Настав час господарювати в умовах впровадження реформ

  Нині ми живемо у цікавий час змін. Реформи, які проводить уряд України, так чи інакше торкаються кожного із нас. Наразі активно реформується місцеве самоврядування – по всій країні впроваджується Закон “Про добровільне об’єднання спроможних територіальних громад”. Наприкінці минулого року на території Світловодщини створено об’єднану територіальну громаду (ОТГ) – Великоандрусівська сільська рада, до складу якої ввійшли села колишніх Великоандрусівської та Подорожненської сільських рад.
  Жителів району, зокрема і об’єднаної територіальної громади, цікавлять питання, чи зміниться рівень надання соціальних послуг населенню вищезазначеної ОТГ в умовах чіткого розмежування районного та Великоандрусівського бюджетів. Щоб стало зрозуміліше, поясню, що від моменту створення ОТГ місцеве самоврядування у своїй діяльності керується відповідними законами України, якими врегульовані, у тому числі, і фінансові питання – об’єднана територіальна громада має утримувати соціальну сферу своєї ОТГ за власні кошти. Як у подальшому буде організована робота закладів освіти, охорони здоров’я на території Великоандрусівської сільської ради, за який кошт надаватиметься допомога вразливим верствам населення району тощо, я запитала у головного лікаря комунального закладу “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Світлани Березюк, у начальника відділу освіти РДА Лариси Сачевської та у начальника управління соціального захисту населення РДА Андрія Поварчука.
  – У зв’язку зі створенням об’єднаної територіальної громади – Великоандрусівської сільської ради – відбулися певні зміни і у роботі закладів охорони здоров’я, які працюють на її території, – говорить  головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Світлана Березюк. – У 2017 році Кабінет Міністрів України прийняв Постанову, яка набрала чинності з 1 січня 2017 року і покликана врегулювати питання фінансування галузі охорони здоров’я. В ній, зокрема, йдеться і про перерозподіл медичної субвенції між закладами вторинного і первинного рівнів. Так, на медичні заклади вторинного рівня об’єднана громада має запланувати 60% медичної субвенції, на “первинки” (місцеві заклади охорони здоров’я) має залишитися, відповідно, 40%. Чи вистачить цих коштів для забезпечення двох медамбулаторій і двох ФПів, які працюють на території ОТГ? Як на мене, то не вистачить. Згідно із розподілом, медичні установи ОТГ при потребі понад 2 млн. грн. отримають лише 1 млн. 11 тис. грн. Тобто, не вистачає майже 1 мільйон. Ці кошти можна додатково виділити із бюджету Великоандрусівської сільської ради, але на сьогодні, я, як керівник ЦПМСД, згоди на це від органу місцевого самоврядування Великоандрусівської сільської ради не отримала. Отже, якщо додаткові кошти не буде знайдено у місцевому бюджеті, то ми будемо вимушені піти на скорочення певних медичних посад. Так, після консультацій із Великоандрусівським сільським головою Ніною Іващенко та за її пропозиції під скорочення потрапляють такі посади: лікаря-стоматолог, зубний лікар, одна медична сестра і один лаборант. Також із наступного опалювального сезону буде скорочено дві ставки працівника котельні.
  – Чи можна додати кошти, яких не вистачає, із районного бюджету?
  – На превеликий жаль, не можна. Нині відбулося чітке розмежування бюджетів, і я наголошую: згідно із вимогами бюджетного кодексу, об’єднана територіальна громада має самостійно утримувати усі свої соціально значущі заклади. На сьогодні ми, як того вимагає чинне законодавство, повідомили медичним працівникам, які працюють на вище перелічених посадах, про скорочення,– сказала Світлана Березюк.
