На Світловодщині зафіксовані випадки захворювання на сказ – дві людини госпіталізовано

13 серпня за головуванням заступника голови райдержадміністрації Володимира Похілова відбулося засідання державної надзвичайної епізоотичної комісії при районній державній адміністрації. Причиною цьому став випадок на території Захарівської сільської ради.
8 серпня стало відомо, що у с. Захарівка бродячий кіт напав на трьох людей. Це сталося на вул. Бузейнікова, на межі між Світловодським та Олександрійським районами. Зі слів однієї із постраждалих стало відомо, що вона йшла дорогою, коли якийсь кіт вискочив із кущів та накинувся на неї – вкусив за праву ногу і втік. Вона відразу звернулася до Захарівського ФПу за відповідною медичною допомогою.
А хворий кіт, тим часом, блукав вулицями і забіг на подвір’я ще одних мешканців Захарівки, де накинувся на чотирирічного хлопчика. Батьки не надали цьому випадку особливого значення, обробили рану і, на прохання малюка, відпустили його провідати бабусю, попередивши ту, що до неї іде внук. Бабуся вирішила зустріти хлопчика і вийшла йому назустріч. Як виявилося – недарма: коли вона йшла дорогою, їй назустріч вибіг цей же агресивний кіт. Жінка, не підозрюючи, що тварина хвора, спробувала її відігнати, накричала на неї і відвернулася, розмовляючи по телефону. Та кіт накинувся на неї: спочатку вкусив за ногу, а потім – за руку. Укус був таким серйозним, що постраждала звернулася до місцевого медичного закладу із рваною раною. Після цього жінка зателефонувала доньці і зятеві, і вже гуртом вони впіймали кота та вбили його. Цього ж дня про даний випадок був повідомлений місцевий ветеринарний лікар.
Як з’ясувалося пізніше, було ще дві особи, які постраждали від нападів скаженого кота. Вони проживають на території с. Косівка Олександрійського району. Це жінка та одинадцятирічна дівчинка.
10 серпня вже були відомі результати дослідження біоматеріалу вказаного кота на предмет захворювання його на сказ. Вони виявилися позитивними.
Наразі двоє постраждалих із Захарівки та ще двоє із Косівки, які також стали жертвами нападу вказаного кота, госпіталізовані до медичних закладів. Їм надана відповідна медична допомога.
Та на цьому історія не завершилася. Під час дворового огляду, який був проведений у Захарівці місцевим ветеринаром, на території одного із домогосподарств був виявлений хворий пес.
Господарі повідомили, що цей пес з’явився у них нещодавно – просто приблудився на початку серпня. Собака була дуже гарна, дружелюбна, тож господарі почали її підгодовувати, а згодом помітили, що тварина захворіла – відмовилася від їжі та води. На час обстеження стан собаки був вкрай тяжким і вона загинула в ніч з 10 на 11 серпня. Її біоматеріал також обстежили на предмет захворювання на сказ. Результат теж виявився позитивним. Через те, що собака не проявляла агресії, за людьми, які контактувала з твариною, а серед них є і трирічний хлопчик, лікарі проводять нагляд, у госпіталізації наразі потреби немає.
У зв’язку з цим члени державної надзвичайної епізоотичної комісії при районній державній адміністрації узгодили план дій щодо недопущення поширення захворювання тварин на сказ на території Світловодщини. Згідно з цим планом, серед іншого, з 13 серпня встановлюються карантинні обмеження щодо вивозу собак та котівна з території Захарівської сільської ради протягом 60 днів. Також заборонено проводити ліцензійний відстріл диких тварин на території мисливських угідь, прилеглих до карантинної зони – Захарівської сільської ради, та інше.


