На туберкульоз може захворіти кожен!

Ситуація щодо туберкульозу в Україні досить складна. На жаль, наша країна – серед лідерів з поширення туберкульозу. Щороку в країні від туберкульозу помирає 4 тисячі пацієнтів, тобто 11 людей кожного дня.
На 01 січня 2019 року в Світловодській ЦРЛ на диспансерному обліку перебуває 55 активних хворих на туберкульоз проти 52 у 2017 році. За 2018 рік по місту та району зареєстровано 28 випадків вперше виявленого туберкульозу проти 24 у 2017 році. Питома вага деструктивних форм серед вперше зареєстрованих випадків збільшилася на 13,9%, що свідчить про пізнє звернення пацієнтів до лікаря. Випадків смертності від туберкульозу в 2018 році не зареєстровано, в 2017 році – 7 померлих. За 2018 рік кількість осіб, оглянутих методом флюорографії, зменшилася на 3333 (2018р. – 39 690 осіб, 2017 – 43 023). При профілактичних оглядах виявлено 15 хворих на туберкульоз, при зверненні до лікарів – 13 хворих.
Несвоєчасне звернення хворих до лікаря, небажання населення вчасно проходити щорічне флюорограграфічне обстеження легень призводить до пізнього виявлення туберкульозу із поширеним, деструктивним процесом та масивним бактеріовиділенням.
Основні симптоми захворювання: кашель понад 2 тижні; підвищена температура тіла понад 7 днів; утруднене дихання; біль у грудях; поганий апетит, постійна слабкість; безпричинна втрата ваги; підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).
Чим небезпечний туберкульоз? Здорова людина може заразитися туберкульозом, вдихаючи краплини, що містять МБТ, які виділяються хворим на заразну форму туберкульозу при кашлі, чиханні, розмові. Найчастіше «страждають» органи дихання, проте існують і інші форми туберкульозу. Спочатку хвороба протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому лікування такого хворого розпочинається пізно і вимагає більших затрат часу та зусиль. Як наслідок раннього виявлення та правильно проведеного лікування людина припиняє виділяти МБТ у навколишнє середовище і нікого не заражає.
На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі мають більший ризик виникнення захворювання, а саме особи, які знаходяться у постійному контакті з хворим на туберкульоз; ВІЛ-інфіковані і хворі на СНІД; особи, які страждають на алкоголізм, палять, вживають наркотики; особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб (цукровий діабет); діти, особливо із вогнища туберкульозу; літні люди через послаблення їх імунної системи.
Що буде, якщо не лікуватися? У певних випадках хворі без лікування помирають впродовж одного-двох років. В інших випадках туберкульоз переходить у резистентну форму, що в свою чергу вимагає тривалого лікування (12-20 місяців), тоді як чутливий туберкульоз лікується 6 місяців! Без лікування хворий на туберкульоз впродовж багатьох років виділяє МБТ та заражає оточуючих.
Які дослідження дозволяють встановити діагноз?Основними дослідженнями є огляд у лікаря, мікроскопічне дослідження мокротиння та рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Обсяг дослідження визначає лікар. Ваше завдання – вчасно до нього звернутися!
Будьте пильні! Не забувайте 1 раз на рік проходити флюорографічне обстеження та при виникненні схожих симптомів звертайтеся до лікаря, краще попередити захворювання.
А в кого вже встановлений діагноз туберкульозу – не займайтеся самолікуванням, не переривайте прийом протитуберкульозних препаратів, приймайте всі препарати, які рекомендує лікар, туберкульоз – виліковне захворювання! Пам`ятайте, ваше здоров`я у ваших руках!
Надія ОВЧАРЕНКО,
в.о. завідувача протитуберкульозного
диспансерного відділення Світловодської ЦРЛ.

Поширити
"Вісті Світловодщини"