  Не краща ситуація склалася і в освітній галузі ОТГ. За інформацією начальника відділу освіти РДА Лариси Сачевської, на утримання Великоандрусівської ЗШ І-ІІІ ступенів та Подорожненського НВК передано у вигляді цільової субвенції відповідні кошти, яких у повному обсязі вистачає лише до 1 липня 2017 року, а з 1 липня Великоандрусівська сільська рада виявила бажання взяти вказані освітні заклади на свій баланс і самостійно вирішувати фінансові питання, у тому числі і виплату заробітної плати. Тож перед органом місцевого самоврядування Великоандрусівської сільської ради та керівництвом району, зокрема, і перед відділом освіти, стоїть завдання до липня цього року провести усю необхідну роботу щодо здійснення передачі Великоандрусівської школи та Подорожненського НВК іншому балансоутримувачу. Якщо ж цього не відбудеться у зазначений термін, освітні заклади новоутвореної ОТГ залишаться у ІІ півріччі без фінансового забезпечення. Ситуація може змінитися, якщо при уточненні бюджету у травні-червні Великоандрусівська сільська рада, все ж, виділить кошти на свої освітні установи до кінця 2017 року, а це 1 млн. 100 тис. грн.
  На питання, чи може ця ситуація змінитися, Лариса Сачевська відповіла:
  – Звичайно, я сподіваюся, що Великоандрусівський сільський голова спільно з депутатським корпусом винайдуть можливість фінансово забезпечити своїх педагогічних працівників на тому ж рівні, що і в інших навчальних закладах району. Більше того, я сподіваюся, що на найближчій сесії буде прийнято рішення щодо збільшення розміру заробітної плати педагогічним працівникам тих установ, які фінансуються з місцевого бюджету, до рівня їхніх колег – учителів загальноосвітніх шкіл, – сказала чиновниця.
  Соціальні питання досить успішно вирішуються завдяки цілого ряду районних програм, які реалізуються через управління соціального захисту населення РДА, яке очолює Андрій Поварчук. Зокрема, у 2017 році передбачено кошти під такі програми: комплексна Програма соціальної підтримки учасників антитерористичної операції і членів їх сімей, сімей загиблих учасників АТО та вшанування пам’яті загиблих на 2014-2020 роки (рішення Світловодської райради від 21.11.2014 №335 (зі змінами) – 220 тис. грн.; районна комплексна соціальна Програма оздоровлення і відпочинку дітей Світловодського району на 2014-2017 роки (рішення Світловодської райради від 18.06.2014 №310) – 150 тис. грн.; програма соціального захисту населення Світловодського району на 2016-2018 роки  (рішення Світловодської райради від 14.01.2016 №35) у тому числі: пільговий проїзд – 100 тис. грн. на І квартал; послуги зв’язку – 25 тис. грн., матеріальна допомога – 30 тис. грн., щомісячна стипендія інвалідам війни та учасникам бойових дій, яким виповнилося 90 років і більше – 22 тис. грн., компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги – 66,2 тис. грн.; районна  Програма санаторного оздоровлення ветеранів війни, інвалідів та членів сімей загиблих (померлих),  визначених статтею 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”,  на 2017-2020 роки (виноситься на сесію райради 24.02.2017) – 30 тис. грн.
  – Щоб дія вищевказаних програм поширювалася і на жителів новоствореної ОТГ, на ім’я Великоандрусівського сільського голови був направлений лист, підписаний першим заступником голови районної державної адміністрації Сергієм Орленком, – зазначив Андрій Поварчук. – У листі, зокрема, йдеться про співфінансування районних програм з місцевого бюджету Великоандрусівської сільської ради.
  Як повідомив Андрій Поварчук, Великоандрусівська сільська рада передбачила у місцевому бюджеті видатки лише на відшкодування коштів Світловодському районному бюджету на перевезення громадян пільгових категорій на приміських автобусних сполученнях, яке буде здійснюватися щоквартально. Загальна сума такого відшкодування становить 100 тис. грн.
  – По інших програмах на сьогодні співфінансування немає, та, незважаючи на це, районна державна адміністрація вирішила, що до кінця 2017 року їх дія буде поширюватися і на жителів Великоандрусівської сільської ради, адже жителі нашого району, особливо вразливі верстви населення, мають бути в однакових умовах, – наголосив Андрій Поварчук.

  Розмову вела Олена Попович.