На шляху реформування медичної галузі

2019 рік визначений Міністерством охорони здоров’я як пріоритетний для реформування вторинної ланки охорони здоров’я, до якої відноситься і Світловодська Центральна районна лікарня. Про те, як відбуватиметься реформування, говорить головний лікар ЦРЛ Юрій Котенко.

– На першому етапі, до 1 липня, реформується амбулаторно-поліклінічна служба. Це значить, що вузькі фахівці, які працюють в амбулаторно-поліклінічній службі нашої лікарні, повинні з 1 липня заключити угоду з Національною службою здоров’я України, на підставі якої будуть отримувати кошти за свої послуги. Принцип реформи, запровадженої Кабінетом Міністрів України у жовтні 2017 року, – «Гроші ідуть за пацієнтом». Зараз лікарю первинки (медамбулаторії загальної практики сімейної медицини) на кожного пацієнта, з яким у нього заключний контракт, Національна служба здоров’я України (НСОЗУ) також перераховує кошти, з яких лікарю нараховують зарплату. Так само буде нараховуватися заробітна плата і лікарям вторинної ланки. Від кількості послуг, наданих вузькими спеціалістами, залежатиме сума перерахованих коштів лікарні, а відтак – і розмір його заробітної плати.
Все відбуватиметься через Міжнародну інформаційну систему (МІС). За таким принципом працюватиме і третинна (високоспеціалізована) ланка медичної допомоги. Відносини між Національною службою охорони здоров’я України відбуватиметься виключно через Міжнародну інформаційну систему. Важливим є те, що кошти поступатимуть до закладу напряму на розрахунковий рахунок, відкритий у будь-якому банку, а не на казначейський рахунок. Невикористані кошти переноситимуться на наступний рік. Це дасть можливість акумулювати їх на оновлення медичного обладнання, проведення ремонтних робіт тощо. Послуги оплачуватимуться згідно з даними, внесеними до центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я. Для цього лікар має бути забезпечений комп’ютерною технікою або іншим технічним засобом, куди встановлять відповідне програмне забезпечення для доступу до системи ЦБД ЕСОЗ.
До прикладу, якщо досвідчений практикуючий лікар з великим стажем роботи користується високим авторитетом, він буде отримувати значні кошти, бо ж лікуватиме максимальну кількість пацієнтів. А ось менш досвідчений лікар, молодий спеціаліст, звичайно, – менше коштів, бо ж пацієнтів матиме менше. Такий підхід до оплати праці заохочує лікарів вдосконалювати свої навички, займатися самоосвітою, на високому професійному рівні надавати медичні послуги тощо, або ж здобувати суміжну спеціалізацію і надавати медичні послуги не за одним, а за кількома напрямками.
Новинкою медичної реформи є те, що медичний заклад, після реформування і укладання угоди з НСОЗУ, працює у відповідності до потреб населення. Штатний розпис залишиться у минулому – лікарів заклад набиратиме відповідно до попиту на медичні послуги. Тож можливо, що у нашій ЦРЛ не буде якихось із вузькопрофільних фахівців, а якихось лікарів може бути навіть більше, аніж є сьогодні.
Чекають нас зміни і в самій системі лікування. З 2020 року в пріоритеті буде амбулаторне лікування, денні стаціонари, денні стаціонари вдома, хірургія одного дня. Наведу приклад з досвіду роботи медичних закладів Полтавщини, які минулого року потрапили до пілотного проекту і одні з перших ввійшла у процес реформування. Якщо розглянути, до прикладу, оперативне втручання при жовчнокам’яній хворобі, то ендоскопічним методом ця операція проходить досить швидко у спеціалізованому відділенні, і хворий наступного дня чи через день може бути виписаний під нагляд сімейного лікаря за місцем проживання. У традиційній хірургії після оперативного втручання хворого виписують через 7 днів. Кошти ж до медичного закладу надходитимуть за пролікований випадок незалежно від того, скільки днів хворий перебував у лікарні. А ми ж розуміємо, що чим довше хворий перебуває у стінах лікарні, тим більше коштів на нього витрачається, тому медичний заклад буде використовувати у своїй роботі і новітні технології, і нове обладнання, аби щонайкраще і щонайшвидше пролікувати пацієнта, бо від кількості пролікованих буде залежати і те, скільки коштів отримає заклад від НСОЗУ. А пацієнт, звичайно, буде шукати для себе той медичний заклад, де працюють досвідченіші лікарі, де є нове обладнання, де краще надають медичні послуги.
