Невеликі громади з масштабними планами

Нещодавно, в рамках програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) журналісти Дніпропетровщини, Кіровоградщини, Харківщини і Тернопільщини відвідали Херсонську область, де побували у двох об’єднаних громадах – Присиваській та Асканія-Нова. Це був приклад співпраці невеликих об’єднаних громад які для свого розвитку активно використовують рекреаційні можливості.
Перші вибори у селищній раді Асканія-Нова відбулися 11 грудня 2016 року. Ця громада об’єднала дві територіальні громади (6 сіл). Тут проживає 5704 жителі, загальна площа громади – 330,6 км2.
Ця об’єднана громада є унікальною в Україні. Майже сто тисяч туристів, ледь не з усього світу, щороку поспішають сюди, аби побувати у єдиному на всю Європу нерозораному степу, відчути неповторний запах різнотрав’я, на власні очі побачити, як навперейми з вітром мчать дикі коні Пржевальського чи антилопи, просто пройтися тінис­тими алеями всесвітньо відомого біосферного заповідника «Асканія-Нова» імені Фрідріха Фальц-Фейна – один із наймасштабніших природоохоронних об’єктів міжнародного значення, регіональний центр екологічної освітньо-виховної роботи. Та саме це нині стало і чималою проблемою для громади, адже значна частина земель (біосферний заповідник) належить державі і ніхто за неї не сплачує орендну плату. Земель сільськогосподарського призначення майже немає, тож джерел, з яких можна наповнювати місцевий бюджет, обмаль. Найгострішою для степових сіл проблемою є питна вода.
– Питна вода для мешканців селища подається цілодобово із артезіанських свердловин, у решті населених пунктів громади – по 15 годин на добу. Водопровідні мережі у нас старі, тому зараз для нас основне завдання – оновити мережу водопостачання, – каже голова об’єднаної територіальної громади Асканія-Нова Віталій Свінціцький.
Із створенням об’єднаної територіальної громади почала надходити освітня і медична субвенції напряму плюс інфраструктурна субвенція. Крім того, громада долучилася до п’ятирічного проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (програма DOBRE), яка працює і в Херсонській області. Є ще різні гранти…
В Асканія-Новій планують відбудувати величезне приміщення місцевої медичної амбулаторії і створити на його базі чи реабілітаційний центр для українських захисників, чи то хоспіс. Нині ж, в частині цього приміщення, розміс­тилася аптека та медична амбулаторія загальної практики сімейної медицини. Тут також є спортивна та музична школи.
Активно працює і молодіжна рада – когорта молодих людей, якій небайдужа доля їх батьківщини. Вони беруть участь у засіданнях сесій, виконавчого комітету; організовують та проводять різноманітні розважально-святкові заходи тощо. Це рушійна сила для керівництва громади, бо їхні ідеї завжди спонукають до дій, вимагають нового підходу до тих чи інших справ.
– З метою економії котельню у дитсадку перевели з газу на дерев’яну щепу і пілети. Тепер там тепло і ніхто не нарікає на холоднечу. А надалі все, що горить, будемо підбирати і спалювати у котлах – листя і гілки, соєві і соняшникові відходи, тюковану солому з полів, плануємо встановити пілетну установку, купити трактор і подрібнювач гілок, яких у нас просто безліч, – каже голова громади.
Пошуки джерел надходження коштів у бюджет територіальної громади – це ознака її самодостатності. Щодо цього, то в Асканії-Нова великі плани.
– Ми знайшли людей, які готові вкласти серйозні кошти у будівництво сонячної електростанції, – ділиться планами співрозмовник. – Без усяких бюрократичних затяжок виділили кілька гектарів землі, за яку інвестори ( ТОВ “АСК ЕНЕРД­ЖІ”), до речі, вже платять податки. І вітроелектростанцію можна будувати: де-де, а в Асканія-Новій «свого» сонця і вітру завжди вистачає, – констатує Віталій Свінціцький.
Об’єднана територіальна громада Асканія-Нова чи не вперше прийняла довгостроковий план соціально-економічного розвитку на 2017-2019 роки. Слід зауважити, що ця «мала конституція» писалася не з побажань, а з реальних можливостей місцевого бюджету і пройшла серйозну експертизу, чого раніше не було. Словом, децентралізація не лише відкрила великі можливості перед об’єднаною громадою Асканія-Нова, а й поставила перед нею нові завдання.
– Я й сам до 2015 року був проти створення громади. Але коли побачив, що до процесу реально підключилася держава, а також недержавні структури – загорівся! Мало того: вирішив сам взяти участь у виборах голови нової структури, знаючи, що у випадку перемоги доведеться залишити приватний бізнес, – зізнається Віталій Свінціцький. – На це об’єднання ми йшли свідомо і виграли не лише в часі, а і в коштах.
Нині на території громади діють дві школи, дві школи-сади, два дитячих садочки, медамбулаторія, п’ять ФАПів, станція екстреної швидкої допомоги.
30 вересня минулого року, з нагоди першої річниці об’єднаної територіальної громади Асканія-Нова, особ­ливим подарунком для місцевих жителів, дітей та молоді стало відкриття нового спортивного стадіону з футбольним полем розмірами 106 на 64 метри2 під назвою «Askaniya Arena». Одразу ж на футбольному полі провели товариський матч між дома місцевими командами. Юні футболісти вперше зіграли на такому великому полі й відзначили, що в ході гри зовсім не страшно падати, завдяки спеціальному покриттю поля.
