Назустріч щастю, або як усиновити дитину

День усиновлення – свято України, яке щороку припадає на 30 вересня та співпадає із днем християнського свята Віри, Надії, Любові та матері їх Софії і, мабуть, не випадково. Святий обов’язок дорослих – зробити все можливе, щоб кожна дитина зростала в сім’ї, любові і достатку. Захист прав та інтересів дітей і, передусім, найуразливішої категорії – дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, створення гідних умов для їх виховання та розвитку є одним із пріоритетів державної політики України. Держава і суспільство відповідальні за долю кожної дитини, яка опинилась у скруті.

Правові аспекти усиновлення
Питання усиновлення регламентується нормами сімейного законодавства. Стаття 207 Сімейного кодексу України розкриває поняття усиновлення, як прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов’язками, як з боку дорослих так і з боку дитини, що здійснене на підставі рішення суду.
Відповідно до діючого законодавства, усиновлення можливе і здійснюється лише на підставі рішення суду. Однак, перед тим, як піти із заявою до суду, усиновлювачу необхідно звернутись до служби у справах дітей за місцем свого проживання не тільки для отримання відповідних консультацій, але й оформлення документів, які необхідні для усиновлення.
Хто може стати усиновлювачем
В Україні в ролі усиновлювачів можуть виступати особи, визначені статтею 211 Сімейного кодексу України: дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини; особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п’ятнадцять років; подружжя, один із подружжя за згодою другого на усиновлення, а також одинокі особи.
Іноземні громадяни можуть почати процедуру усиновлення дитини в Україні за умови перебування в шлюбі. Виняток становлять випадки, коли усиновлювачем дитини виступає його родич-іноземець.
Кроки усиновлення: необхідно пройти відповідне навчання; зібрати необхідні документи та подати їх з відповідною заявою до служби у справах дітей; протягом 10 робочих днів з моменту подачі заяви, служба у справах дітей проводить ретельну перевірку документів, складає акт обстеження житлово-побутових умов потенційних батьків, проводить з ними бесіду і з’ясовує мотиви усиновлення, а також ставлення до виховання дітей; після прийняття рішення заявникам видається висновок про можливість бути усиновлювачем, після чого вони можуть ознайомлюватися з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, та отримати направлення для знайомства і встановлення контакту з дитиною; разом з документами на усиновлення кандидати можуть звертатися в службу у справах дітей в будь-якій області України для встановлення контакту з дитиною. Кандидати в усиновителі, окрім спілкування з дітьми, мають право знайомитися з документами, що містяться в особовій справі дитини, її медичною картою, історією життя, особливостями її розвитку, поведінки, навичками і рисами характеру; звернення до служби у справах дітей за місцем перебування дитини і подача заяви про бажання усиновити її; розгляд службою у справах дітей заяви та документів кандидатів в усиновлювачі та винесення висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. Цей висновок видається усиновлювачам під розписку і є підставою для звернення до суду; зібравши всі необхідні документи, усиновителю необхідно звернутися із заявою про усиновлення до суду за місцем проживання дитини. Крім основних вимог, заява також може містити клопотання про зміну прізвища, імені та по батькові дитини, тощо.
Інші форми сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування:
Опіка, піклування встановлюється для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьківських прав, при прийнятті рішення про відібрання в них дитину і передачу її під опіку, хвороби батьків чи інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів таких дітей.
Прийомна сім’я – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Державна підтримка сімей, які взяли на виховання дитину-сироту та дитину, позбавлену батьківського піклування.
Особа, яка усиновила дитину має право: на грошову допомогу при усиновленні, у розмірі, як при народженні першої дитини. Особа, яка усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, старше трьох років, надається одноразова оплачувана відпустка, у зв’язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів (70 ка­лендарних днів – при усиновленні двох і більше дітей) без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини. Якщо усиновлювачами є подружжя, на відпустку має право один із батьків (на їхній розсуд). Особа, яка усиновила дитину, має право на відпустку, у зв’язку з усиновленням дитини за умови, якщо заява про надання відпустки надійшла не пізніше трьох місяців із дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини. Якщо дитині, яка усиновлена, ще не виповнилося 3 роки, то один із батьків має право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
На утримання дітей, які перебувають під опікою, піклуванням, виплачується державна соціальна допомога у розмірі двох встановлених прожиткових мінімумів на місяць відповідно до вікової категорії.
На утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, виплачується державна соціальна допомога у розмірі двох встановлених прожиткових мінімумів на місяць відповідно до вікової категорії та грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послугу дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях у розмірі 35% розміру соціальної допомоги.
Шановні мешканці Світловодського району! Якщо Ви маєте бажання в серці – подарувати нову сім’ю дитині або підлітку, що втратили своїх рідних, якщо у Вас виникнуть запитання, Ви можете звернутись до служби у справах дітей Світловодської районної державної адміністрації за адресою: вул. Героїв України, 14, 3 поверх, 12 кабінет, м. Світловодськ, тел.(05236) 7-35-76.
Світлана ФОКАСІЙ, начальник служби у справах дітей Світловодської РДА.