Наталія Гаврилюк: «Не можна збільшувати видатки на освіту безкінечно»

Чому у серпні вчителі району отримали доплату за престижність професії всього 5% від окладу, а не 20%, як це було раніше? Які відбулися зміни, що нам нині не вистачає на це коштів? З такими запитаннями я звернулася до виконуючої обов’язки голови районної державної адміністрації Наталії Гаврилюк.
Відповідь була розлогою, пані Наталія перерахувала усі чинники, які впливають на фінансову спроможність району, у тому числі згадала і про спів­працю у питаннях фінансування освітніх закладів із сільськими радами.
– Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2011 року №373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) вищої освіти, освітніх установ і закладів, незалежно від їх підпорядкування», надбавки учителям за престижність професії в нашому районі виплачуються по максимуму – 20%, хоча розмір до­плат зазначається від 5 до 20%. З 1 січня по 31 липня, відповідно до цієї ж постанови зі змінами, 30% надбавки за престижність отримували вчителі початкових класів, які працюють в рамках «Нової української школи». В цій же постанові чітко зазначено, що надбавки за престижність професії виплачуються в межах фонду заробітної плати, але не менше 5%.
Якщо говорити про доплату за престижність професії педагогічним працівникам, то начальниця відділу освіти, молоді та спорту РДА Лариса Сачевська, за незрозумілих причин, взагалі не підписала наказу про її нарахування у серпні, навіть на обов’язкові 5%. Відразу виправити ситуацію не вийшло, бо пані Сачевська була у відрядженні – на педагогічному форумі в Олександрії. Ми призупинили виплату, аби не порушувати закон. Вказавши на зазначене порушення начальниці відділу, вона, підписала відповідний наказ від 27 серпня 2019 року №109-к на виплату вказаної надбавки в розмірі 5%, і всі проплати було проведено.
– Пані Наталіє, а чому 5%, а не 20%, як було раніше? І якби пані Сачевська підписала наказ про виплату 20%-ої надбавки за престижність професії, вона була б виплачена?
– За її словами, 5% – це її рішення як керівника галузі. Якби був наказ на 20% – виплатили б 20. Ціна питання – 20 тис. грн., і їх можна було виплатити.
– Чи можемо більш предметно поговорити про фінансування освітньої галузі району?
– Так. Фінансове управління РДА надало мені фінансовий аналіз бюджетних установ станом на 4 вересня цього року. За цими даними, наш відділ освіти має на початок року планові призначення 44, 4 млн. грн., а з урахуванням уточнень планує витратити до кінця року 47,4 млн. грн., тобто видатки збільшено на 3 млн. грн. А це і є наші вільні залишки, наше перевиконання бюджету. І коли така можливість є, ми, звичайно, додаємо кошти. Але ж не можна збільшувати видатки на освіту безкінечно. Маємо планувати свій бюджет. На початок року ми бачимо наші надходження і наші видатки, ми прогнозуємо наше перевиконання, враховуємо реверсну дотацію (відрахування з районного бюджету до державного – 2,5057 млн. грн.) А по освіті виходить, що 350 працівників (389,05 ставок) забезпечують навчання 898 учнів. Це навіть менше, ніж 3 учні на одного працівника. Математика дуже проста: 47,4 млн. грн. розділяємо між 898 учнями і маємо результат – вартість навчання 1 учня в рік по Світловодського району складає 53,1 тис. грн., тобто більше 2 тисяч доларів. Наголошую – в рік. За 11 років на навчання у школі одного учня (по нинішнім розрахункам) витрачається 584,1 тис. грн. – близько 24 тисяч доларів. А за рейтинговими показниками в освітній галузі за її якістю Світловодський район входить у четвірку найгірших районів області. То куди ж ми вкладаємо кошти, в учня, в його навчання, як це має бути, чи в працівників освіти?
– Чи Ви вже знаєте, яка сума потрібна буде на 2019-2020 навчальний рік для забезпечення потреб освітньої галузі району?