Сьогодні підписано перший договір про співробітництво громад – створення туристично-оздоровчого кластеру в громадах Асканія-Нова, Присиваській та Тавричанська ОТГ. Ця співпраця, в першу чергу, базується на розвитку туристичного потенціалу цих територій.
Сергій Кліщевський, голова Присиваської ОТГ, повідомив: «Ми вже подали проект «Кластер Туристичний» до ДФРР і сподіваємося, що він також допоможе ефективно реалізувати нашу співпрацю. Чому нам це цікаво? У наших громад різні потоки туристів, і ми хотіли б їх об’єднати за допомогою розвитку інфраструктури та розміщення інформаційних стендів і рекламної продукції. Також плануємо виготовлення на літній сезон сувенірної продукції. Насправді ми вже давно співпрацюємо з Асканія-Новою в дружньому полі, за можливістю перенаправляючи туристів від нас до них і навпаки. Але нарешті вирішили посилити потенціал громад завдяки міжмуніципальному співробітництву».
Зупинюся на Присиваській ОТГ. Перші вибори у цій громаді відбулися 18 грудня 2016 року. До її складу ввійшли 4 сільські ради. На площі 39953,4 км2 проживає 4383 особи. Не так давно про с. Григорівка, яка стала центром ОТГ, мало хто знав, а нині воно конкурує з такими відомими курортами півдня як Лазурне чи Залізний Порт. Їх секрет – Рожеве або Лемурійське озеро. Утворилося воно в одній із бухт озера Сиваш внаслідок падіння військового літака, після якого й залишилася вирва, що згодом наповнилася водою. Солоність води в Лемурійському озері складає 35%, а це більше, ніж у Мертвому морі! Тіло людини в такій воді наче поплавок, який постійно виштовхує на поверхню. Своєму рожевому кольору озеро завдячує єдиному живому організму в ньому – одноклітинним водоростям, яка під дією сонячних променів виробляє каротиноїди, й зокрема бета-каротин, в народі відомий як вітамін молодості. Озеро змінює свій колір від ледь рожевого до насичено фіолетового.
Після кількарічних досліджень науковці підтвердили, що вода і грязь з озера дійсно насичені низкою хімічних елементів, котрі здатні лікувати.
Місцеві жителі швидко зорієнтувалися, як можна використовувати цей природній дар. На сьогодні в селі понад 40 зелених садиб, які в сезон вщент заповнені туристами. Середня вартість проживання в таких садибах становить близько 100 грн. без харчування.
На час нашого перебування в с. Григорівка тут якраз святкували День молоді. Відрадно було бачити патріотично налаштованих місцевих жителів, які, під час святкування, широко використовували національну символіку. І це за кілька десятків кілометрів від кордону з Кримом.
Голова ОТГ – людина, яка не боїться експериментувати і брати на себе відповідальність, до роботи активно залучає молодь. До прикладу, найстаршому працівнику пункту екстреної медичної допомоги – 29 років.
Тут також працюють 3 загальноосвітні навчальні заклади І-ІІІ ступенів, загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступеня, 4 дошкільні навчальні заклади, 4 заклади культури, 2 музеї, 3 центри спорту та дитячо-юнацької творчості, 2 фельдшерсько-акушерські пункти, 2 амбулаторії, станція швидкої допомоги. Діти мають змогу безкоштовно відвідувати музичну школу та різні гуртки. На сьогодні в громаді багато вільних вакансій, тут чекають молодих спеціалістів.
Учні старших класів Присиваської ОТГ – одні з перших в Україні паралельно здобувають освіту в ПТУ, тобто за період навчання у 10-11 класах вони отримують вже спеціальну освіту. Витрати по перевезенню школярів та харчуванню взяла не себе сільська рада.
Присиваська ОТГ має свій бренд – логотип, який складається з кількох компонентів, що представляють туристичний потенціал громади: південне сонце на блакитному небі, Лемурійське рожеве озеро. Саме це приваблює сюди туристів у теплий сезон.
В центрі села знаходиться величезний Будинок культури, в частині якого буде реалізовано майбутній бізнес-проект села – музей під керівництвом Павла Робака.
– Я хочу показати дітям, хто ми є, хто наші предки, яке наше минуле — розповідає Павло. — Саме тому за підтримки сільської ради ми хочемо створити музей.
В Григорівці діє кооператив, який було створено на грантові кошти. В кооперативі працює 24 особи, які надають послуги населенню по обробці земель. Присиваська громада бере активну участь у написанні різних проектів для благоустрою села, серед об’єктів загального користування – футбольне поле зі штучним покриттям. Амбулаторія, дитячий садочок та школа опалюються зерновідходами, а сировину беруть у місцевих фермерів.
Одним із бюджетоутворюючих підприємств є ТОВ «Сиваш Енерго Пром», яке перетворює кінетичну енергію вітру на електроенергію.
Наразі вже написана стратегія розвитку громади на 2018-2026 рр.
Так дві невеликі об’єднані громади розпочали свій самостійний шлях. Так, не завжди він легкий, але люди розуміють, якою хочуть бачити свою територію і наполегливо працюють над реалізацію своїх планів.
Світлана Калугіна.

Поширити
Редактор газети «Вісті Світловодщини», журналіст.