилися у скрутних економічних обставинах. Також є переконання, що працююча людина не може бути бідною, тому і намагаємося досягти вищих результатів у виплаті заробітних плат. А ще працюючих людей слід всіляко заохочувати. З цією метою в районі започатковано премію «За високі досягнення у праці». Щороку до Дня незалежності України кращі працівники, які проходять відбір у відповідній комісії, отримують премію в розмірі двох мінімальних заробітних плат. Минулого року двоє жителів району отримали премію. Цього року, на скільки мені відомо, також двоє людей отримають премію.

– З Ваших розповідей стає зрозуміло, що м. Світловодську доцільно було б об’єднатися зі Світловодським районом, аби мати кращі перспективи для розвитку вже спільної території.

– За перспективним планом 2017 року на території нашого регіону має утворитися три об’єднані територіальні громади: Великоандрусівська (вже існує), Глинська (Іванівська, Захарівська, Федірківська і Григорівська сільські ради) і Світловодська (м. Світловодськ, селище Власівка, Павлівська, Миронівська, Великоскельовська, Озерська та Микільська сільські ради). Але це лише перспективний план – нам запропонували таку модель для об’єднання, а ми можемо об’єднатися і в інших межах.

– Якщо брати до уваги законодавство України щодо добровільного об’єднання територіальних громад, то районна рада і районна державна адміністрація може вес­ти лише роз’яснювальну роботу серед населення про доцільність проведення такої реформи. Рішення про об’єднання приймає безпосередньо та чи інша громада, – додає Роман Домбровський. – Але особисто моє бачення цього процесу на нашій території, то, перш за все, цей процес має бути добровільним, а ще має бути визначено центр, навколо якого відбуватиметься об’єднання. У Світловодському районі немає районного центру, тому важко визначити серед майже рівноцінних сільських рад, де буде центр ОТГ. А ще сьогодні є приклади, де об’єднані територіальні громади не стали спроможними – чим менша ОТГ, тим менше шансів, що вона стане спроможною, тобто, економічно самодостатньою. Коли сьогодні громада Світловодського району налічує близько 8 тис. жителів, дрібнити її на кілька ОТГ економічно недоцільно. На мою думку, позиція «Один район – одна громада» – була правильною.

– У цьому році на Кіровоградщині проводитимуться 11 виборів в об’єднаних територіальних громадах, – продовжує Сергій Твердовський. – Це означає, що громади побачили перспективи свого розвитку і йдуть на об’єднання. На Світловодщині об’єднавчі процеси зупинилися. Але ми знаємо, що в Україні є своєрідна програма стратегічного розвитку до 2020 року. Вона передбачає завершити процеси створення ОТГ та децентралізації влади. А це означає, що до 2020 року усі сільські ради будуть об’єднані в ОТГ. Районна державна адміністрація проводить роз’яснювальну роботу серед сільських громад і, я переконаний, ми активізуємо цю роботу. Моє переконання – Світловодський район має бути однією громадою. Якщо ми подрібнимо нашу територію, отримаємо громади, де проживатимуть по 4 тис. осіб. Така громада на території Світловодського району уже є. Я переконаний – мала територія, мала кількість населення не дає перспектив для розвитку. А ще краще, коли ще й м. Світловодськ та селище Власівка будуть зі Світловодським районом як одна об’єднана територіальна громада. Це буде потужна громада за своїми економічними, соціальними, демографічними показниками. Але рішення мають приймати безпосередньо ті громади, які виявлять бажання об’єднатися. На прикладі Великоандрусівської об’єднаної територіальної громади видно, що держава їх підтримує. Так, Великоандрусівська ОТГ отримала більше 6 млн. грн. на розвиток своєї інфраструктури. Також сьогодні у державі працюють над тим, аби передати ОТГ право розпоряджатися землею за територією населених пунктів в межах об’єднаної територіальної громади. Це теж вагомий важіль, який має спонукати сільські ради до об’єднання.

– Аби територія розвивалася, необхідно шукати нові перспективи. Однією із таких перспектив є розвиток туристичної галузі на теренах Світловодщини. Але не приїдуть сюди туристи, навіть якщо будуть створені прекрасні умови, якщо наші дороги залишатимуться у такому вигляді, які вони є сьогодні. Чи ремонтуватимуться наші дороги?

– Для нас це болюче питання. Районна державна адміністрація і районна рада, на жаль, не мають таких можливостей, як влада м. Світловодська щодо виділення коштів на ремонт доріг. За кошти місцевих бюджетів ми можемо ремонтувати лише ті дороги, які знаходяться у межах населених пунктів. Дороги, які знаходяться за межами населених пунктів перебувають на балансі Служби автомобільних доріг і ми не маємо права виділяти кошти на їх утримання чи ремонт. Сьогодні позиція держави – відновити дороги України. На черговій сесії, яка відбудеться у жовтні, ми маємо намір, а головне – можливість прийняти районну програму, яка буде спрямована на здійснення капітального та поточного ремонту доріг загального користування на території Світловодського району. Таку можливість нам надала законодавча ініціатива Кабінету Міністрів Укра­їни. Тож ми із наступного року матимемо право в рамках співфінансування виділяти кошти із районного бюджету на ремонт доріг. В цьому році ми вже визначилися із першочерговим завданням і плануємо розпочати роботу із виготовлення проектно-кошторисної документації. До речі, минулого року під час виїзного особистого прийому до облдержадміністрації Сергія Кузьменка звернулися мешканці Павлівки з тим, аби він посприяв проведенню ремонту дороги загального користування, що пролягає через їхнє село. Сьогодні ремонт дороги триває. На його здійснення Павлівська сільська рада виділила кошти на співфінансування цих робіт. Ми також плануємо працювати в цьому напрямку, тож сподіваюся, стан наших доріг покращитися.