– Це, перш за все, повинні знати у відділі освіти, молоді та спорту РДА: повинні розуміти свої можливості, і відповідно до них планувати свої потреби. Тоді і на сесію районної ради буде винесена на затвердження така мережа, яку ми спроможні утримувати. В іншому випадку будуть проблеми. Сьогодні видатки на нашу освіту складають майже 90% бюджету району. А за ті кошти, що залишилися, ми маємо утримувати всі інші галузі. До слова сказати, щодо медичної галузі: нині фінансування ФПів з державного бюджету, відповідно до законодавства України, взагалі не передбачено. Ці витрати, в разі необхідності функціонування цих медичних закладів, мають взяти на себе сільські ради. З метою надання якісних медичних послуг, районна державна адміністрація запропонувала сільським радам спільно утримувати ці заклади у пропорції 50/50 (сільські і районний бюджети). Та у зв’язку з тим, що у медичній галузі склалася непроста ситуація, мало підписано декларацій з нашими лікарями, і враховуючи те, що кожен сільський житель повинен отримувати медичну допомогу на території, де він проживає, з районного бюджету виділяються кошти на утримання ФПів незалежно від того, скільки коштів виділила сільська рада.
Окрім цього нам потрібно утримувати культуру, виділяти кошти на роботу з молоддю, розвивати спорт, фінансувати ряд програм, серед яких і безкоштовний проїзд у пасажирському транспорті населення пільгових категорій району, виплата фінансової підтримки тим пенсіонерам, які досягли 90-річного віку і більше, виділення депутатських коштів, підтримка наших захисників (нагадаю: кожен призовник, який іде служити за контрактом, з районного бюджету отримує допомогу в розмірі 5 тис. грн.; ті захисники, які повертаються зі служби – 1500 грн.), оплачувати проїзд до місця роботи і з роботи додому нашим молодим спеціалістам, здійснювати доплату молодими вчителям (до 5 років) 50% окладу тощо.
– Який вихід із цієї ситуації Ви бачите?
– Незалежно від наповнюваності класів, кількості учнів у школі, ми зберегли усі навчальні заклади, а це означає, що ми зберегли і робочі місця нашим вчителям, техперсоналу. Ми всі доплати здійснювали за максимальною шкалою, заклали кошти під ряд районних програм, які стимулюють вчителів до праці в сільській місцевості. Але далі таке навантаження районний бюджет без співфінансування у співвідношенні 50/50 (як і було домовлено із сільськими радами) витримувати не може. А це утримання дитячих садків, ФПів, харчування дітей непільгових категорій, підвезення учнів тощо. Із сільськими радами про це була відповідна домовленість при прийнятті бюджету району на 2019 рік. Але ті сільські ради, які передали дитячі садочки на утримання райдержадміністрації, не виконують свої зобов’язання. Така ж, приблизно, ситуація і з ФПами. А це значний відтік коштів з районного бюджету, які могли б бути спрямовані на розвиток території. Із сільськими радами у нас була домовленість дофінансовувати нашу освітню галузь спільно: утримання дошкільних закладів, харчування дітей, їх підвезення до школи (50% – районний бюджет, 50% – бюджет сільської ради). І ось маємо загальну суму коштів, які виділені на освітні заклади району із сільських бюджетів, – 2300,0 тис. грн., а лише на утримання дошкільних навчальних закладів необхідно 4,5 млн. грн. На утримання ФПів необхідно 1109,7 тис. грн., а сільські ради виділили лише 446,6.
Із районного бюджету на освітню галузь виділено 10 млн. 466,3 тис. грн., на утримання ФПів – 542,1 тис. грн. То де ж тут 50/50?
Через це районна державна адміністрація звернулася з поданням до районної ради щодо прийняття рішення про повернення дитячих садочків на баланс сільських рад. Та голова районної ради Роман Домбровський його повернув без розгляду. За такої ситуації ми будемо змушені закривати дошкільні навчальні заклади, якщо їх не будуть фінансувати сільські ради в достатньому обсязі.
– А як фінансуються ті дошкільні навчальні заклади, які не передані на утримання районної державної адміністрації?
– Доречне запитання. Наприклад, Глинська, Григорівська, Миронівська сільські ради фінансують свої дитячі садочки самостійно, а районна державна адміністрація з районного бюджету відшкодовує їм 50% від загальної суми утримання, що передбачено Державним бюджетом України.
– На одній із сесій районної ради сільські голови говорили про те, що районна державна адміністрація не повертає вчасно дотацію сільським бюджетам, про яку ви говорили раніше.
– Через реверсну дотацію, через збільшення видатків, через значне зменшення суми субвенції з сільських рад на освітню галузь, у порівнянні з минулим роком, склалися такі умови, що ми не встигаємо вчасно надавати дотацію з районного бюджету сільським бюджетам. От зараз ми почали «закривати» лише травень.
