На Президії районної ради обговорили освітню мережу району

28 серпня, згідно з розпорядженням голови районної ради Романа Домбровського та за участю голови Світловодської районної державної адміністрації Сергія Твердовського, відбулося засідання Президії Світловодської районної ради, на якому обговорили питання, що буде розглядатися на позачерговій сесії районної ради, – затвердження освітньої мережі на 2018-2019 навчальний рік.

Це пов’язано з тим, що нині всі освітні заклади в районі перетворено на комунальні заклади, засновником яких є районна рада. Їх фінансування відбувається через районний бюджет, і хоч розпорядником коштів є районна державна адміністрація, з районного бюджету не можна виділити кошти без відповідного рішення районної ради. Та перед тим, як виносити це питання на сесію, було вирішено обговорити його на засіданні Президії.

Передусім, вирішували, як будуть утримуватися малонаповнені класи, адже у Законі України «Про загальну середню освіту» чітко зазначено, що у сільській місцевості можна відкривати клас лише за умови, що у ньому будуть навчатися не менше 5 учнів. Якщо ж учнів менше, держава на цей клас кошти не виділятиме. Відповідно, ці класи слід або закривати, або утримувати з місцевих бюджетів. Таких класів у нас чотири: в Озерському і Великоскельовському НВК та у Миронівській і Вільнянській школах Павлівського НВО. Тому, якщо рішенням депутатів буде зберегти ці класи, то їх доведеться фінансувати з районного та сільських бюджетів з розрахунку 50/50.

Начальник відділу освіти, молоді та спорту РДА Сергій Скопич по цьому питанню зачитав проект рішення районної ради, який і запропонував обговорити членам Президії. Так, за словами Сергія Скопича, в районі сьогодні відкрито три юридичні особи: Глинське та Павлівське НВО і ліцей «Надія», до складу яких входять сім відокремлених підрозділів (шкіл). Загальна кількість класів – 102, з них 1-4 – 42, 5-9 – 50, 10-11 – 10. Щодо кількості учнів, то до 1-их класів прийнято 95 школярів, до 10-их – 47, всього учнів по району 897, з яких 1-4 класи відвідуватиме 382 учні, 5-9 класи – 435 учнів і 10-11 класи – 81 учень.

Проаналізувавши наповнюваність шкіл по району в цілому, Сергій Скопич звернув увагу членів Президії та пункт 2 проекту рішення районної ради, в якому йдеться про відкриття у школах класів з наповнюваністю, меншою від 5 учнів, за умови фінансової участі тих сільських рад, де ці школи розташовані.

На засіданні були присутні і сільські голови, тож кожен з них мав можливість особисто обговорити це питання. Усі вони одностайно погодилися взяти участь у співфінансуванні, хоча і висловилися з приводу цього. Так, Озерський сільський голова Віталій Федорус зазначив:

– Ми завжди готові допомогти освітнім закладам, але ж бажано, щоб і тоді, коли мова йде про перспективний розвиток освітньої галузі, до сільських рад також прислухалися. Ми не перший і не останній раз радимося з вами, де брати гроші на нашу освіту, але ж хотілося мати і результативність освітніх послуг відповідну. Які сьогодні результати по загальному незалежному оцінюванню наших школярів? Я не можу змовчати, бо знаю, як старається наша влада, щоб учителі району отримували і достойну зарплату, і всі надбавки та доплати по максимальній шкалі; забезпечують учителів безкоштовним проїздом до місця роботи тощо. І ці всі виплати формуються не лише з державного, а й з місцевих бюджетів. А де віддача? Вибачте, але Світловодський район, за рейтинговими даними, знаходиться десь в кінці таблиці. Чого такі результати, коли в школах створені всі умови, аби нашим дітям надавати якісну освіту, щоб вони не тікали з 9 класів у технікуми, ПТУ чи в інші навчальні заклади, а були впевнені, що у рідній школі закінчать 11 класів і достойно здадуть ЗНО, – наголосив Озерський сільський голова.

– Я впевнений, – продовжив він, – що кожен сільський голова вболіває за свою школу, хоче, аби сільські діти отримували освіту там, де вони проживають, але важливо, щоб ця освіта була якісною. На якісну освіту ми завжди готові виділяти кошти, але наголошую – на якісну. Ми хочемо, щоб наші діти мали високі результати по ЗНО. Якщо це не виходить, давайте разом шукати причину і виправляти ситуацію. Сьогодні ми вкладаємо кошти не в учня, як це б мало бути, а зберігаємо робоче місце вчителю, а це, я вважаю, не зовсім вірно, – завершуючи свій виступ, сказав Віталій Федорус.

