Ми вдячні вам, визволителі!

Тяжким випробуванням для павлівчан стала ІІ світова війна. Під час окупації села, яка розпочалася у серпні 1941 року, німці розстріляли Марка Сергійовича Яременка, Григорія Олександровича Яременка, Федора Явтуховича Дьяченка.
Під час війни 311 жителів села билися на фронтах проти фашистів. 135 з них – загинуло. У Німеччину було вивезено 65 юнаків та дівчат.
Листопад 1943 року – довгоочікуване звільнення. Про це свідчать очевидці і мемуари визволителів. Зокрема, офіцера 193-го стрілецького полку 66-ої гвардійської Полтавської знаменної стрілецької дивізії Єгорова Володимира Георгійовича та єфрейтора 3-ї роти стрілецького батальйону 145 стрілецького полку, ветерана війни з м. Світловодськ Віталія Забігая, який отримав важке поранення 27 листопада 1943 року. За звільнення Павлівки його було нагороджено Орденом Слави.
У важких кровопролитних боях за Свинаро-Павлівку та північно-західні висоти полягло понад 145 солдат; 60 воїнів до сьогодні залишаються невідомими. Імена 85-ти бійців викарбовано на стеллі братської могили.

Павлівчани щороку вшановують пам’ять тих, хто віддав своє життя за свободу їх села. Цього року 28 листопада працівники Павлівського Будинку культури, сільської бібліотеки, підопічні районного територіального центру, учасники клубу «Ветеран», читачі бібліотеки, учні та вчителі КЗ «Павлівське НВО» долучилися до урочистих заходів з нагоди відзначення 76-ої річниці визволення Павлівки від німецько-фашистсь­ких загарбників, вшанували пам’ять полеглих, поклали квіти до підніжжя братської могили.

Під час заходу була представлена книжково-документальна виставка «Ми вдячні вам, визволителі», фотовиставка визволителів – мешканців с. Павлівка.
На тематичній годині вшанування і пам’яті «Пам’ять палаючих років» до присутніх звернулася голова ветеранської організації Зінаїда Федорівна Чернієнко. Вона усіх привітала з визначним для павлівчан днем.
Далі ведучі Олена Нестерова, Катерина Хитра, Валерій Чернійчук, Ніка Бур’янська та Денис Малік розповідали про визвольні бої, повідомили нові дані, які з’явилися у 2010-2015 роках про визволителів рідного села; про родичів загиблих.
Учасники заходу більше дізналися про успішну діяльність Павлівського осередку молодіжної підпільної групи «Набат», яку очолював Петро Григорович Калиниченко. Згадали і тих ветеранів, кого ще недавно вітали на свята: Артеменко Наталію Сергіївну, Ільченко Палагею Михайлівну, Вакуленко Параску Миколаївну, а також Василя Ілліча Панасенка, Андрія Артемовича Шаповала, Данила Васильовича Яременка, Милашенка Федора Климовича, Панасенка Андрія Івановича, Гекала Петра Федоровича, Коваленка Василя Леонтійовича, Цонду Івана Антоновича, Левашова Віктора Олександровича, Пономаренка Ми­хай­ла Степановича, Гончаренка Якова Пилиповича та багатьох інших.
Завершився захід розмовою про павлівчан – учасників гібридної вій­ни на сході України та закликом до присутніх пам’ятати усіх наших героїв.

Оксана Оксенюк,
бібліотекарка Павлівської бібліотеки,
Олена Нестерова,
директорка Павлівського Будинку культури.

Поширити
"Вісті Світловодщини"