На Світловодщині впроваджують телемедицину

У Світловодському районі останнім часом активно обговорюють можливість впровадження телемедицини. Та ось від слів перейшли до конкретних справ – 17 січня голова районної державної адміністрації Сергій Твердовський скликав розширену нараду, на якій були присутні перший заступник міського голови Олена Балюк, головний лікар Світловодської ЦРЛ Юрій Котенко, головний лікар КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги Світловодської районної ради» Світлана Березюк, завідуючі відділень Світловодської ЦРЛ, керівники медичних закладів району, сільські голови. Метою наради було обговорення можливостей телемедицини та запровадження цієї практики на території Світловодщини.

294
Юрій Котенко, Сергій Твердовський та Олена Балюк.
Юрій Котенко, Сергій Твердовський та Олена Балюк.
Юрій Котенко, Сергій Твердовський та Олена Балюк.
Юрій Котенко, Сергій Твердовський та Олена Балюк.

Світлана Березюк.
Світлана Березюк.
Олександр Лаптєв.
Олександр Лаптєв.

Про перспективи розвитку телемедицини розповів присутнім головний лікар ЦРЛ Юрій Котенко. Він загострив увагу на основних чинниках, які надто важливі у випадках, коли хворому потрібна термінова допомога вузькопрофільного фахівця. Він зазначив, що це перша нарада з цього питання, яка відбувається у розширеному форматі, і є стартом для початку роботи по впровадженню згаданого проекту на території Світловодщини. Далі, звичайно, має бути навчання фахівців, які повинні будуть працювати в нових для них умовах; вивчення досвіду роботи медичних установ у тих регіонах, де телемедицина вже успішно працює.

– Ініціатива впровадження телемедицини на Світловодщині належить голові районної державної адміністрації Сергію Твердовському. А це означає, що справа буде доведена до логічного завершення, – сказав керівник Центральної районної лікарні.

Більш детально окреслив усі складові проекту голова районної державної адміністрації. Сергій Твердовський закликав присутніх медиків активно включитися в роботу і зробити все можливе, аби до кінця 2018 року телемедицина з’явилася у нашому регіоні. Пілотним проектом має стати підключення до згаданих послуг Павлівської медамбулаторії загальної практики сімейної медицини. Це зумовлено, перш за все, тим, що у Павлівці підключено швидкісний Інтернет, у медамбулаторії проведено капітальний ремонт, закуплене усе необхідне медичне обладнання, яке має бути у закладі такого типу. Та й географічно Павлівка знаходиться поблизу міста, тож, за потреби, фахівці матимуть змогу тісно співпрацювати в рамках впровадження проекту.

Сергій Твердовський також рекомендував Юрію Котенку у найкоротший термін створити робочу групу, яка займеться вивченням механізму впровадження даного проекту, складе кошторис та винесе свої пропозиції на розгляд сесії районної ради.

Світловодська ЦРЛ сьогодні обслуговує мешканців як Світловодська, так і Світловодського району. Завдяки впровадженню телемедицини жителі району матимуть змогу на значно вищому рівні отримувати медичну допомогу, особливо коли потрібна консультація вузькопрофільного спеціаліста. Для цього не потрібно буде їхати у місто. Допомогу можна буде отримати через Інтернет. Та й для сімейного лікаря телемедицина стане неабиякою допомогою в роботі, адже інколи йому теж потрібна консультація для того, аби поставити діагноз чи призначити лікування.

– Для влади району надання якісних медичних послуг є пріоритетним завданням. За активної участі фахівців Центральної районної лікарні, я переконаний, нам вдасться удосконалити роботу медичних закладів і цим самим зберегти здоров’я наших громадян, – сказав Сергій Сергійович.

Нині у Світловодському районі працює 4 медамбулаторії. У 2018 році буде збудовано медамбулаторію нового типу у с. Велика Скельова, наразі вже тривають роботи по розробці проектно-кошторисної документації.

Медична галузь району розвивається, покращується рівень медичних послуг. Про це свідчать поповнення матеріальної бази, ремонти сільських медичних закладів, які були проведені за останні два роки.

На сьогодні і медамбулаторії, і ФПи забезпечені усім необхідним, аби надати якісну медичну допомогу хворому на первинному рівні.

З лютого розпочнеться робота по створенню мережі між Павлівською медамбулаторією та Світловодською ЦРЛ. Цей проект має стати тестовим для визначення та усунення усіх проблем, які заважатимуть роботі. До кінця 2018 року програма по впровадженню телемедицини в районі має запрацювати.

Щодо важливості вказаного проекту висловилися головний лікар КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги Світловодської районної ради» Світлана Березюк, заступник міського голови Олена Балюк, заступники головного лікаря ЦРЛ Майя Помазан і Лідія Омельченко, завідуючий неврологічним відділенням ЦРЛ Стані­слав Безпалько, дитячий лікар-інфекціоніст Олександр Лаптєв та інші.

На завершення наради Сергій Твердовський підкреслив, що у районі є потужна команда, до якої входять депутати районної ради, сільські голови, сільгосппідприємці, працівники апарату, відділів та управлінь РДА. Усі вони працюють злагоджено, бо мають спільну мету – покращити умови проживання наших жителів.

– Всі ми працюємо під одним гаслом: «Менше слів – більше діла». Тож всіх вас запрошую до активної співпраці у впровадженні такого важливого проекту на нашій території як телемедицина, – на завершення наради сказав Сергій Твердовський.

Для наших читачів поясню, що ж це таке – телемедицина.

Телемедицина – це напрямок медицини, а саме – комплекс дій, технологій та заходів, що застосовуються при наданні медичної допомоги з використанням засобів дистанційного зв’язку у вигляді обміну електронними повідомленнями (у випадках, коли відстань є критичним чинником).

Мета телемедицини — поліпшити стан надання медичних послуг населенню шляхом забезпечення рівного доступу до медичних послуг належної якості.

Предмет телемедицини – обмін за допомогою телекомунікацій і комп’ютерних технологій всіма видами медичної інформації між віддаленими медичними закладами. При цьому даний процес обміну характеризується видом переданої інформації й способом її передачі.

Функції телемедицини – клінічні, організаційно-адміністративні, превентивні, навчальні, наукові. Основними завданнями телемедицини є забезпечення надання медичної допомоги пацієнту, коли відстань є критичним чинником її надання, та сприяння підвищенню якості допомоги і оптимізації процесів організації, управління охороною здоров’я.

В Україні телемедицина вперше була застосована у 1935 році в м.Львові, коли професор Мар’ян Франке та професор Вітольд Липинський організували постійне використання телеелектрокардіографії. Відповідно до публікації у виданні Polska Gazeta Lekarska (№27, 1937 рік, с.15): «Протягом 2 останнього років у відділенні інфекційних захворювань [Державного загального шпиталю у Львові, сучасна Львівська обласна клінічна лікарня] систематично проводилися телеелектрокардіографічні обстеження. Хворі перебували у відділенні, а результати обстежень серця передавалися на 500 метрів в Інститут патології. Обстеження ці виконувалися разом із професором Франке» (за інформаціює Інтернет-джерел).

Поширити
Редактор газети «Вісті Світловодщини», журналіст.