Підтримав Озерського сільського голову і депутат районної ради Анатолій Мірошник:

– Я сам вчитель, але сьогодні я не можу стати на захист освітян. Я вважаю, що в кожній школі має бути налагоджена робота, в першу чергу, директора школи, потім – завуча і вчителя-предметника. Саме ці люди забезпечують викладання того чи іншого навчального предмету на належному рівні. Порядок в школі буде там, де налагоджений контроль з боку дирекції школи. Директор має чітко розуміти, які завдання він перед собою ставить, і ті завдання, які ставить перед ним держава. Він повинен розуміти своє місце в організації навчально-виховного процесу. Не може так бути, що директор за рік не відвідав жодного уроку, не провів жодного аналізу. А щоб покращити результати, слід не просто відвідувати уроки, а вивчати систему викладання того чи іншого предмету, починаючи із початкової ланки. Лише тоді ми матимемо високі показники і за результатами участі в предметних олімпіадах, і в зовнішньому незалежному оцінюванні. Неприпустимо, що сьогодні Світловодський район за результатами ЗНО знаходиться на 31-ому місці, пропустивши вперед усі райони області і ряд об’єднаних територіальних громад, таких як Великоандрусівську, Смолінську, Тишківську, Катеринівську, Соколівську, Ганнівську та інші. Учитель має розуміти, що він звітує про свою роботу перед державою, яка платить йому заробітну плату, результатами ЗНО, – сказав депутат.

Депутат Микола Хоменко зауважив, що більшість учнів району ідуть зі школи до інших навчальних закладів із 9-ого класу. У випускних класах залишається мало учнів, тому важко вчителеві працювати на високий результат.

– Наприклад, із Федірківського НВК дуже мало учнів 9-го класу пішло навчатися у 10-ий клас Глинської школи. Більшість відвезли документи у ліцей ім. Короткова. У випускних класах в середньому залишається до 9 учнів. Як в таких умовах працювати вчителеві на високий результат?, – сказав Микола Хоменко.

Зазначу, що в обласній державній адміністрації рейтинговим балом вважали 160. За даними обласної державної адміністрації, у Світловодському районі лише один учень здав ЗНО по одному предмету (українська мова) з балом вище 160. По всіх інших предметах ЗНО жоден випускник не набрав 160 балів. В той же час за 2017-2018 рік на галузь освіти Світловодського району витрачено близько 40 млн. грн.

Під час педагогічного форуму, який цього року проходив у Новоукраїнці, голова обласної державної адміністрації Сергій Кузьменко зазначив: «Вінцем роботи вчителя має стати результат учнів по зовнішньому незалежному оцінюванні». Щоб досягти високих результатів по ЗНО, учитель щодня має працювати з учнем. На цьому наголосив голова Світловодської районної державної адміністрації Сергій Твердовський, підсумовуючи обговорення даного питання.

– Перш за все від усієї громади Світловодщини хочу подякувати директору районного Центру дитячої та юнацької творчості Сергію Косенку за високі результати роботи очолюваного ним позашкільного навчально-виховного закладу. Світловодський районний Центр дитячої та юнацької творчості в області посів 6-те рейтингове місце, що суттєво вплинуло на загальний рейтинг освіти району. Це стало можливим завдяки результативній роботі керівників гуртків – наші вихованці завжди серед перших на конкурсах та фестивалях різних рівнів. Районна влада робила, робить і буде робити все для того, аби у кожному селі зберегти повноцінні освітні заклади, дати можливість нашим дітям відвідувати дитячий садок, розвиватися творчо під час гурткової роботи. Ми разом повинні забезпечити для кожної дитини високий рівень освіти там, де вона проживає. Я закликаю педагогічну спільноту Світловодщини прикласти всіх зусиль, аби в школі давати нашим дітям ґрунтовні знання, щоб вони успішно здавали ЗНО, мали змогу вступити до обраного вищого навчального закладу і в майбутньому стати гідними громадянами нашої держави, – сказав Сергій Твердовський, звертаючись до присутніх, серед яких було чимало вчителів, працівники районного методичного кабінету.

Обговоривши інформацію, члени Президії вирішили на черговій сесії (у жовтні) заслухати звіт директора Глинського НВО, а в майбутньому заслуховувати директорів НВО щосеместрово.

Після тривалого обговорення проекту рішення районної ради щодо затвердження освітньої мережі району депутати погодили внесення цього питання на розгляд сесії районної ради.

Світлана Калугіна.

Поширити
"Вісті Світловодщини"