НЕБЕЗПЕКА АВІАЦІЙНОГО МЕТОДУ ОБРОБКИ ПОЛІВ ПЕСТИЦИДАМИ ТА АГРОХІМІКАТАМИ

У районі триває період інтенсивного застосування хімічних засобів захисту сільськогосподарських рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, у тому числі й за допомогою авіаційного методу внесення препаратів. Тому важливим є питання необхідності дотримання регламентів під час виконання авіаційно-хімічних робіт та недопущення несертифікованих суб’єктів авіаційної діяльності для проведення таких робіт з метою уникнення негативних наслідків для здоров’я людей та довкілля.

Сільгосптоваровиробники, фермери все час тіше використовують авіаційний метод обробки полів засобами догляду за рослинами. Часто після проведених авіахімобробок, через недотримання встановлених вимог, до управління агропромислового розвитку надходять скарги від населення на погіршення стану здоров’я та забруднення навколишнього середовища, внаслідок чого сім’ями гинуть бджоли, мешканці водойм. Жителі сіл, де проводиться розпорошення гербіцидів та пестицидів, страждають від запаморочення, задухи, кашлю і головного болю.

В Україні діють єдині для всіх Правила щодо проведення авіахімробіт з пестицидами та агрохімікатами. Авіаційним методом можуть застосовуватися тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і внесені до відповідного переліку, погодженого Міністерством охорони здоров’я, Мінекобезпеки і затверджені Укрдержхімкомісією.

Проекти авіахімобробки мають бути погоджені установами Держпродспоживслужби і Мінекобезпеки не пізніше, ніж за 10 діб до початку робіт.

Застосування пестицидів авіаційним методом у сільському господарстві повинне здійснюватися у ранкові та вечірні години при дозволеній швидкості руху повітря та температурі не вище +22 градуси.

При авіаційному застосуванні пестицидів необхідно надавати перевагу таким формам препаратів і методам обробки, які мінімізують забруднення ними навколишнього середовища (гранули, важкі аерозолі, обробка по краю, обробка по діагоналі тощо.), а також використанню комбінованих препаратів, що підвищують ефективність обробок при зменшенні норм витрат пестицидів.

Замовник авіахімробіт за 3 доби до їх початку має проінформувати населення через засоби масової інформації про місце та термін проведення обробок пестицидами і агрохімікатами, а також встановити спеціальні попереджувальні знаки на відстані 300 метрів від ділянок, які піддаватимуться обробці.

Заборонено розпорошувати хімікати ближче, ніж за 5 кілометрів від постійного перебування пасік, за 2 кілометри від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання і місць випасу домашніх тварин, за 1 кілометр від населених пунктів, тваринницьких і птахівницьких ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

Виконання вимог діючого законодавства щодо проведення авіахімробіт є обов’язковим для сільгоспвиробників всіх форм власності, бо їх ігнорування може призвести до тяжких наслідків як для здоров’я населення, так і навколишнього середовища.

Управління агропромислового розвитку
районної державної адміністрації.