Невтішна статистика ботулізму по Україні!

В Україні з початку поточного року зареєстровано 58 випадків захворювання на ботулізм, внаслідок яких постраждало 65 осіб, п’ятеро з них померло.
Ці випадки пов’язані з вживанням продукції непромислового виробництва. За інформацією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, 22 випадки захворювання на ботулізм із загальної кількості пов’язані з вживанням рибної продукції, причому, лише 3 випадки пов’язані з рибною продукцією, придбаною в магазинах. На території Світловодського району випадків захворювання на ботулізм не фіксувалося.
Ботулізм – гостра токсикоінфекція, яка виникає внаслідок вживання неправильно приготовлених чи з порушенням умов зберігання копченої або в’яленої риби, м’ясних і ковбасних виробів, консервів. Токсин збудника ботулізму відноситься до найсильніших і найотруйніших для організму людини.
Токсин вражає центральну нервову систему і спричиняє вегетативні розлади, пошкоджує всі органи та системи людського організму за низхідною симптоматикою, спричиняє парез шлунково-кишкового тракту і призводить до гострої дихальної недостатності, ниркової, печінкової, серцевої та інших недостатностей, тобто ботулізм спричиняє токсико-інфекційний шок. І є виключно одна специфічна терапія, яка здатна зв’язати та утилізувати токсин – спеціальна сироватка (антитоксин).
Світловодський районний відділ ГУ Держ­продспоживслужби в Кіровоградській області неодноразово нагадував та нагадує про профілактику захворювання на ботулізм, де основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промито рибу перед засолом, тим менша ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму.
Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів. При консервуванні в домашніх умовах, особливо м’ясних і рибних продуктів, необхідно проводити ретельну термічну обробку (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі плюс 100°С – не менше 40-60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою. Найменше здуття кришки – причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту банки. Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.
Слід пам’ятати, якщо дане захворювання вчасно не діагностувати то це може призвести до летального наслідку. Бережіть себе та своїх рідних!
Світловодський районний відділ
ГУ Держпродспоживслужби
в Кіровоградській області.

Поширити
"Вісті Світловодщини"