Наші в Раді: хто представляв нас у Верховній Раді в різні часи

«Мажоритарники», які в різні часи були делеговані громадою Світловодщини до Верховної Ради – хто чим вирізнився, запам’ятався і відзначився. Ми проаналізували інформацію про їхню діяльність, щоб скласти картинку політичної історії нашої території.

387
Верховна Рада

Верховна Рада

У Києві після канікул Верховна Рада України стала до роботи. Триває сьома сесія нинішнього скликання народних обранців. Це означає, що дві третини своєї каденції депутати вже відпрацювали. Тож численні аналітики з цього приводу публікують проміжні підсумки діяльності цієї ВРУ. З їхніми висновками можна ознайомитися на багатьох відкритих джерелах. Проте пересічних мешканців більш цікавить не стільки вся Верховна Рада, скільки результати конкретних обранців – тих, кому вони довірили представляти інтереси громади у «будинку під куполом». Нерідко обранці, що пройшли до парламенту за одномандатними округами, одразу після складання присяги забувають про своїх виборців. Чи дійсно це так, ми вирішили дослідити на прикладі нашого 102-го округу. Тож, згадаємо історію…
Першим народним обранцем нашої громади став письменник, журналіст, секретар спілки письменників, голова комісії з питань Чорнобильської аварії, співзасновник відомої організації «Народний Рух України» Володимир Яворівський.

Висунутий трудовим колективом і з впевненою перевагою у голосах, свою першу каденцію (1990-1994 рр.) він починав як борець за незалежність та свободу України, опозиціонер до тодішньої влади. «Рух» у ті часу проводив дуже активну політичну, публічну діяльність. У той же час пан Володимир став членом Демократичної Партії України, яка згодом вщент розсварилася з «Рухом», оскільки Рух лишився в опозиції, а ДемПУ стала пропрезидентською. Отже у другій каденції, яка тривала аж до 1998 року, Яворівський балотувався вже від про-Кравчуковської партії ДемПУ.

Після цього Яворівський ще неодноразово ставав народним депутатом, однак щоразу від іншої партії і у новому окрузі. Яворівський славився яскравими промовами з трибуни парламенту, активною політичною позицією, участю в різних групах та об’єднаннях. Впродовж багатьох років (з двома кількарічними перервами) веде на Першому каналі Українського радіо авторську передачу «20 хвилин з Володимиром Яворівським». Що ж стосується внеску в життя округу, Яворівський обидві каденції обіцяв людям перехід Світловодська на водопостачання з підземних джерел. Це була актуальна тема після Чорнобиля і Володимиру Олександровичу було легко повірити у досяжності цієї мети, оскільки саме він очолював обидві каденції комісію з питань Чорнобильської катастрофи. Проте, Володимир Олександрович обіцянку виконати не зміг.

Далі була трагічна історія. Адже представник, якого обрали на виборах-1998 (третє скликання ВРУ), а саме голова правління ЗАТ «Укргаззбут» Олег Кухарчук, того ж року раптово пішов з життя.

Його місце зайняв київський інженер-науковець та генеральний директор великого підприємства з іноземними інвестиціями Олександр Сергієнко. Як і пан Яворівський, задля перемоги на виборах він використав найболючіше на той час питання мешканців нашого регіону. Нагадаємо: тодішній постачальник централізованого опалення «Світловодські тепломережі» майже збанкрутував, тож мешканці одного з найбільших міст області ризикували замерзнути найближчої зими у своїх квартирах. «Я вас обігрію!» – ця фраза стала безпрограшним гаслом, яке привело пана Сергієнко до Верховної Ради України. Це єдине, чим запам’ятався цей мажоритарник. Щоправда, й досі про нього нагадують вицвілі іронічні написи на парканах Світловодська від мешканців міста «Олександр Сергієнко: «Я вас нагрію»».

