Небезпечне захворювання на метгемоглобінемію

267

Метгемоглобінемія – захворювання, яке характеризується підвищеним рівнем метгемоглобіну в крові. Метгемоглобін – це одна із форм окисленого гемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його до всіх органів організму людини. Цей стан сприяє розвитку прогресуючої гіпоксії в тканинах організму людини, особливо дітей. У немовлят та дітей першого року життя спостерігається дефіцит ферментів, які розчеплюють метгемоглобін, що призводить до його накопичення в організмі. Саме тому, що менша дитина, то тяжче перебігає хвороба. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи. Перебіг хвороби у дітей, у яких виникає це отруєння, супроводжується проносами, розладами серцево-судинної системи. Внаслідок порушення нормального формування кров’яних тілець шкіра дитини набуває синьо-сірого відтінку.

До захворювання на метгемоглобінемію призводить вживання питної води, переважно з криниць, і продуктів харчування, в основному, рослинного походження з високим рівнем вмісту нітратів.

Важливими показниками забруднення питної води децентралізованих джерел водопостачання (криниць) є солі аміаку, азотистої кислоти (нітрити) та азотної кислоти (нітрати). Аміак є початковим продуктом гниття і його присутність у воді свідчить про свіже фекальне забруднення. Нітрити та нітрати є кінцевими продуктами мінералізації органічних речовин. Приготування сумішей для дитячого харчування, в яких використовується колодязна вода, що містить велику кількість нітратів, становить основну загрозу отруєння немовлят.

Щоб уникнути отруєнь нітратами необхідно використовувати якісну воду перевірену в лабораторії.

З метою профілактики захворювання на метгемоглобінемію, щоб запобігти отруєнь нітратами необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
– Не готуйте дитячі суміші з використовуванням колодязної води, якщо не впевнені в її якості.
– Не вживайте ранніх парникових овочів, на яких з’явилась гниль або цвіль.
– Не давайте дітям салати із свіжих овочів, які простояли при кімнатній температурі понад 2 години, оскільки в них за цих умов також наростає вміст нітритів.
– При перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) слід негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.
– Громадські колодязі потрібно утримувати в належному стані – своєчасно ремонтувати та очищувати їх.

Двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу.

Забезпечення населення безпечними та якісними харчовими продуктами та питною водою можливе лише за умов створення ефективної системи лабораторного контролю.

Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%.

Забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок та звичайна на смак.

Світловодський районний відділ ГУ ДПСС в Кіровоградській області

Поширити
"Вісті Світловодщини"