Після реформування заклад матиме можливість розширити перелік платних послуг: покращені палати, розширене харчування, масажі, бальнеотерапія тощо. Це дасть можливість отримати додаткові кошти, які можна буде використати на власні потреби.
Зміниться і підхід до рейтингового оцінювання медзакладу. Якщо донині за основу брали кількість ліжкоднів. Ми, Світловодська ЦРЛ, останні роки хронічно не виконували цей показник. Після впровадження реформи можна буде на денному стаціонарі на 5-ти ліжках пролікувати, скажімо, 20 хворих, бо вони не лікуватимуться одночасно. Тож оцінка роботи закладу проводитиметься більш демократично, враховуючи якість наданих медичних послуг та загальну кількість пролікованих пацієнтів. Так працює система в більшості країн Світу. Але нам слід пам’ятати, що досконалої системи охорони здоров’я не існує в жодній країні.
Як на мене, майбутнє системи охорони здоров’я України – за страховою медициною. Це просто необхідно, як повітря, без якого не можна жити. Але така система можлива лише тоді, коли в країні розвинена економіка і на належному рівні сплачуються усі податки, відбувається наповнення та постійне збільшення бюджетів усіх рівнів. До цього ми лише йдемо. Сьогодні роботодавець не здійснює відрахування на медичну страховку своїх найманих працівників, і далеко не всі громадяни, на жаль, усвідомлюють важливість страхування свого здоров’я і життя.
Я переконаний, що медична реформа, яка в Україні триває другий рік, покликана покращити стан медичного обслуговування. Концепція реформи жива, вона постійно змінюється, доповнюється новими ідеями, які ґрунтуються на кращому світовому досвіді.
Завершення реформування вторинної ланки охорони здоров’я передбачене до кінця цього року. Аби Світловодська Центральна районна лікарня пройшла цей шлях, депутати міської ради на найближчій сесії мають прийняти відповідне рішення. Хочу запевнити, що усі відділення ЦРЛ як працювали, так і будуть працювати, жодне з них не буде закрито. Переконаний, що система охорони здоров’я і у Світловодську, і у Світловодському районі буде працювати стало і надавати якісні медичні послуги нашим жителям. На сторожі цього стоять депутати міської та районної рад, які не допустять погіршення стану медичної галузі в нашому регіоні.
Хочу повідомити жителям Світловодщини про те, що за погодженням з міською владою та з відома Департаменту охорони здоров’я України у Кіровоградської ОДА, а також з метою покращення надання стоматологічних послуг ми переводимо стоматологічне відділення з вулиці Ювілейної до ЦРЛ за адресою: м. Світловодськ, вул. Павлова, 16. Ми не руйнуємо службу, зберігаємо посади усіх лікарів та обсяг послуг, які надавала стоматологічна служба. Це стосується і обслуговування населення пільгових категорій та школярів.
Пов’язано це, передусім, з тим, що ми орендували приміщення, де розташовувалося стоматологічне відділення. Наразі у нас з’явилася площа, де ми можемо його розмістити. До того ж, і пацієнтам буде набагато зручніше – отримувати весь спектр медичних послуг в одному місці. Ми довго чекали, коли у нас з’явиться така можливість. Отже, у липні стоматологічна служба надаватиме свої послуги у поліклініці відділенні ЦРЛ, – на завершення сказав Юрій Котенко.
Світлана Калугіна.