Незабаром перевірятимуть законність отримання державних виплат, субсидій, допомог. Як це відбуватиметься?

Законопроєкт уже ухвалила Верховна Рада.

У парламенті ухвалили закон, відповідно до якого пільговики повинні будуть доводити законність своїх виплат. А все тому, що декотрі хитрують, щоб отримати від держави гроші. Приховують свої справжні доходи, придбання транспорту або продаж квартири. Дехто навіть примудряється отримувати подвійну, а то й потрійну субсидію на свої елітні квад­ратні метри.
Щороку по Світловодському району, за судовими рішеннями, через неправдиву інформацію до бюджету країни повертаються кошти, які були неправомірно нараховані як грошова допомога.
Як повідомили в управлінні соціального захисту населення Світловодсь­кої РДА, нині є доступ до реєстру територіальної громади Світловодського району, до реєстру нерухомого майна тощо. Раніше такого доступу не було, а сьогодні перевірити правдивість інформації громадян про їх майно стало можливим.
Станом на листопад 2019 року серед отримувачів грошових допомог – 135 малозабезпечених сімей, 180 одиноких матерів, 175 інвалідів та дітей з інвалідністю, 44 особи, які доглядають за інвалідами І та ІІ групи внаслідок психічного розладу, 40 осіб, які доглядають за особами старше 80 років. Також грошову допомогу отримують 104 багатодітні сім’ї.
У Світловодському районі налічується 1450 отримувачів субсидій.
Через надану неправдиву інформацію про свій фінансовий та майновий стан в районі є одна судова справа по поверненню коштів. Причиною цьому став незадекларований земельний пай.
Всі зазначені вище отримувачі державних допомог будуть перевірятися по верифікації, коли відповідний закон вступить в дію.
За ухваленим минулого тижня законопроєктом №1231, верифікація, тобто перевірка, відбуватиметься у три етапи.
Превентивна верифікація – коли людина вперше звертається за соціальною допомогою. Поточна – коли людина вже отримує грошову допомогу. Ретроспективна – коли здійснюється перевірка після завершення надання виплат. Закон дозволяє перевіряти тих, хто отримує пенсії, стипендії, субсидії, а також має пільги або право на грошову виплату.
Виявити псевдоотримувачів соціальної допомоги, а не трясти пільговиків – таке завдання законопроєкту. Пенсії та інші соціальні виплати держава просто так не відбиратиме.
Надані громадянами відомості перевірятимуть у реєстрах Міністерства фінансів. Чи буде це програма або додатково найматимуть працівників, у відомстві ще вирішують. Головна умова – персональні дані мають бути захищеними від стороннього ока.
Наразі законопроєкт готується на підпис Президенту. В разі його схвалення зміни мають запрацювати за три місяці. Остаточні похибки в ре­єстрах мають усунути за два роки.

Світлана КАЛУГІНА