Чому зараз складний бюджет, наприклад, у Глинській, Григорівській сільських радах? Тому що вони самостійно фінансують свої дошкільні заклади, а районний бюджет не може їм вчасно передати зазначену вище районну дотацію, бо деякі інші сільські ради не виконують своїх бюджетних зобов’язань перед районом. Якби всі сільські ради працювала в таких умовах, як Глинська, Григорівська, Миронівська сільські ради, вони б відчули, що таке – відповідальність, що таке – утримувати соціальну сферу.
Не можна з районного бюджету безкінечно збільшувати видатки на освіту по тій простій причині, що сьогодні резерву для збільшення дохідної частини бюджету вже немає. Всі знають, що районний бюджет формується, в основному, з податку на доходи з фізичних осіб (ПДФО з заробітної плати та від оренди паїв). Тобто, чим більша у людей заробітна плата, тим більшою буде сума податку, а значить і до районного бюджету надійде більше коштів. Нині у Світловодському районі, без Великоандрусівсь­кої сільської ради, проживає загалом близько 8300 осіб (люди працездатного віку, пенсіонери, діти). Сьогодні Світловодський район, за результатами ІІ кварталу, займає 5-те місце в області по середній заробітній платі – 8812 грн. (для прикладу, у м. Світловодськ середня заробітна плата – 7374 грн.). За темпами росту середньої заробітної плати наш район займає 2-е місце в області – 128,8%. Роботодавці не можуть безкінечно піднімати заробітну плату. А ще треба пам’ятати: чим більше ми в цьому році заробимо понадпланово, тим більшою буде реверсна дотація у наступному році. Такі правила. В Україні чітко встановлено, скільки на одного жителя має припадати коштів від сплати ПДФО в середньому (2,200 тис. грн. на одну особу у випадку без вилучення коштів). Якщо територія заробляє більше, аніж встановлено (Світловодський район отримує податків 3,6 тис.грн. на одну людину), 80% від перевиконання вилучається до державного бюджету. Ми, аби забезпечити свої потреби, заробили стільки, що у 2019 році, нагадаю, реверсна дотація складає 2,5057 млн. грн. Вона зростатиме, якщо ми будемо нарощувати свої прибутки, і в наступному році ситуація може бути ще складнішою.
– Як Ви вважаєте, якщо дати фінансову самостійність нашим навчально-виховним об’єднанням, це могло б змінити ситуація в освітній галузі на краще?
– Вважаю, так. Позиція районної державної адміністрації завжди була такою, що навчально-виховні об’єднання повинні бути самостійними не лише адміністративно, але й фінансово. Переконана, у майбутньому так і буде. Сьогодні це не реалізовано, тому що немає єдності в даному питанні у депутатського корпусу та серед педагогічної спільноти району. Для прикладу, директор Павлівського НВО завжди виступав і виступає за передачу функцій методичного кабінету, господарської групи відділу освіти до навчально-виховного об’єднання, але інші керівники НВО були не готові до цього і пропонували відтермінувати це питання, тимчасово створити структуру, яка б займалася фінансово-господарськими питаннями освіти. Цю ж позицію відстоював і колишній начальник відділу освіти, молоді та спорту РДА, що відображено у відповідних протоколах.
Розмову записала
Світлана Калугіна.
PS: Надійшли відповіді на запити редакції на публічну інформацію. Так, на нарікання деяких депутатів на те, що в освітніх закладах витрачається багато коштів на оплату за тепло, бо температура в класах надто висока, Світловодська районна рада та Світловодська районна державна адміністрація повідомляють, що від директорів навчально-виховних об’єднань району не надходили службові записки чи інші письмові звернення щодо недотримання постачальником тепла договірних умов по наданню теплової енергії. А це – їхня зона відповідальності відповідно до функціональних обов’язків. Отже оплата за вказані послуги була обґрунтованою.
Також районна рада повідомила про те, що в районній раді немає протоколів засідань тимчасової депутатської комісії, яка вивчає стан розвитку освіти в районі. Як зазначено у відповіді від Світловодської районної ради, звіт про роботу вищезгаданої комісії буде розглядатися на черговій сесії.
Минулого тижня редакція запропонувала голові районної ради Роману Домбровському на шпальтах газети висловитися з приводу ситуації, що склалася в освітній галузі району. На сьогодні згоди на інтерв’ю ми не отримали.