Сказ – це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю. Щорічно від сказу у світі гинуть від 20 до 70 тисяч людей. Рабічна інфекція або сказ реєструється на території 110 країн світу.
Що ж таке сказ?
Сказ – це небезпечна інфекційна хвороба, на яку можуть хворіти теплокровні. Захворювання сказом є наслідком пізнього звертання покусаних тваринами осіб за медичною допомогою, порушення режиму щеплень або не завершення курсу імунізації. Єдина можливість уникнути смерті – щеплення.
Як розпізнати тварину, хвору на сказ?
У хворих на сказ тварин змінюється поведінка. Дикі тварини втрачають страх, наближаються до людської оселі, нападають на домашніх тварин або на людей. Хворі домашні тварини можуть бути неспокійними або пригніченими, відмовляються від їжі та води, кусають, дряпають хазяїв, нападають на інших людей.
При появі скаженої тварини необхідно негайно сповістити заклади санітарно-епідеміологічної та ветеринарної служби.
Хворі на сказ тварини небезпечні вже до початку прояву захворювання. Тому не слід підбирати навіть здорових на вигляд бездоглядних тварин.
Збудник сказу (вірус) знаходиться в слині хворої тварини. Небезпечними можуть бути не лише укуси, але й заслинення та подряпини. З місця пошкодження по нервовій тканині вірус просувається до головного мозку, де вражає важливі життєві центри, що призводить до загибелі.
У тварин прихований період захворювання триває 7-8 днів (у людини – до 1 року). Ось чому небезпечними можуть бути навіть здорові на вигляд тварини. Слід уникати небезпечних контактів з дикими та бездоглядними тваринами.
Важливо виконувати Правила утримання тварин: вигулювати собак тільки на повідках, в намордниках, у сільській місцевості – тримати на прив’язі або у вольєрах.
Пам’ятайте – запобігти сказу можна за умови виконання таких правил:
1. Всі громадяни зобов’язані щорічно щеплювати своїх собак та котів проти сказу. Утримувати собак лише на прив’язі, або у вольєрах. Категорично забороняється пастухам мати на випасі сторожових собак, не щеплених проти сказу.
2. У жодному разі не треба вбивати тварину, яка покусала людину чи тварину. Її треба тримати ізольовано і спостерігати протягом 10 днів. Про це слід негайно повідомити медичному та ветеринарному працівникові.
3. При появі поблизу сільськогосподарських тварин хижаків (лисиць, вовків та інших) та нанесення ними покусів тваринам необхідно терміново сповістити сільських або міського голову, ветеринарних та медичних працівників.
4. Слід пам’ятати, що кожна дика тварина, яка поводить себе незвично (наближається до людей, тварин, населеного пункту) є підозрілою щодо захворювання на сказ. З такої відстріляної тварини не можна знімати шкуру. Про це слід сповістити ветпрацівників.
5. Кожен випадок незвичайного поводження тварин (збудження, поїдання сторонніх предметів) потрібно перевіряти щодо захворювання на сказ. До з’ясування причин захворювання при наданні тварині лікувальної допомоги ветпрацівниками слід дотримуватися правил безпеки.
6. Слід уникати зайвого контакту з тваринами, у першу чергу це стосується дітей.
Якщо стався укус
1. Терміново (оскільки вірус потрапляє в організм впродовж 15 хвилин) промити рану від покусу тварини або місце, куди потрапила її слина, великою кількістю проточної води та натерти шкіру господарським милом до утворення густої мильної піни. Звернутись в медичний заклад та повністю пройти призначений курс щеплень в передбачений строк.
2. Суворо дотримуватись режиму, призначеного лікарем. Вживання будь-яких спиртних напоїв в період вакцинації категорично заборонене.
Щоб не заразитись сказом:
1. Утримуйтесь від контактів з дикими та безпритульними тваринами.
2. Виконуйте правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними. Доставляйте фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин, або їх трупи, в разі, якщо тварина загинула.
3. Не вбивайте здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликайте ветеринарного лікаря.
4. Не знімайте шкуру з диких тварин при їх знаходженні.
5. У разі укусу домашньою твариною з’ясовуйте ім’я господаря та адресу. Це допоможе уникнути щеплень, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд.
6. Укушені рани, подряпини негайно промийте теплою кип’яченою (або проточною) водою, бажано з милом, краї рани обробіть 70% спиртом чи 5% настоянкою йоду та накладіть стерильну пов’язку. Негайно зверніться за медичною допомогою до травматологічного пункту, що працює цілодобово, для проведення антирабічного щеплення чи серотерапії.
7. При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг обробіть гарячою праскою, і тільки після цього його можна ремонтувати.
8. Щорічно доставляйте на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак.

 

Поширити
"Вісті Світловодщини"