Не менш цікавою та іронічною була «народна творчість» щодо діяльності Віктора Бойка. Особливо коли він безпосередньо у стінах Міністерства охорони довкілля спорудив лазню-сауну. Саме за це його однопартійці (Блок Литвина) ініціювали зняття Віктора Олексійовича з посади керівника відповідного відомства. Але це було потім. А починалася політична кар’єра Бойка зі Світловодщини, інтереси якої він мав би представляти у Верховній Раді у 2002-2006 рр. Під час виборів він запам’ятався громаді своїм аграрним минулим та мовчазною поведінкою, що на тлі попередніх обранців округу сприймались як перевага. Більше про Віктора Бойка нема чого розповісти, бо після виборів округ його не бачив. За чотири роки у Верховній Раді Віктор Олексійович переходив 5 разів до різних партій/груп; потрапив у дві кримінальні справи, пов’язані з розкраданням державних коштів (40 та 20 млн). Із позитивного: за період своєї каденції нардеп надіслав 4 депутатські запити, три з яких стосувалися підприємства у Львівській області, а також ініціював закон «Про внесення змін до Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему». Законом передбачено фінансування програм зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, переробки та захоронення радіоактивних відходів та приведення об’єкту «Укриття» до екологічно безпечного стану, соціального захисту працівників Чорнобильської АЕС та м. Славутича у зв’язку із закриттям станції. Дуже потрібний, особливо на той час, закон. Що стосується діяльності на своєму на сьогодні 102-му окрузі, нам, на жаль, не вдалося знайти ніякої інформації, яка б розкривала цю тему.

Від 2007 року і до 2014-го (6 та 7 скликання ВРУ) наш виборчий округ, який за цей час із Світловодського став Знам’янським, Онуфріївським, Олександрівським та Новгородківським (тобто, значно збільшився як географічно, так і демографічно), представляв вже досвідчений на той час депутат Олександр Єдін, представник Партії Регіонів (до цього він вже три скликання поспіль був нардепом, представляючи різні куточки Кіровоградської області під куполом від різних партій). Поміж політиків, про яких ми писали вище, він запам’ятався своєю інтелігентністю та комунікабельністю. І на свій округ часто приїздив, і з виборцями зустрічався. Олександр Йосипович мав 5 приймалень на окрузі, з регулярністю відвідував округ. Багато хто згадає його відвідини заходів з професійних свят, коли він вручав гостям (професійним працівникам та визначним мешканцям ) сертифікати на придбання комп’ютерної та іншої оргтехніки. Яскравим став і проект екскурсій школярів свого округу до Верховної Ради. За роки депутатської діяльності Єдін виступив співавтором 20-ти проектів нормативних актів, з яких парламентом були прийняті два.

Важливим з них був закон щодо стабілізації банків, який передбачав низку заходів щодо порятунку банківської системи країни та її економіки загалом в умовах агресії Росії. Окрім цього, депутат направив 7 депутатських запитів, 22 законопроекти про внесення змін, з яких 170 поправок враховано.

Представником нашого округу 8 (поточного) скликання став Олесь Довгий. На сьогодні ми можемо проаналізувати лише половину його каденції, оскільки друга каденція ще попереду. За прикладом свого попередника, Довгий підтримує зв’язок із виборцями за допомогою 4 приймалень і помічників, які постійно курсують округом. Звідси формуються його депутатські запити, яких на сьогодні 63 та законопроекти, яких налічується 44, з яких на даний момент 8 стали чинними. Також Довгий активно використовує процес залучення коштів Держбюджету на потреби мешканців свого виборчого округу та включення свого округу до різноманітних державних програм, направлених на розвиток місцевої інфраструктури, економіки, сільського господарства тощо (наразі сума залучених Довгим коштів сягає майже 60 млн грн). Серед проектів, на які були виділені кошти, можна побачити вже ряд реалізованих: відремонтовані школи і дитячі садочки, водопровід в село, оновлені матеріальні бази лікарень, ФАПів та амбулаторій тощо. Додайте до цього фінансування ремонту Знам’янської об’їзної дороги та капітальний ремонт Онуфріївської райлікарні – ці проекти ще не завершені, але саме у процесі реалізації. Зокрема, депутат веде іще особисту меценатську діяльність. Вірніше, не веде, а продовжує. До неї відносяться такі проекти, як встановлення дитячих майданчиків, підтримка освітніх, творчих та спортивних проектів і програм. А також ряд соціальних проектів, таких, як боротьба з гіпертонією, підтримка інтернатів.

Ми впевнені, що за вісім скликань кожен із представників нашого округу в парламенті зробив свій внесок у розвиток нашої країни. Наскільки кожен із них був зацікавлений чи вимушений представляти й відстоювати інтереси громади – залишаємо на розсуд громади. А ми ж плануємо пильно стежити за подальшим розвитком подій.

Аліна Світла.

Поширити
"Вісті Світловодщини"